Son dakika: EPDK harekete geçti: Akaryakıtta gizli zamma inceleme

Bütün büyük hacimli akaryakıt dağıtım şirketlerinden gerekli bilgi ve belgeleri talep eden EPDK ilk aşamada haksız kâr artışı sağladığı tespit edilen şirketler hakkında inceleme başlattı.

GİRİŞ 03.03.2021 09:09 GÜNCELLEME 03.03.2021 09:53
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Akaryakıt sektöründe 14 Mayıs 2018 tarihli ve 2018/11818 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile eşel mobil sisteme geçildi. Sistem doğrultusunda, 17 Mayıs 2018 tarihine ait rafineri çıkış fiyatları esas alınırken, rafineri çıkış fiyatlarındaki değişime göre özel tüketim vergisinde (ÖTV) düşüş ya da artış gerçekleşiyor.

Rafineri fiyatlarındaki artışlar, benzinde 15/12/2020 tarihinden, motorinde ise 27/11/2020 tarihinden bu yana ÖTV’den karşılanıyor. Dolayısıyla, pompa satış fiyatlarında ilgili tarihlerden bu yana herhangi bir artış olmaması gerekiyor.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) bazı akaryakıt dağıtım şirketlerinin eşel mobil sistem devrede olduğu bu dönemde pompa satış fiyatlarında hem benzinde hem de motorinde -dövizdeki düşüşe rağmen- makul olmayan artışlar olduğunu tespit etti.

Bütün büyük hacimli akaryakıt dağıtım şirketlerinden gerekli bilgi ve belgeleri talep eden EPDK ilk aşamada haksız kâr artışı sağladığı tespit edilen şirketler hakkında inceleme başlattı.  

Konuyu değerlendiren EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz: “Akaryakıt fiyatları serbest piyasada belirleniyor. Petrol fiyatları, dövizdeki hareketlilik, vergiler gibi etmenler söz konusu. Ancak fiyatların serbest piyasada belirlenmesi, bir denetim mekanizması olmadığı anlamına gelmiyor” ifadelerini kullandı.

Eşel mobil sistemi fırsat bilerek tüketicilerin mağdur edilmesine, sektörün zehirlenmesine göz yummayacaklarını vurgulayan Yılmaz; “EPDK olarak ‘kâr oyunlarına’ asla izin vermeyiz” dedi.

Başkan Yılmaz şunları söyledi.

“Büyük hacimli bütün dağıtım şirketlerinden gerekli bilgileri istedik ve ilk tespitler doğrultusunda bazı dağıtım şirketleri hakkında hemen inceleme başlattık. Elbette burada incelememizin muhatabı olanlar tüketicilerimizi mağdur eden, sektörümüze zarar veren şirketler olacak. Hem tüketicilerimizi hem de sektörümüzü korumak için kanunla belirlenmiş yetkilerimizi kullanmakta bir an olsun tereddüt etmeyiz. Kâr oyunlarına kalkışan, gizli zam yapan başka şirketler varsa en kısa zamanda onları da tespit edip gereken adımları atacağız”

YAZDIR
YORUMLAR 17
 • misafir. 1 ay önce Şikayet Et
  cezalar az olduğu müddetçe bunlar devamlı zam yaparlar.
  Cevapla
 • Taha 1 ay önce Şikayet Et
  Zam ancak halktan gizli olabilir. Devletten gizleyemezler. Bu görmezden gelmektir.
  Cevapla
 • Mesut 1 ay önce Şikayet Et
  Günlük bir kuruş bir kuruş zam geliyor kimse bakmıyor laylaylom
  Cevapla
 • misafir 1 ay önce Şikayet Et
  bi akaryakıtmı zamlandı gıda ürünlerine yapılan zam ne oldu.
  Cevapla
 • Fani 1 ay önce Şikayet Et
  dolar 1 lira civarında düşünce bugün yarın akaryakıta yansır, bir miktar düşer diye bekledim lakin maalesef ne akaryakıtta ne başka sektörlerde indirim göremedim. bir kaç gün önce dolarda 20-30 kuruşluk artış oldu. akaryakıt fiyatları hemen 4-5 kuruş yukarı revize edildi... devletimiz bu fırsatçılığa izin vermesin...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle