Katar açıkladı: Türkiye ile dev anlaşma!

Katar Savunma Bakanlığı, Ortak Askeri Yüksek Komitenin üç gün süren üçüncü toplantısının sonunda Türkiye ile yeni iş birliği anlaşmaları imzaladığını duyurdu.

Katar açıkladı: Türkiye ile dev anlaşma!
Katar açıkladı: Türkiye ile dev anlaşma!
GİRİŞ 03.03.2021 00:52 GÜNCELLEME 03.03.2021 00:52
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Katar Genelkurmay Başkanı Korgeneral Ganim bin Şahin el-Ganim, Türkiye Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Türkiye'nin Doha Büyükelçisi Mehmet Mustafa Göksu ve Doha'daki Katar Türk Birleşik Müşterek Kuvvet Komutanı Tuğgeneral Baybars Aygün'ün yanı sıra her iki ülkeden bazı üst düzey subayların katılımıyla düzenlenen Ortak Askeri Yüksek Komite toplantısının sona erdiği belirtildi.

Kapanış toplantısında birkaç ikili iş birliği anlaşması imzalandığı kaydedilen açıklamada, söz konusu anlaşmaların içeriğine ilişkin ise bilgi verilmedi.

Açıklamada ayrıca, kapanış toplantısı öncesinde bir araya gelen Katar Genelkurmay Başkanı Ganim ve Türkiye Genelkurmay Başkanı Güler'in iki ülke arasındaki askeri iş birliği ve bunu güçlendirmenin yollarını görüştüğü aktarıldı.

DEV ASKERİ İŞ BİRLİĞİ

Katar ile Türkiye arasında 2014 yılında kurulan Yüksek Stratejik Komiteyle birlikte ikili ilişkilerde özellikle de savunma ve askeri alanda büyük ilerleme kaydedildi.

19 Aralık 2014'te imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti ile Katar Devleti Arasında Yüksek Stratejik Komite Kurulmasına İlişkin Ortak Mutabakat" uyarınca iki ülke arasında askeri eğitim ve savunma sanayi alanında iş birliği yapılarak, Katar'da Türk Silahlı Kuvvetlerine askeri üs sağlandı.

Anlaşma uyarınca Türk Silahlı Kuvvetleri Katar'da konuşlanırken, iki ülke arasında ortak askeri tatbikatlar düzenlendi.

Son olarak, 14 Aralık 2019'da Katar Türk Birleşik Müşterek Kuvvet Komutanlığı Karargahı, iki ülkenin Savunma Bakanları ve Genelkurmay Başkanlarının katıldığı bir törenle açıldı ve karargaha "Halid Bin Velid Kışlası" adı verildi.

YORUMLAR 13
 • para 1 yıl önce Şikayet Et
  parayı verin, biz yapıp satalım, kara ortak olun.
  Cevapla
 • Kardelen 1 yıl önce Şikayet Et
  Göbeği geniş olanlar ile mazlumun duası Allah katında bir ev okurmu Allah CC duası kabul ve olan kullardan eylesin..amin amin amin
  Cevapla
 • altan 1 yıl önce Şikayet Et
  İsteyen istediğine istediği duayı yapar. Buna cahillik değil özgürlük denir.
  Cevapla
 • Ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Ey katar Alemlerin Rabbi ülkenizi ve ülkemizi korusun ilelebet sizleri ve bizleri doğru yoldan ayırmasın dostluğumuz daim olsun.
  Cevapla
 • Turan 1 yıl önce Şikayet Et
  Rabbim Ümmet i Muhammed'i Koru esirge ,bizi Allah a layık kul Peygamber Efendimiz e layık ümmet eyle.amin.Bize zalimin zulmünü ezecek cesaret feraset ve azim nasip et.Korkakliktan zayıflıktan ve cimrilikten Alemlerin Rabbi olan Allah a sığınırım.Allah aziz ve Yücedir.
  Cevapla
 • Ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Editör yayinlasana kardeşim ben Ahmet, yanliş yaptim ve esra Hanim dogru söylemiş benim hakkimda , Tabiki bütün islam alemi demeliydim
  Cevapla
 • Ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Arkadaslar ben Ahmet yorumcuyum, esra hanim hakli, ben cahillik ettim, Tabiki bütün islam alemi diye Dua etmeliydim. Aramizda bazi cahillerde aklinca bana desdek vermek istemişler akillarinca ama olmaz, Esra kardeşimiz yerden göge kadar dogru yazmiş
  Cevapla
 • altan 1 yıl önce Şikayet Et
  Ya rabbi esra ablayı ve anne babasını koru muhafaza et öldüyse rahmet et, benim de arkamdan boş konuşursa gıybet ederse affet
  Cevapla
 • Tunahan 1 yıl önce Şikayet Et
  Esra hanım sen nasıl müslüman, Allah ile kul arasında isteyen istediği gibi dua eder, adama cahil diyerek kul hakkına girdiğini düşünmedin mi?
  Cevapla
 • Murat 1 yıl önce Şikayet Et
  Çocuklarımızınızı korusun diyenede mi cahil diyelim. İsyeyen istediğine eder. Burada tek cahil var oda Esra hanım
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle