Türkiye'de kapış kapış Bitcoin satılıyor! Kimse güvenmiyor ama alıyor

NG Araştırma tarafından yapılan Bitcoin anketinden dikkat çeken sonuçlar çıktı. Son dönemde büyük bir patlama yaparak dünya piyasalarına damga vuran Bitcoin, 6 aylık süreçte değerini 10 bin $'dan, 55 bin $'a kadar yükselterek ülkemizde de oldukça ilgi çekmiş durumda. Ankete katılanların yüze 93'ü Bitcoin'i duyduğunu belirtirken yalnızca %7'si henüz Bitcoin'i duymadığını söyledi.

Türkiye'de kapış kapış Bitcoin satılıyor! Kimse güvenmiyor ama alıyor
Türkiye'de kapış kapış Bitcoin satılıyor! Kimse güvenmiyor ama alıyor
GİRİŞ 12.03.2021 11:37 GÜNCELLEME 24.03.2021 14:35
Bu Habere 20 Yorum Yapılmış
 • NG araştırmanın yaptığı Bitcoin anketinin sonuçları açıklandı.
   
 • Ankete göre; her 10 kişiden 3'ü Bitcoin'i güvenli bulurken, her 10 kişiden 2'si Bitcoin'e yatırım yapıyor. 

Ülkemizde Bitcoin'i duyanların oranı oldukça yüksek olsa da, katılımcılara Bitcoin hakkında ne kadar bilgiye sahip olduklarını sorduğumuzda kapsamlı bilginin az olduğu görülüyor.

Her 10 kişiden 2'si Bitcoin konusunda yeterli bilgisi olduğunu belirtirken, 7'si az bir bilgiye sahip olduğunu belirtti. Kalan 1'i ise Bitcoin'i duyup, hakkında hiç bir bilgiye sahip olmayanlardan oluşuyor.

 

Bitcoin ATM sayısı dünya genelinde yüzde 57 arttı

Ünlü yatırımcı Mobius'tan kripto para uyarısı

BİTCOİN YATIRIMI YAPIYOR MUYUZ?

Son 6 ayda gösterdiği büyük çıkış ile yatırım aracı olarak ilgileri üzerinde toplayan Bitcoin'e ülkemizdeki yaklaşım hala temkinli.

Araştırmaya katılan her 10 kişiden yalnızca 2'si Bitcoin yatırımı yaparken, 8'i henüz Bitcoin'e yatırım yapmadığını belirtti.

Yatırım Araçları

Katılımcıların oranı 

Altın

71%

Döviz

35%

Kripto Para (Bitcoin)

22%

Vadeli Mevduat

22%

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)

16%

Hisse Senedi

14%

Gayrimenkul

9%

Yatırım Fonları

7%

Diğer

8%

BİTCOİN NE KADAR GÜVENİLİR?

Ülkemizde Bitcoin yatırımının %20 oranında kalmasının nedeni, Bitcoin'e duyulan güvensizlikten kaynaklanıyor. Yıllardır yaptığımız yatırımlarda, birikimlerimizin elimizin altında bulunması çoğumuzun ilk tercihi. Öyle ki ülkemizde bu durumu özetleyen "yastık altı" tabirine oldukça aşinayız

Bitcoin'de 1 milyon lirasını kaptırdı

Bitcoin, elle tutulur bir yatırım aracı olmadığından dolayı, katılımcılara ne kadar güvenilir bulduklarını sorduk. Katılımcıların %30'u Bitcoin yatırımını güvenli bulduğunu belirtirken, %25'i güvenilir bulmuyor. %45'i ise kararsız.

Bitcoin 56 bin 500 doların üzerine yükseldi

KRİPTO PARA GELİRLERİNE VERGİ GETİRİLMELİ Mİ?

Dünyada en çok kripto para kullanan ülkelerden biri olan Türkiye'de günlük işlem hacminin 1 milyar doları aştığı belirtiliyor1. Hükümet, başta Bitcoin olmak üzere kripto para alım-satımına vergi getirmeye hazırlanıyor. Peki, sence kripto para gelirlerine vergi getirilmeli mi?

Araştırmaya katılanların %23'ü kripto para gelirlerinin vergilendirilmesi gerektiğini düşünürken, %41'i ise vergi olmaması gerektiğini düşünüyor. Bitcoin yatırımı yapmayanlar arasında bile vergilendirilsin diyenlerin oranı %25'te kalıyor.

KRİPTO PARALAR GÜNLÜK HAYATTA KULLANILABİLİR Mİ?

Kripto paraların günlük hayatta paranın yerini alacağı uzun zaman konuşuluyor. Peki, katılımcıların bu konu hakkındaki düşünceleri ne?

Katılımcıların %52'si kripto paraların günlük hayatta kullanılacağını belirtirken, %13'ü ise bu ihtimalin gerçekleşmeyeceğini belirtti. Bu konuda kararsız olanların oranı ise %35.

KRİPTO PARALAR YASAL MI?

Kripto paraların ülkemizde yasal bir dayanağı bulunmamaktadır ve bu kapsamda gerçekleştirilen işlemler herhangi bir resmi otoritenin güvencesi altında değildir.2

Katılımcıların düşünceleri ise biraz daha farklı görünüyor. Araştırmaya katılanların %37'si kripto paraların yasal olduğunu belirtirken, %20'si yasal olmadığını belirtiyor. Bu konuda bir fikir belirtmeyenlerin oranı ise %43.

BİRİKİM YAPIYOR MUYUZ?

Değişen çağ dinamikleriyle birlikte artan ihtiyaçlarımız birikim yapmamızı zorlaştırabilir. Gelirimiz sabit kalsa bile artan fiyatlar ve ihtiyaçlar haliyle biriktirmeyi çok geri plana itebiliyor.

Katılımcıların %51'i geliri yeterli olmadığı için birikim yapamadığını belirtti. %47'lik kesim ise para biriktirebildiğini ifade ederken kalan kişiler ekonomik durumundan bağımsız olarak birikim yapmak istemediğini belirtti.

HANGİ YATIRIM ARAÇLARI FAVORİ?

Yatırım araçlarının doğru bir şekilde değerlendirilerek risklerin minimum seviyeye indirilmesi oldukça önemlidir. Bu bağlamda yatırımcılar açısından güvenli bir limanın tercih edilmesi çoğu zaman 1. öncelik.

Katılımcılara favori yatırım araçlarının neler olduğunu seçmelerini istediğimizde şu tablo ortaya çıktı:

EN GÜVENİLİR LİMAN: ALTIN!

Altın ülkemizde en çok sevilen yatırım aracı. Haydi, itiraf edelim, bayılıyoruz altına.  Katılımcılara en güvenilir yatırım aracını sorduğumuzda, %58'i altın, %11'i gayrimenkul ve %9'u vadeli mevduat seçeneklerini ön plana çıkardı.

EKONOMİK DURUMUMUZDAN MEMNUN MUYUZ?

Tüketim toplumu haline geldiğimiz günümüzde kişisel bütçeyi yönetmek çok önemli hale geldi. Piyasada artan rekabet ortamı halka önemli oranda yansıyor ve sunulan fırsatlar, kampanyalar karşısında harcamamızı kontrol altına almak çok daha zorlaşabiliyor.

Araştırmamızda insanların ekonomik durumundan mutlu olup olmadığını ölçtük. Katılımcılarımızın yarısı ekonomik durumundan mutsuz olduğunu belirtirken %15’i memnun olduğunu söyledi.

YORUMLAR 20
 • Faruk 2 yıl önce Şikayet Et
  inşallah bu aç gözlü millet bi darbede burdan yiyecek tıpkı ofshor hesaplari gibi inşallah
  Cevapla
 • Misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  Ülkenin dövizi hans,a mans,a corc,a gidiyor ne olacak sonu bakalım
  Cevapla
 • İrfan Yıldız 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu para ortada olmayan sanal para. Birkere islam fıkhına göre satışı caiz değil. Sonra sığırbank faciası yaşanacak ağlayacaklar. insanın para hırsı olmasa dolandırıcılar işsiz kalırdı demiş adam. Sizde reklamını yapıp duruyorsunuz ağlayanların günahına ortak olacaksınız.
  Cevapla
 • Karapinar 2 yıl önce Şikayet Et
  Tamamen güvensiz hiç bir güveni olmayan bir yatırım elindeki parayı ver bekle geri gelsin
  Cevapla
 • Temel 2 yıl önce Şikayet Et
  Bitcoin'de paraları batınca da, devlet bize sahip çıksın, mağduruz diye ağlarlar kesin.
  Cevapla
 • Neslihan 2 yıl önce Şikayet Et
  tosuncuk ta olduğu gibi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle