Son dakika haberi: Yarın açıklanacak! Kamuya sıkı denetim geliyor

İş dünyasının merakla beklediği ekonomik reform paketi yarın açıklanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklayacağı reform paketi ile kamuda tasarruf politikaları uygulanacak, harcamaların denetlendiği bir sistem kurulacak. Kamu İktisadi Teşebbüsleri daha verimli ve rekabetçi hale getirilecek

Son dakika haberi: Yarın açıklanacak! Kamuya sıkı denetim geliyor
Son dakika haberi: Yarın açıklanacak! Kamuya sıkı denetim geliyor
GİRİŞ 11.03.2021 09:08 GÜNCELLEME 11.03.2021 09:53
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

Yatırımcıların merakla beklediği ekonomi reform paketi yarın Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından İstanbul'da kamuoyuna açıklanıyor. Reformun şeffaflaşma ve mali disiplin olmak üzere iki önemli ayağı olacak.

KAMUYA SIKI DENETİM

Erdoğan'ın geçen hafta İnsan Hakları Eylem Planı'nı açıklamasının ardından gözler reformun ikinci ayağı olan Ekonomi Reform Paketine çevrildi. Reform paketi ile kamuda tasarruf politikalarının uygulamaya konulması, harcamaların denetlendiği bir sistemin kurulacağı belirtiliyor. Enflasyonla mücadele, yatırımların çok güçlü bir şekilde teşvik edilmesi, yerli ve yabancı sermayenin desteklenmesi reform paketinde bulunan önemli başlıklar arasında yer alacak.

BORÇLARA YENİ ERTELEME

Makroekonomik istikrar politikaları ve yapısal politikaları içeren ekonomik pakette bütçede var olan bütün kalemlerin daha sıkı denetiminin yer alacağı düzenlemeler içerecek. Ekonomi paketinde, belediye iştirakleri ve bütçe genel denetimi dışındaki kurumların harcamalarıyla ilgili de başlıklar da bulunuyor. Ayrıca yatırımcılara vergi indirimleri, bedelsiz arsa temini, ucuz kredi gibi olanakların sunulacağı pakette, borçlara yeni ertelemelerin gündeme gelebileceği ifade ediliyor. Pakette makroekonomik istikrar politikaları kapsamında enflasyon ve cari açıkla mücadele, finansal sektör ve kamu maliyesi konularına öncelik verilecek. Yapısal politikalarda ise kurumsal yapı, yatırımlar ve rekabet politikalarına yönelik adımlar yer alacak. Başkan Erdoğan, geçen yıl kasım ayında yaptığı açıklamada, ekonomi ve hukukta yeni bir reform dönemini başlattıklarını ifade etmişti. Başkan Erdoğan'ın duyurusunun ardından, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan öncülüğünde, iş dünyasının çatı örgütleri ve ilgili sivil toplum kuruluşlarıyla görüşmeler gerçekleştirilerek, talep ve öneriler alındı. Bu toplantılarda iş dünyası temsilcilerinin, sektör meclislerinin ve sivil toplum kuruluşlarının öne çıkan talepleri ve çözüm önerileri masaya yatırıldı.

KARARLI UYGULANACAK

Başkan Erdoğan, 1 Mart'ta yapılan kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, ekonomik reformların ana hatlarını kamuoyuyla paylaşmıştı. Erdoğan, "Reformları kararlılıkla uygulayacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Bu reformların devamının geleceğini de belirtmek istiyorum. 2021'i salgınla mücadelenin kazanıldığı ve aynı zamanda orta vadede nitelikli bir büyüme dönemine girişin başladığı yıl olarak görüyoruz. Türkiye, inşallah salgın sonrası dönemin dünyada yükselen yıldızı olacaktır" değerlendirmesinde bulunmuştu.

KAMU İHALELERİNDE YENİ SİSTEME GEÇİLECEK

 Makroekonomik istikrar kapsamında, kamu maliyesi, enflasyonla mücadele, finansal sektör ve cari açıkla mücadele gibi alanlara öncelik verilecek.
 
Yapısal politikalar tarafında ise kurumsal yapının güçlendirilmesi, yatırımların çok daha güçlü şekilde teşvik edilmesi ve rekabet politikaları önem kazanıyor.

Mali disiplini daha da güçlendirecek kapsamlı kamu maliyesi politikalarına yer verilecek.
 
Gelir ve harcama tarafında alınan tedbirlere uygun şekilde 2021 bütçe açığı hedefi yüzde 4.3'ten 3.5'e indirilecek.
 
Harcamaların takibi ve izlenmesine özel önem gösterilecek. Bakanlıklar, zorunlu olmadıkça kendilerine tahsis edilen ödeneğin üstünde harcama yapmayacak ve bu ödeneklerden tasarruf edecek.
 
Kamu alım ihalelerinde yeni bir sisteme geçilecek. Kamu İktisadi Teşebbüsleri gerekiyorsa yeniden yapılandırılarak daha verimli ve rekabetçi hale gelecek.

 Fiyat istikrarını temin için kalıcı tedbirler geliştirilecek. Sermaye piyasalarının güçlendirilmesi için yeni politikalar hayata geçirilecek.
 
Cari açıkla mücadeleyi başarıya ulaştırmak için üretimde yapısal dönüşümü teşvik edecek yeni adımlar atılacak. Kamudaki kurumsal yapı güçlendirilerek reformların kalıcılığı sağlanacak.
 

KAYNAK: SABAH
YORUMLAR 9
 • ahmet aydın 1 yıl önce Şikayet Et
  kamuda makam aracı saltanatına son verilmeli bir kurum müdürünün sadece eve gelip gitmesi için araç tahsis edilmemeli müdürlerin diğer memurlardan farkı yok herkesin kendi gitsin gelsin kamuda ısınma giderleri fazlası ile israf ediliyor
  Cevapla
 • Hayırlısı 1 yıl önce Şikayet Et
  Ülkemiz için Hayırlısı olsun öncelikle Üretmeyen Çalışmayan memurluk sistemi bitmeden bu Ülkede dengeler oturmaz Hakkı yeniyor Bir şekilde özelde çalışanların.
  Cevapla
 • Anlayana 1 yıl önce Şikayet Et
  Gençlerin Çalışma Ve Üretme Sevincinin Geri gelmesi için Özel Sektör Çalışanlarının Maaşlarının Kamu Çalışanlarina Yakın olması Lazım. Bu çözülecek mi Acaba. Özel Sektör Çalışanınin Moralini bozuyor bu durum.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Hemen yanımızda Orman Genel Müdürlüğü var, ayağı toprak görmemiş Orman Mühendisleri ve Ziraat Mühendisleri torpil ile bürokrat olmuşlar ve altlarında milyonluk makam araçlarıyla, korumalarıyla devletin denizde kum paralarını hiç ediyorlar.
  Cevapla
 • Anlayana 1 yıl önce Şikayet Et
  Öncelikle Ülkemiz İçin Hayırlı Olan Projeler açıklanır İnşallah ama Size katılmamak mümkün değil.Memurluk Sistemi Özel sektör çalışanlarının Moralini Bozuyor.
  Cevapla
 • huseyin 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu kacıncı tasarruf tedbiri
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle