Ankara'da ekmeğe zam

Ankara Fırıncılar Odası Başkanı Gürsel Alnıaçık "Fırıncılarımızın daha fazla zarar etmemesi için ekmek fiyatlarına yaklaşık yüzde 16 zam yapıldı" dedi.

Ankara'da ekmeğe zam
Ankara'da ekmeğe zam
GİRİŞ 03.03.2021 10:49 GÜNCELLEME 03.03.2021 13:16
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Ankara Fırıncılar Odası Başkanı Gürsel Alnıaçık, fırıncıların daha fazla zarar etmemesi için ekmek fiyatlarına yaklaşık yüzde 16 zam yapıldığını belirterek, "Zamla Ankara'da 1,5 lira olan 200 gram ekmek satış fiyatı bugün itibarıyla 1,75 liraya yükseldi." dedi.

Alnıaçık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fırıncı esnafının zor durumda olduğunu söyledi.

Ocak ayında ekmek fiyatlarına zam yapmak için toplandıklarını, zamlı fiyat tarifesinin 24 Şubat'ta alındığını dile getiren Alnıaçık, söz konusu fiyat artışının bugün itibarıyla uygulanmaya başlandığını bildirdi.

Alnıaçık, yapılan toplantılarda yüzde 30 zam talep ettiklerini belirterek şöyle konuştu:

"Son 3 ay içinde yüzde 45 civarında una, yüzde 90 civarında da mayaya zam geldi. İşçiliğe de yaklaşık yüzde 20 zam oldu. Bu şartlar altında fırıncılarımız para kazanmayı bırakın, zarar ediyordu. Fırıncılarımızın daha fazla zarar etmemesi için ekmek fiyatlarına yaklaşık yüzde 16 zam yapıldı. Bu zamla bile fırıncılarımız kar edecek seviyede değil ancak bir nefes alabilecekler. Yapılan zamla Ankara'da 1,5 lira olan 200 gram ekmek satış fiyatı bugün itibarıyla 1,75 liraya yükseldi. Diğer bütün ekmek çeşitlerine de aynı oranda zam geldi."

Un ve maya fiyatları artmadığı sürece bir müddet bu fiyatlarla ekmek satışı yapılacağını belirten Alnıaçık, salgından dolayı bu oranda zam yaptıklarını ve fırıncılar için esas yapılması gereken zam oranının yüzde 30 olduğunu ifade etti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 15
 • Fırıncı 1 ay önce Şikayet Et
  İzmitli, aç gözlü derken? Helal para kazanmaya çalışmak ne zamandan beridir aç gözlükük oldu. O zaman senide fırın açmaya davet ediyorum izmitli kardeş. Aç bir fırın devlete - millete yararın olsun. Evet hâlen fırın açmayan kaldı mı ? Hadi gel vatandaş gel.
  Cevapla
 • Fırıncı 1 ay önce Şikayet Et
  Tüm elemanlarım sigortalı devletime 1 TL vergi borcum yok. Çok kazanıyosak sende aklını çalıştırıp fırın açabilirsin. Gel fırın aç , aç kal. Borcun yoksa , borcun olsun gel vatandaş geeeel!
  Cevapla
 • devletim... 1 ay önce Şikayet Et
  200 gr ekmek hatay iskenderunda 1 tl. zarar etmeleri bana göre saçma ve yalan. Türkiyede en fazla işçilerine sigorta yapmayan fırıncılardır.
  Cevapla
 • izmitli 1 ay önce Şikayet Et
  ucuz kocalideki aç gözlü fırıncıları kıramayıp 2 tl yaptılar iyi gine bu fiyat
  Cevapla
 • ASILBEY@06ÇUBUK 1 ay önce Şikayet Et
  Fırıncıların karnının ekmeğe doyduğunu hiç görmedim. Hem para kazanamadıklarından bahsederler,hemde 2.3.5. ci fırını açmak için can atarlar. Şu anda 1.25 Tl.den satan fırın nasıl oluyorda aylardır dayanabiliyor,burada anlaşılıyorki 1 ekmeğin maliyeti 1.25 tl nin altında. Fırıncılara sorarsan 1.75 bile ucu ucuna kurtarır belki zarar ediyoruz derler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle