Son dakika... Dikkat: Fiyatlar yükseldi altında büyük vurgun başladı!

Altın fiyatlarında yaşanan yükseliş dolandırıcıların da iştahını kabarttı. Son dönemde kalpazanlar sahte altınla piyasada büyük vurgun yapmaya başladı. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, büyük artış gösteren sahte altın vurgununa dikkat çekerek kalpazanların yaptığı sahte altını vatandaşın anlayamayacağı ve Avrupa'dan getirilen özel cihazlarla anlaşıldığını söyledi.

Son dakika... Dikkat: Fiyatlar yükseldi altında büyük vurgun başladı!
Son dakika... Dikkat: Fiyatlar yükseldi altında büyük vurgun başladı!
GİRİŞ 28.02.2021 10:20 GÜNCELLEME 28.02.2021 11:01
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Bir yılda yüzde 50'nin üzerinde prim yapan altın, kalpazanların da gözdesi hâline geldi. Çeyrek, tam ve cumhuriyet altınının içini sarı bakır (pirinç madeni) veya gümüş ile dolduran kalpazanlar, piyasada büyük vurgun yapıyor. Sahte altın üretiminde Avrupa'dan özel olarak getirilen cihazlar kullanılıyor.

Dolayısıyla vatandaşın çıplak gözle bu ürünleri ayırt etmesi mümkün olamıyor. Kuyumcular dahi bu sahte altınları kesmeden veya asit solüsyonu kullanmadan anlayamıyor. Merdiven altında üretim yapan dolandırıcılar, çete hâline gelmiş durumda. Anadolu'yu dahi karış karış gezen çete üyeleri, gözlerine kestirdikleri esnaf ve vatandaşa çeşitli yöntemlerle sahte altın satıyorlar.

Aselsan'dan altın hamlesi! İmzalar atıldı

Kuyumcuya satış, kalpazanlar için bu işin en riskli yöntemi olarak kabul ediliyor. Nihayetinde bir çok kuyumcu, altını artık kesmeden veya test etmeden almıyor. Ancak bazı kuyumcular da kalpazanlardan nasibini alıyor. Vatandaşa direkt satış ise en kolay yöntem... Hastane bahçelerini adres edinen dolandırıcılar, "Hasta yakınım var, acil para gerekiyor" gibi bahanelerle, sahte altını vatandaşa piyasa değerinin altında satıyor.

'VATANDAŞ ANLAYAMAZ'
Altın dolandırıcılığının son dönemde ciddi şekilde arttığını belirten Emtia Piyasaları Uzmanı İslam Memiş "Türkiye çapında tüm esnaf ve kuyumcu odalarının içinde bulunduğu bir iletişim gurubumuz var. Son dönemde burada altın ile ilgili çok fazla dolandırıcılık şikâyeti alıyoruz.Bu kalpazanların hedefinde ağırlıklı olarak çeyrek altın, tam altın, cumhuriyet altını ve bilezik-takı grubu yer alıyor. Büyük bir çete hâline gelmişler. Öyle ki, Avrupa'dan büyük maliyetlerle özel cihazlar getiriyorlar. Bu cihazlar, emniyetin son zamanlarda yaptığı bazı operasyonlarda da ortaya çıktı. Altının birebir taklidini yapabiliyorlar.

 

İslam Memiş'ten çarpıcı 'altın' tahmini

İçini gümüş veya sarı bakır dediğimiz pirinç madeni ile dolduruyorlar. Gramı tutması için bu yöntemi uyguluyorlar. Üretim merdiven altı atölyelerde yapılıyor. Gözle ayırt etmek mümkün değil. Ancak kuyumcunun ürünü kesmesi veya içerisinde asit bulunan solüsyon kullanması gerekiyor" dedi.

TAKLİT EDİYORLAR

Kalpazan çetelerinin çok profesyonel çalıştığını ifade eden İslam Memiş "Öyle sahte ürünler alıyoruz ki, Türkiye'nin dev markalarının patentleri bile yer alıyor. Paketli hâlde satıldığı için bazı esnaf bunu kesmek istemiyor. Direkt olarak vatandaşa satabiliyor. Piyasada ciddi anlamda bu tür sahte altın yer alıyor. Direkt olarak yakaladığımız kişileri polise teslim ediyoruz.

Ancak 'düğünümde takıldı' gibi yalanlar uydurarak emniyetten çıkıyorlar" açıklaması yaptı. Bu dolandırıcıların 'kalpazan' sıfatı ile yargılanması gerektiğini söyleyen İslam Memiş "Meclis'e bu konuyla ilgili bir yasa tasarısı geldi. Umarım müspet bir sonuç çıkar. Çok kalabalıklar, Anadolu'yu karış karış geziyorlar. Vatandaşa daha kolay satış yapabiliyorlar. Hastanede veya mesai saatleri dışında (kuyumcular kapalıyken) vatandaşları çevirerek 'Dükkânlar kapalı, piyasa fiyatının altına satabilirim' yalanıyla satış yapıyorlar. Dolandırılan kişi ertesi gün bozdurmak için bize geldiğinde gerçeği öğreniyor" diye konuştu.

İNTERNETİ KULLANIYORLAR
Kuyumcularla yüz yüze gelemeyen kalpazanlar, sosyal medya ve interneti kullanıyor. Vatandaşa "ucuz altın" söylemiyle sahte altın sattıklarını belirten İslam Memiş "Yüzde 70 indirimle altın satışı olur mu? Özel günlerde bu yöntemi çok kullanıyorlar. Anneler Günü, Sevgililer günü gibi... Zaten altının maliyeti ortada. Vatandaşlarımız bu kadar indirimli bir satış görürse sakın aldanmasın" uyarısında bulundu.

YAZDIR
YORUMLAR 13
 • rizeli 1 ay önce Şikayet Et
  caydırıcı ceza yok ,niye yapmasınlarki.
  Cevapla
 • hursit dilaver 1 ay önce Şikayet Et
  bizim saftrik kuyumcular ASLA SURİYELİLERDEN ALTIN ALMASIN. Sahte altın işini onlar çook iyi bilir.yıllardan beri bu bilinir aşağıda da yqazdım okuyu n ltf.. eski kuyumcular kaldıysa yere atınca anlar sahteliğini. cumhuriyetin suriye kesmesi var mı bilmem. bizim zamanımızda REŞAT ALTINInın suriye kesmesi vardı. hatta reşat 10 tl daha pahalıydı cumhuriyete göre.
  Cevapla
 • Emrah Bayındır 1 ay önce Şikayet Et
  Altın fiyatları dünya genelinde düşüyor! Sadece Türkiye’de artıyor. TL değer kayıp ettiği için!
  Cevapla
 • temeltursun, 1 ay önce Şikayet Et
  TL. Dünya da geçerli bir para birimi değil ki, bu yüzden değer kaybetmesi söz konusu bile olamaz.
  Cevapla
 • Misafire 1 ay önce Şikayet Et
  Altın yerinde saymıyor altın düşüyor. Sadece bizdeki doların yüksek olması bunu göstermiyor. Çoktan 390 altına inmişti.
  Cevapla
 • Hsnej 1 ay önce Şikayet Et
  Ya gerçekten düğünde takildiysa. Milleti kalpazanlikla mı suçlayacaksınız.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle