Son dakika: Moody's'ten Türkiye açıklaması: İlk sinyali verdiler

Son dakika haberi: Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'ten Türkiye'nin kredi notunu yükseltmeye yönelik bir açıklama geldi. Kurum yaptığı açıklamada, "TL'nin güçlenmesini, sermaye girişlerini, döviz rezervlerindeki azalışın durdurulmasını sağlayan ve kasım ayından beri devam eden politika değişikliği, net bir pozitif kredi unsurudur" açıklamasında bulundu.

Son dakika: Moody's'ten Türkiye açıklaması: İlk sinyali verdiler
Son dakika: Moody's'ten Türkiye açıklaması: İlk sinyali verdiler
GİRİŞ 03.03.2021 11:17 GÜNCELLEME 03.03.2021 11:43
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Londra'daki yönetim merkezi AA muhabirinin sorularını yanıtladı.

Moody's'in açıklamasında, "Para biriminin güçlenmesine, sermaye girişlerinin yenilenmesine, döviz rezervlerindeki azalışın durdurulmasına yol açan ve kasım ayından bu yana devam eden politika değişikliği, net bir pozitif kredi unsurudur." ifadeleri kullanıldı. Açıklamada, "Daha tutarlı politika çerçevesinin korunduğunu görmemiz gerekiyor. Ayrıca, devam eden yüksek dolarizasyon seviyesinden görülebileceği gibi, yurt içi güvenin henüz geri kazanılmamış olduğunu dikkate alıyoruz." ifadesi yer aldı.

Fitch'ten Türkiye açıklaması!

NOT VE GÖRÜNÜMÜ OLUMLU YÖNDE ETKİLEYEBİLECEK UNSURLAR

Moody's'in açıklamasında Türkiye'nin kredi notu görünümünün "negatif" olması sebebiyle, görünümün doğrudan pozitife çevrilmesinin ya da reytinginin artırılmasının çok düşük bir olasılık olduğu belirtilirken, gelecek dönemde hangi gelişmelerin Türkiye'nin not görünümünü olumlu yönde etkileyebileceğine ilişkin şu ifadeler kullanıldı:

"Son zamanlardaki daha tutarlı maliye ve para politikalarına geçişin kalıcı olması, enflasyonda düşüşe, para biriminin güçlenmesine ve dolarizasyonda azalmaya yansıması durumunda, derecelendirme görünümü dengelenebilir (durağan görünüm). ABD ve Avrupa Birliği ile gerilimlerde devam eden bir azalma da pozitif olacaktır. Ekonominin yapısal dengesizliklerine cevap veren ve aynı zamanda ülkenin doğasında var olan güçlü yönlerinden yararlanan kararlı bir dizi ekonomik reform, orta vadede yukarı doğru not baskısına yol açabilir."

Dünyada sadece Türkiye ve Çin bunu yapabildi

ILIMLI BÜYÜMEYİ DESTEKLEYECEK UNSURLAR

Moody's, Türk ekonomisinin büyüme görünümüne ilişin değerlendirmesinde, "2020'deki güçlü büyüme, önemli ölçüde sürdürülebilir olmadığını düşündüğümüz güçlü kredi genişlemesinden kaynaklandı. Bu yüksek enflasyona da katkı sağladı." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, "Daha güçlü bir küresel büyümenin yaşanması ve yaz aylarından itibaren yabancı turistlerin gelecek olması bu yıl Türkiye ekonomisine bir miktar destek sağlayacak olsa da, büyümeyi ılımlı hale getirecek başka faktörler de var; özellikle çok daha ılımlı kredi büyümesi ve yüksek faiz oranları." yorumunda bulunuldu.

Fitch'ten 7 Türk şirketine müjdeli haber

MOODY'S, TÜRKİYE'YE BÜYÜME TAHMİNİNİ REVİZE ETMİŞTİ

Moody's'in 24 Şubat 2021'de yayımlanan "Küresel Ekonomik Görünüm" güncelleme raporunda, daha önce kuruluşun Türkiye ekonomisine ilişkin büyüme tahminleri 2021 için yüzde 3,5'ten yüzde 4'e, 2022 için yüzde 4'ten yüzde 5'e yükseltilmişti.

Moody's en son 4 Aralık 2020'de Türkiye'nin notuna ve görünümüne ilişkin olarak herhangi güncelleme yapılmadığını duyurmuştu.

Kredi derecelendirme kuruluşu, 11 Eylül 2020'de takvim dışı bir değerlendirmeye giderek Türkiye'nin kredi notunu "B1"den "B2"ye düşürmüş ve not görünümünü "negatif" olarak bırakmıştı.

Moody's'in reyting takvimine göre Türkiye'nin kredi notu ve görünümüne ilişkin değerlendirmesini 4 Haziran 2021'de yapması bekleniyor.

YAZDIR
YORUMLAR 10
 • ali 1 ay önce Şikayet Et
  faizler arttı bedava para kazanmaya başladılar artık yağlama yapraklama yaparlar...
  Cevapla
 • kazım hür 1 ay önce Şikayet Et
  tefeci ilik ve kan emiciler sizi; faiz yükselince nasılda soymak için yağ yakıyonuz.
  Cevapla
 • akıllıcocuk 1 ay önce Şikayet Et
  dune kadar moodys kım diyorduk
  Cevapla
 • Erdi 1 ay önce Şikayet Et
  Valla öyle
  Cevapla
 • Cesur 1 ay önce Şikayet Et
  İtlere cakallara yahudıye faiz artişi yaptık elbette notumuzu yukselteceksın. Allah buyuk elbet bu ülkede faiz kalkar bırgun
  Cevapla
 • Arda 1 ay önce Şikayet Et
  Hani siz mooods un veya diğer kredi derecelendirme kuruluşlarına birilerininasasi siyasi karar veriyorlar demişsiniz şimdi niye sözüne itibar ediyorsunuz demekki akp de milleti algı ile yonetiyo.herkes işine geldiği gibi
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle