Faizsiz konutta yeni dönem başladı: Hapis cezası var

Son dakika haberi: Faizsiz konut ve araç edinme sistemleri için beklenen düzenlemeye resmen hayata geçti. Artık vatandaşı suistimal eden şirketlere 2 ila 18 yıla kadar hapis ve para cezası geldi. Asgari sermaye tutarı 100 milyon lira olacak bu şirketler yalnızca konut, çatılı iş yeri veya taşıt ediniminden doğan borçları finanse edebilecekler.

Faizsiz konutta yeni dönem başladı: Hapis cezası var
Faizsiz konutta yeni dönem başladı: Hapis cezası var
GİRİŞ 08.03.2021 10:14 GÜNCELLEME 08.03.2021 10:15
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Tasarruf finansman şirketlerinin denetim altına alınmasına ilişkin yasanın dün Resmi Gazete'de yayınlanarak uygulamaya girmesiyle birlikte faizsiz konutta yeni dönem başladı.

Yasal statünün kazanılmasıyla sisteme güvenin ve sistemin konut ve araç satışlarındaki payının artması bekleniyor. Bu şirketler, tasarruf finansman sözleşmeleri dışında finansman sağlayamayacak.

Yalnızca yurt içinde tescil edilmiş konut veya taşıt alımlarını finanse edebilecek. Müşteri, sözleşme imzalanmasını takip eden 14 gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeden cayma hakkını kullanabilecek.

Şirketler de fon havuzunu kendi operasyonel hesaplarından ayırmak zorunda olacak. Fon havuzundaki paralar amacı dışında kullanılamayacak ve haczedilemeyecek.

18 YILA KADAR HAPİS CEZASI
Şirketler, faizsiz esaslara göre faaliyet gösterecek. İzinsiz faaliyette bulunan kişiler, 2 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılacak.

Kendisine devredilmiş koruma ve gözetimiyle yükümlü olduğu parayı zimmetine geçiren şirket yönetim kurulu başkan, üyeleri ve diğer mensuplarına, 6 yıldan 12 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası verilecek.

Suçun, zimmetin açığa çıkmamasını sağlamaya yönelik hileli davranışlarla işlenmesi halinde faile 12 yıldan 18 yıla kadar hapis ve 20 bin güne kadar adli para cezası verilecek.

6 AYLIK UYUM SÜRECİ
Asgari sermaye tutarı 100 milyon lira olacak bu şirketler yalnızca konut, çatılı iş yeri veya taşıt ediniminden doğan borçları finanse edebilecek.

Finansal Kurumlar Birliği'ne üye olma zorunluluğu getirilirken, yasada belirtilen sermayeye ulaşabilmeleri amacıyla altı aylık süre verilecek.

 

KAYNAK: SABAH
YORUMLAR 3
 • OSMANLI 2 yıl önce Şikayet Et
  Yahu yapılacak şey faizsiz krediyle ev araba vs. almak isteyenlere tek imzayla kolaylık sağlamak. Milyonlarca insan,iş yapacak ama faiz diye bankaya yanaşamıyor. Milyonlarca lira yastık altında yatıyo. Katılım bankalarını sordum harammı diye. Denilen şu önce banka kendisi alacak sonra sana satacak.Katılım bankasına gidiyorsun 40 türlü laf ebeliği bürokrasi evrak evrak evrak. Allah rızası için sadeleştirin şu sözleşmeleri.Şunu vatandaşı zora sokmadan direkt banka alsın bize satsın. İnanın işlem çokluğu ve tereddütler insanı yıldırıp soğutuyor.İş yapmak isteyenlerde gözgözre göre faize giriyor. Bi an önce işlemleri kolaylaştırıp işler hale sokun. Sisteme trilyonlar akar.
  Cevapla
 • Yusuf 2 yıl önce Şikayet Et
  Arsa tarla alınamazmı yani?
  Cevapla
 • SOYSALMEDYA 2 yıl önce Şikayet Et
  Çok iyi DEVLET bu işte, anında çözüm
  Cevapla