ASELSAN trafik sorununu çözecek! Seri üretim başladı

ASELSAN bünyesinde geliştirilen trafik yönetim cihazlarının seri üretimi başladı. Kavşak kontrol cihazı, değişken mesaj/trafik işaretleri ve trafik sinyalizasyon sistemleri kullanıcılara sunulurken, ilk kurulum Kırıkkale'de gerçekleştirildi.

ASELSAN trafik sorununu çözecek! Seri üretim başladı
ASELSAN trafik sorununu çözecek! Seri üretim başladı
GİRİŞ 28.02.2021 15:29 GÜNCELLEME 28.02.2021 15:37
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

ASELSAN, geliştirdiği teknolojik çözümlerle şehir içi trafik yönetiminin daha etkin hale getirilmesine katkı verecek.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, ASELSAN, akıllı ulaşım sistemleri alanında yürüttüğü faaliyetlerle şehirlerdeki gündelik hayatı kolaylaştıracak çalışmalar yapıyor.

ASELSAN'ın geliştirdiği trafik yönetim sistemleri, yolların daha etkin kullanımı ve trafik kazaların engellenmesi amacıyla olay algılama, hava/yol durumu ölçümü, trafik verilerinin ölçümü, kavşak katılım denetimi, yolcu bilgilendirme/yönlendirme ve video yönetimi gibi fonksiyonları gerçekleştiriyor.

Otomasyon sistemleri kapsamında ise araç ve plaka tanıma, ileri tarım otomasyon, afet ve acil durum yönetim sistemleri geliştirilip hizmete sunuluyor.

ASELSAN, yürütülen çalışmalar sonunda Türk Standardları Enstitüsü belgelerine sahip trafik yönetim cihazlarının seri üretimine başladı. Bu kapsamda, kavşak kontrol cihazı, değişken mesaj/trafik işaretleri ve trafik sinyalizasyon sistemleri kullanıcıların beğenisine sunuldu. Ürünlerin ilk kurulumu Kırıkkale'de sözleşmeli proje kapsamında gerçekleştirildi.

Kurulumu yapılan kavşak kontrol cihazları birbirleriyle haberleşerek hem kavşak hem de şehir boyutunda trafik yönetimi sağlıyor. Sektörde genellikle kullanılan yöntem olan önceden belirlenmiş planların kullanımının aksine, sistem tam adaptif modelle gerçek zamanlı çalışıyor. Kameralar ve loop dedektörleri gibi çeşitli sensörler ve görüntü işleme teknolojileri kullanılarak kavşaklardan gelen araç yoğunluğu bilgisiyle sonraki kavşaklardaki trafik ışıklarının süreleri anlık olarak belirleniyor. Örneğin, kavşak kollarından birinde araç olmadığı durumda trafik akışının verimini artırmak adına o yön için yeşil ışık yanmıyor.

Belirlenen kavşaklarda kavşak kontrol cihazının kullanılmasının öncesinde ve sonrasında aynı zaman dilimlerinde toplanan verilere göre ortalama olarak araç başına gecikmelerde yüzde 26, araç başına durma sayısında yüzde 16, toplam günlük yakıt tüketiminde 510 litre ve toplam günlük karbondioksit salınımında 1220 kilogram azalma meydana geliyor.

YAZDIR
YORUMLAR 10
 • Turuncu 1 ay önce Şikayet Et
  şehirlerde nüfusu düzenlemediğiniz müddetçe her şey boş
  Cevapla
 • Bozkurt 1 ay önce Şikayet Et
  İnsanlara ehliyet verirken adam gibi psikolojik muayeneden geçirin.her isteyene ehliyet verilmesin.
  Cevapla
 • Mizah 1 ay önce Şikayet Et
  İyi gel bakalım Mahmut Bey kavşağına kur , üç sıra TIR yolu kapattığında yolu nasıl açacak görelim.
  Cevapla
 • Asalet 1 ay önce Şikayet Et
  Hakikaten bu kamyon ve tırlar bütün şeritleri işgal ediyor trafik felç.. sağ şeritten çıkan ağır vasıtaları trafikten men etmek lazım..sert ve caydırıcı olmak lazım bu kuralın da tüm Türkiye'de geçerli olması gerekir
  Cevapla
 • Almanyalı 1 ay önce Şikayet Et
  Benim görüşümce Türkiye de kimse kurallara uymuyor.her lamba ya koy çekici kırmızı yanıyor adam halen kırmızıdan geçiyor,bakalım daha geçer mi?ters istikamet yola girmek Almanya’da yap ehliyet gitti.onu için bizim insanınız kurallara uymadığı için yüksek para çezası gelmesi şart
  Cevapla
 • Mahmut 1 ay önce Şikayet Et
  çok mantıklı. o zaman olmaz :)
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle