Elektronik eşya alacaklar dikkat! Yeni dönem başladı

Avrupa Birliği (AB), çeşitli beyaz eşya ve elektrikli ürünlerin enerji tüketimlerini gösteren A, A+, A++ ve A+++ gibi enerji sınıflandırmasını kaldırarak A'dan G'ye yeni bir sisteme geçti. Öte yandan, üretimi sona eren modellerin satışı 1 Kasım tarihine kadar eski sınıflandırmayla yapılabilecek.

Elektronik eşya alacaklar dikkat! Yeni dönem başladı
Elektronik eşya alacaklar dikkat! Yeni dönem başladı
GİRİŞ 01.03.2021 17:15 GÜNCELLEME 01.03.2021 17:17
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Avrupa Birliği (AB) AB ülkelerindeki beyaz eşyanın enerji verimliliğini ortaya koyan sınıf etiketlerinin daha anlaşılır bir biçimde yeniden belirlenmesini sağlayacak düzenleme bugün yürürlüğe girdi.

Buna göre, buzdolabı, derin dondurucu, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, kurutucu, televizyon ve monitör gibi elektrikli cihazların enerji sınıf etiketleri değiştirildi.

Son çılgınlık fiyatları vurdu! Bilgisayarlara % 70 zam


AB ülkelerinde satılan yeni ürünlerdeki A, A+, A++ ve A+++ gibi sınıflandırmanın yerini, A'dan G'ye kadar belirlenen yeni bir enerji verimliliği sınıflandırması aldı.

 

Telefonları hızlandıracak teknoloji geliştirildi

1 KASIM'A KADAR SÜRE

Öte yandan, üretimi sona eren modellerin satışı 1 Kasım tarihine kadar eski sınıflandırmayla yapılabilecek.

Ayrıca söz konusu ürünlerin etiketinde tüketicilerin ürün hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmelerini sağlayacak AB veri tabanına bağlantı sağlayan QR kodu yer alacak.

Etikette yeni metodoloji ile hazırlanan biçimde cihazın elektrik tüketimi ve çıkarttığı ses seviyesi gibi bilgiler yer alacak.

SIRADA AYDINLATMA VAR

Ampul ve lamba gibi çeşitli aydınlatma ürünlerinde ise yeni sınıflandırmaya 1 Eylül tarihinde geçilecek.

Böylece AB vatandaşları satın alacakları ürünlerin enerjiyi ne kadar verimli kullandığını daha net bir biçimde anlayacak.

Düzenleme ile AB'de hane halklarının elektrik faturalarının düşürülmesi ve enerji tüketimlerinin azaltılması hedefleniyor.

AB'DE BEYAZ EŞYA TAMİRİ DE KOLAYLAŞTI

AB’nin beyaz eşyaların tamirini kolaylaştıran yeni "çevreci tasarım" kuralları da bugün yürürlüğe girdi.

Çeşitli beyaz eşyaların ve televizyonların daha uzun süre kullanılması, atıkların azaltılması ve enerji verimliliğinin artırılması için hazırlanan yeni kurallara göre, üreticiler sattıkları yeni ürünlerin yedek parçalarını daha uzun süre sağlayacak.

Çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, buzdolabı, televizyon ve ekran üretenler veya ithal edenler ürünlerinin yedek parçalarını 7 ile 10 yıl süreyle sağlamak zorunda olacak.

Üreticilerin, yedek parçaları 15 iş günü içinde ihtiyaç duyulan yere ulaştırması gerekecek.

Ayrıca, bu ürünlerin tamiri yaygın biçimde kullanılan el aletleriyle yapılabilecek.

Avrupa'da tüketiciler satın aldıkları ürünlerin garanti sürelerinin ardından hızlı biçimde bozulmasından, yedek parça bulunamamasından ve parça değişimi için özel aletler gerekmesinden şikayet ediyordu.

YAZDIR
YORUMLAR 7
 • ha ha ha 7 ay önce Şikayet Et
  firmalar yeni isim koymus ali olmus veli degisen ne fiat mi yok o ayni sadece harf oyunu
  Cevapla
 • halk 7 ay önce Şikayet Et
  git tv al uzerinde sayisiz nr harf var satici ise ucuz olan bir seye yaramaz der bu daha iyi der bes kat daha pahali seyi satar iyi de o zaman nr harf zaten o yayini veren dunya da nerde ise hic yok olan da belli bir kac yer cep de kablo yok cevre icin derler pc nerde ise bir kilo kablo bir birine denk gelmez tabi bozulsun diye kalitesiz yapma da var her pc yani lattop da ayni olsun bak sorun olur mu yazici dersen icinde bir kac gr boya koyup kaziklama enerji dost su bu derler bana masal anlatmak yerine kalitesi ne onu yazin ne kadar gider o ønemli tr olarak ilk adimi atmak gerek tv olsun pc olsun ne olursa kaliteli yapin dunya gibi bozulsun yeniis yapariz demek
  Cevapla
 • Çamaşır 7 ay önce Şikayet Et
  Çamaşır makinesindeki bilyalar çabuk dağılıyor bilya 50 TL servis 1000 TL istiyor usta 500
  Cevapla
 • halk 7 ay önce Şikayet Et
  aslinda camasir makinesinde sorun yok sorun kalitesiz yapiyorlar islerine gelen yere bes on yil garanti veriyor burda firma ustelik nerde ise butun gun caliyor halka ucuz diye cøp verip kaziklama oyunu burda hata ne olur ise olsun en az bes yil garanti olacak bak o zaman makine bozulur mu buna devlet et almasi gerek her satilan seye bes yil garanti mecbur desin
  Cevapla
 • temel 7 ay önce Şikayet Et
  hic fark etmez bunlar sacmalik cevre dostu dunya dost deyin insanlari kazikliyorlar kisaca uzerinde ne yazdigi degil kaliteli mallar olacak iki uc yil bir tv dolap mi gider tam rezillik garanti en az on yil olacak o zaman bak nasil kaliteli sey yaparlar eski tv yirmi yil gider iken simdi ise uc yil gitmiyor ayni sey diger esya da ayni iki uc yil ømur mu olur adam gibi degisen parca yap o zaman cevreye zarar olmaz uydurup isim ile halki kandirmak bu sadece
  Cevapla
 • alican 7 ay önce Şikayet Et
  Kazan milindeki lastik keçenin su sızdırıp mildeki bilya yağının işlev görme imkanını ortadan kaldırması yüzünden bilya gitti. Daha uzun yıllar kullanabilme imkanın varken yepyeni makinayı çöpe atmak zorunda kalıyorsun..Nedeni ise parçası yokmuş,neden sadce beş tl tutarında bir lastik keçe yüzümden çöpe gidiyor.Yazık"Üretilen bir ürünün en az on yıl parça desteği de garanti şartı ve kapsamına koyulmalıdır"Koymazsalar sattırmayacaksın..!!.Bunlar işin uyanık tarafına kaçıyor.Üç sene sonra parçası bulunamadığı için mecburen yenisini almak zorunda kalıyoruz.Dolap kapı contaları üç yıl somra hiç arama bulamazsın.,Kopar yada hava kaçırısa git yeni dolap al.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle