Yerli silah ilk kez görüntülendi! Satışı için devletin izini gerekiyor dünyadan sipariş yağıyor

Son dakika haberi: Bir çok ülkeden sayısız ambargo ile karşı karşıya kalan Türkiye, yerli ve milli savunma sanayi hamlesine hız kesmeden devam ediyor. Türk savunma sanayii şirketi ROKETSAN tarafından geliştirilen ve ilk kez görüntülenen Portatif Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi SUNGUR rakiplerine göre üstün özelliklere sahip. Yurtdışından ciddi talebin olduğu SUNGUR için devletin izini gerekiyor.

GİRİŞ 09.03.2021 17:16 GÜNCELLEME 09.03.2021 17:21
Bu Habere 66 Yorum Yapılmış

ROKETSAN genel Müdürü Murat İkinci, SUNGUR Hava Savunma Sistemi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

SUNGUR'un tamamen milli imkanlarla, Türk mühendisleri tarafından geliştirilmiş bir hava savunma sistemi olduğunu dile getiren İkinci, "Alçak irtifa hava savunma sistemi aslında katmanlı hava savunma sisteminin en alt kısmını oluşturan, özellikle sahadaki hareket halindeki birlikleri, kritik tesisleri, dronlar gibi, helikopterler gibi, alçak irtifadan uçan savaş uçakları gibi tehditlere karşı koruyan hava savunma sistemi." dedi.

"MUADİLLERİNİN ÇOK DAHA ÖTESİNDE İMKANLARA SAHİP"

SUNGUR'un, BMC Vuran zırhlı aracının üzerine, tamamen ROKETSAN'ın imkanlarıyla geliştirilmiş olan taretin üzerine entegre hava savunma füzelerinden oluştuğunu söyleyen İkinci, bu füzelerin genellikle muadillerinin çok daha ötesinde özelliklere sahip, en önemlisi de tamamen yerli imkanlarla geliştirilmiş füzeler olduğunu kaydetti.

SSB'den Türk savaş gemileri için lazer silah projesi

İkinci, SUNGUR Hava Savunma Sistemi'nin at-unut bir sistem olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

Aracın üzerindeki taret aracılığıyla, elektro optik hedefleyici tarafından tespit edilen herhangi bir hedefe anında kilitlenebilir. Kilitlendikten sonra da hiçbir iletişime ihtiyaç duymadan havadaki hedefi, kendi kızılötesi arayıcı başlığını kullanarak bulur ve imha eder. Muadillerinden çok daha artı özellikleri var demiştik. Özellikle patlayıcı açısından SUNGUR, muadillerinin çok daha ötesinde imkanlara sahip."

İkinci, arayıcı başlıkların, hedefin aldatılmasına yönelik olarak artı özellikler kazandırılarak, silahlı kuvvetlerin hava savunma kabiliyetini bir üst seviyeye taşıdığını dile getirdi.

"YURT DIŞINDAN ALINAN SİSTEMLERDEN ÇOK DAHA MALİYET AVANTAJLARI SAĞLIYOR"

Türkiye'nin bugünlerde bazı ülkelerin silah satışları konusunda yaptırımları altında olduğunu hatırlatan İkinci, "Bunun için yerli ve milli imkanlarla geliştirdiğimiz, kendi savunma sistemlerimiz açısından herhangi bir sıkıntımız yok. SUNGUR, geçmişte muadillerini almak için harcadığımız çabanın çok ötesinde bir imkan tanımakta." dedi.

İkinci, şöyle devam etti:

"Bu açıdan bakıldığında, herhangi bir izne tabii olmadan, kendi tesislerimizde istediğimiz kadar üretip, istediğimiz şekilde kullanabileceğimiz bir hava savunma silahından bahsediyoruz. Bu açıdan bakıldığında özellikle geliştirilmesinin yapılması, maliyetinin düşürülmesi, yerli işçilik ve yerli ekosistemi de dahil ederek bu konudaki katma değerin ülkemizde kalması açısından son derece önemli. Ayrıca milli olarak geliştirdiğimiz bütün sistemler gibi yurt dışından alınan sistemlerden çok daha maliyet avantajları sağlıyor."

OMUZDAN FIRLATILABİLİYOR

SUNGUR Hava Savunma Sistemi'nin manpad olarak da kullanılabildiğini ifade eden İkinci, manpad olarak, yani tek bir el tarafından omuzdan atılarak helikopter ve drone hedeflerine karşı etkin bir savunma sistemi olduğunu söyledi.

İkinci, "Bunun yanı sıra zırhlı araçların üzerine entegre ettiğimiz SUNGUR Hava Savunma füzelerimiz aslında sahada hareketli olarak tehdit gelebilecek her noktaya hızlı bir şekilde intikal edip orada bir hava savunma özelliği kazandırılmasını sağlıyor." diye konuştu.

"SUNGUR'U GEMİ PLATFORMLARINA DA ENTEGRE EDECEĞİZ"

Aynı zamanda SUNGUR'u gemi platformlarının üzerine de entegre edeceklerini aktaran İkinci, gelecekte gemi platformları, sabit ve kritik tesislerin savunması amacıyla SUNGUR sisteminin başarıyla kullanılabileceğini söyledi.

İkinci, SUNGUR'un hava araçlarında kullanımıyla ilgili de çalışmaların devam ettiğini belirtti.

TESLİMATLAR BU SENE İÇERİSİNDE BAŞLAYACAK

Bu sene içerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) teslimata başlayacaklarını dile getiren İkinci, seri üretim için hazırlıkların tamamlandığını, bu yıl içerisinde TSK'nın SUNGUR Hava Savunma Sistemini kullanıyor olacağını vurguladı.

"YURT DIŞINDAKİ PAZARLARDA CİDDİ BİR TALEP VAR"

SUNGUR'un tamamen TSK'nın kullanımı için geliştirilmiş bir sistem olduğunu aktaran İkinci, dost ve müttefik ülkelerle, devletin izin verdiği ülkelerle de bu kabiliyetlerin paylaşılacağını söyledi.

İkinci, "Yurt dışındaki pazarlarda ciddi bir talep var. Bu konuda inisiyatif tamamen Savunma Sanayii Başkanlığımız, Milli Savunma Bakanlığımız ve devletimizde. Devletimizin izin verdiği dost ve kardeş ülkelerle bu ürün mutlaka ve mutlaka paylaşılacaktır." dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 66
 • orhan 8 ay önce Şikayet Et
  Başka ülkeler silah sanayisinde önemli silahların son 2 versiyon ürettiklerini kesinlikle açıklamayıp eski versiyonlarını satarken biz daha piyasaya çıkarmadan ilan edip satışa sunuyoruz.
  Cevapla
 • Ramazan 8 ay önce Şikayet Et
  Sığırlar, bu ülkenin ileri gitmesini bişiyler başarmasını istemez.
  Cevapla
 • okan 8 ay önce Şikayet Et
  Emeği geçen bütün kardeşlerimizden Allah razı olsun
  Cevapla
 • Zurna 8 ay önce Şikayet Et
  Rus yapimi silahlari yerlidiye millete göz boyamasi yapiyorsunuz pes yani
  Cevapla
 • Kızıl elma 8 ay önce Şikayet Et
  Azerbaycan, Pakistan ve katar,dan başka ülke lere satılmasın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle