Mersin’de erik hasadı başladı: 8 tanesi 40 TL

Mersin'in Mut ilçesinde üreticiler örtü altı erik hasadına başladı. Siparişle hazırlanan ve içerisinde 8 adet eriğin bulunduğu 80-90 gramlık paketler, 40 TL'den İstanbul, Ankara ve İzmir'e gönderiliyor.

Mersin’de erik hasadı başladı: 8 tanesi 40 TL
Mersin’de erik hasadı başladı: 8 tanesi 40 TL
GİRİŞ 06.03.2021 17:55 GÜNCELLEME 06.03.2021 17:56
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Mut ilçesinde açık alanda nisan ayının ortasında hasat edilen eriğin örtülü alandaki hasadı, sipariş üzerine yapılarak gramla satılmaya başladı. Termoblok ısıtma sistemiyle 11 Ocak'ta çiçek açan eriğin ilk hasadı bugün yapıldı.

Mersin’de erik hasadı başladı

Üretici Tayfun Gezer “Erik ağaçlarından bu yıl 750 ila 1000 kilo erik almayı hedefliyorum. Bu serada termoblok ısıtma dediğimiz bir ısıtma sistemi kullandım. Altı kanaldan seranın içerisine sıcak hava sağladım. Böyle bir sistemde iyi bir verim aldık. Şu an piyasaya sürdüğümüz eriklerde bir pakette 8 adet erik var. Paket yaklaşık 80–90 gram geliyor. Paket başı eriği 40 liradan pazarlıyorum. Kilosunu ise 500 TL.’den İstanbul, Ankara, İzmir’e pazarladıklarını" söyledi.

Mersin’de erik hasadı başladı

Mut İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ekrem Bayır “Geçen yıl denedikleri termoblok ısıtma sistemle 11 Ocak'ta çiçeklenmeyi ve Mart başlangıcında ise ilk verim hasadı yapıldı. Dolaysıyla ilçemizde teşvik edilmesiyle seracılığımızı arttırmaya devam edeceğiz. Burada yeni kurulacak olan seralarla daha erken dönemde daha gelir getirici bir şekilde turfanda örtü altı eriği yetiştireceğiz" diye konuştu.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 10
 • Trabzon uşağı 1 yıl önce Şikayet Et
  Zaten mevsimi değil, yemeyin çürüsün... El insaf yaaa
  Cevapla
 • Ekber 1 yıl önce Şikayet Et
  Yuhhhhh doymayan gözünüz çıksın.
  Cevapla
 • Güneş 1 yıl önce Şikayet Et
  Rüyamda erik gördüm.
  Cevapla
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Yemeyin ellerinde patlasın güm
  Cevapla
 • ahmet çiçek 1 yıl önce Şikayet Et
  hepsi zehir zamanından önce çıkan ürünler sırf biraz daha kazanabilmek için ürünleri zamanında değil de ilaçla kimyasala erken hasat için para için yapmadıkları şey kalmamış
  Cevapla
 • Tosuny 1 yıl önce Şikayet Et
  Hehe bildin.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle