‘Ege’nin Maldivleri satışa çıkarıldı! İşte fiyatı…

Turkuaz mavisi suyu, bembeyaz kumları ve tarihi dokusu ile 'Ege'nin Maldivleri' olarak bilinen Kalem Adası, 400 milyon TL'ye satışa çıkarıldı.

‘Ege’nin Maldivleri satışa çıkarıldı! İşte fiyatı…
‘Ege’nin Maldivleri satışa çıkarıldı! İşte fiyatı…
GİRİŞ 27.02.2021 13:23 GÜNCELLEME 27.02.2021 13:23
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

İzmir'in Dikili ilçesinde, Bademli Köyü'ne yaklaşık 500 metre mesafedeki saklı cennet Kalem Adası, 400 milyon Türk Lirası'na satışa çıkarıldı. Turkuaz mavisi suyu, bembeyaz kumları ve tarihi dokusu ile 'Ege'nin Maldivleri' olarak anılan Kalem Adası'nın, 70 metre altında da jeotermal su olduğu biliniyor. Ada, M.Ö. 406'da Atina ile Sparta arasında geçen ve yüzlerce geminin katıldığı, dönemin en büyük deniz savaşına tanıklık etti. Peloponez isimli bu savaşta birçok gemi battı ve sonunda kazanan Atina oldu. Tarihte önemli bir yere sahip olan bu savaşın izlerini taşıyan  459 dönümlük Kalem Adası'nın 258 dönümü, 400 milyon Türk Lirası'na satışa çıkarıldı.

"ADADA YILLAR ÖNCE VERİLEN SAVAŞIN KALINTILARINA RASTLIYORUZ"

Adanın ilk kez satışa çıkarıldığını söyleyen ve aile adına satış işlemleriyle ilgilenen Yatırım Uzmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, "Türkiye'nin Maldivleri olarak bilinen Kalem Adası ilk kez satışta. Adamız Ege'nin kalbi, İzmir'in dikili ilçesindeki Bademli Köyü'ne yaklaşık 400-500 metre mesafede, yüzerek gidilebilen bir ada. Adamız Kuzeyden Güneye 1,5 kilometre mesafede. 459 dönüm bir arsadan bahsediyoruz toplamda. Biz, 258 dönümü satıyoruz. Adamızın birçok özelliği var, Milattan önce 500 yıllarına bile dayanıyor bu adayı almak için verilen mücadeleler. Şöyle ki, Sparta ve Atina o zamanlarda yapmış oldukları gemi savaşlarında adayı almak için ciddi mücadeleler verip, daha sonrasında 200 tane gemini orada battığı tarihte yer alıyor. Yıllar boyunca da hala o verilen savaşlardaki kalıntılara rastlayabiliyoruz adanın üzerinde" dedi.

70 METRE ALTINDA ŞİFALI BİR SU VAR

Kalem Adası'nın 70 metre altında, jeotermal suyun olduğunu anlatan Evrim Kırmızıtaş Başaran, "Yani sıcak su kaplıcalarımız, çok ender rastlanılan ve bulunduğu zaman da değerlendirilmesi gereken şifalı bir sudan bahsediyorum. Ve 67 derece sıcaklıkta. Ada tarihi hem milattan önce 500 yılına kadar dayanan eserlerle dolu, diğer taraftan jeotermal enerji kaynağı var içinde, sıcak su kaplıcalarımız mevcut" diye konuştu.

"MALDİVLER'E RAKİP OLABİLECEK BİR YER"

Kırmızıtaş Başaran, şöyle devam etti:

"Hatta şöyle bir durum da var, Bademli Köyü'nde yıllar önce, oradaki Karadağ diye bir yanardağın patlamasıyla beraber beyaz kumların oluşması ve Turkuaz mavisi denizin de ortaya çıkması tarihte de geçiyor.  Zaten Kalem Adası'nın en büyük özelliklerinden bir tanesi, Maldivler denizini aratmaması. Hakikaten de, sizin ülkenizi terk edip de dünyanın bir ucuna gitmenize asla gerek yok. Hakikaten, Maldivlere rakip olabilecek bir yerden bahsediyorum. Bu da çok ciddi bir özellik."

"YAZ-KIŞ BİRÇOK TEKNE AYLARCA DEMİR ATIYOR"

Adanın turizm imarı olduğunun altını çizen Kırmızıtaş Başaran, "Burayı alacak olan kişi bungalovlar yapabilir, otel yapabilir. Şifalı su olarak bilinen sıcak suyu değerlendirebilir. Biliyorsunuz, ülkemizin her yeri cennet. Özellikle kıyı şeritlerimizin hepsi birbirinden değerli. Fakat bulunduğumuz konum, İzmir'in hemen Dikili ilçesinde ve  Bademli Köyü'ne yüzerek gidilen bir denizden bahsediyorum. Diğer tarafta da Midilli Adası hemen yanımızda. Yani öyle bir noktada, öyle bir pozisyondaki… Aslında her sene, yaz-kış demeden birçok teknenin özellikle tercih ettiği, aylarca demir attığı bir yerden bahsediyoruz. Bu konuda favori bir yer" ifadelerini kullandı.

TALİP OLAN TÜRK AİLE HEM JEOTERMAL SUYU DEĞERLENDİRMEK HEM OTEL YAPMAK İSTİYOR

Mülk sahibi olan ailenin adayı satmaları yönünde çok fazla talep aldığını ve artık bu talepleri değerlendirmeye karar verdiklerini ifade eden Başaran, adanın satılığa çıkarılmasının üzerinden 24 saat geçmeden bir talibinin çıktığını vurguladı. Başaran, "Şu ana kadar hep atıldı. Ama aile o kadar bu konuda talep aldı ki… Satar mısınız diye talep çok geliyordu. Daha sonra ben bunları neden değerlendirmeyeyim dedi ve şu anda bulunduğumuz aşamada biz burayı, 400 milyon Türk Lirası'na satıyoruz. Ada toplamda 459 dönüm arsadan oluşuyor, 258 dönümü bize ait ve satılık rakamımız da 400 milyon TL. Yani adanın yaklaşık 3'te 2'si satılıyor diyebiliriz. Açıkçası burası daha 24 saatlik bir portföy ve ben hemen bir reaksiyon aldım. Pazartesi günü bir toplantım var ve adayımız bir Türk. Hem içerisindeki jeotermal suyu kullanmak istiyor, diğer taraftan da otel yapma isteği de var. Aile satmayı düşünmüyorken de yurt dışından, Katar'dan bir teklif gelmiş. Aile o zaman şu anda buna hazır olmadığını da söylemiş. Şu anda aslında gönlümüzden geçen bir Türk ailenin alması. Çünkü hemen İzmir'in yanı başında olan bir yeri inşallah istediğimiz şekilde bir Türk aileye satarız ve orası da bizim konaklama imkanı bulduğumuz yerlerden birisi olur" şeklinde konuştu.

KAYNAK: DHA
ETİKETLER
EKONOMİ
YAZDIR
YORUMLAR 15
 • erdemir 1 ay önce Şikayet Et
  chp alir heykel doldurur oralari
  Cevapla
 • zafer 1 ay önce Şikayet Et
  Arkadaşlar ada ailenin ,haberi okuyun bir zahmet. Ne kadar boş boş yorumlar,az araştırın öyle yorum yapın. Bunların çoğu taa Osmanlı döneminden kalma zilliyetten geçmiş araziler. Daha sonra tapu çıkarmışlar onların olmuş. Belki hala o kanun vardır ,yani şu demek "bir araziyi 15 yıldan fazla eker,biçer, üzerini ağaçlanıdırsan ,talipli veya sahipli değilse üzerinde hak iddia edersin . İmar ettiğin için. " Yalnız sahibinin olmaması lazım. Şimdilerde rahmetli özal döneminde başlayan gecekondulara tapu tahsiz belgesi vermek gibi bir şey. Ha bir de şu var ingilize bile satılsa sorun değil orası bir vatan toprağıdır. Uluslar arası anlaşmalar belirler ülke sınırlarını ,tapular değil.
  Cevapla
 • zafer 1 ay önce Şikayet Et
  Aaa bizim İsmet orayı unutmuş, görseydi onu da verirdi Yunana. Ne de olsa burnumuzun dibindeki adaları vermekte pek meşhurmuş kendileri.
  Cevapla
 • Hamza 1 ay önce Şikayet Et
  alkışlanacak yorum bravo
  Cevapla
 • Gözcü 1 ay önce Şikayet Et
  O adaya şehit kanı düşmemişmi acaba da satılıyor? Onca aç gözlü tabancı alabilecekken!...
  Cevapla
 • Zafer 1 ay önce Şikayet Et
  Oturduğun evin arsası da şehit kanıyla sulanmış o zaman onu da satma Lavaş. Haberi okusana aile diyor, satlığa çıkardı diyor, şahıs malı sana ne kardeşim kime ister ona satar. Vatan satılmıyor ,adam arsasını satıyor, ona da mı karışacan. Tövbe estağfiullah ,hadi git işine ,bak Çukur başladı al çerezini önüne seyret.
  Cevapla
 • vatan 1 ay önce Şikayet Et
  insan merak ediyor, bu adayı kim, ne zaman ve nasıl satın almış devletten diye?
  Cevapla
 • vedat 1 ay önce Şikayet Et
  Ve tarihi beyinler göçü çoktaan başlamış. Kardeşim Büyükadadaki villaları merak etmiyon ,Gökçe adadaki evleri ,bağları merak etmiyon da bunu mu merak ediyorsun. Büyükadadaki bahçeli bir villa bundan daha değerli.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle