Türkiye'nin ödediği fatura yüzde 35 azaldı

Türkiye'nin enerji alanında attığı adımlar meyvelerini vermeye başladı ve enerji ithalatı için ödediği rakam geriledi. Ocak ayında enerji ithalatına ödenen rakam geçen yılın aynı ayına göre yüzde 35,8 azalarak 2 milyar 636 milyon 566 bin dolar oldu.

Türkiye'nin ödediği fatura yüzde 35 azaldı
Türkiye'nin ödediği fatura yüzde 35 azaldı
GİRİŞ 26.02.2021 12:09 GÜNCELLEME 26.02.2021 13:26
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan geçici dış ticaret istatistiklerine göre, ocakta Türkiye'nin toplam ithalatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,9 azalarak 18 milyar 79 milyon 376 bin dolar oldu.

Bunun 2 milyar 636 milyon 566 bin dolarlık kısmını, enerji ithalatı olarak özetlenen "mineral yakıtlar, mineral yağlar ve bunların damıtılmasından elde edilen ürünler, bitümenli maddeler, mineral mumlar" oluşturdu.

Geçen yılın ocak ayında bu rakam 4 milyar 109 milyon 90 bin dolar olarak kayıtlara geçmişti. Böylece, söz konusu dönemde ülkenin enerji ithalatı faturası yüzde 35,8 azaldı. Enerji ithalatının düşmesinde yerli ve yenilenebilir enerji üretimindeki artış etkili oldu.

Öte yandan, ocakta geçen yılın aynı ayına göre ham petrol ithalatı yüzde 31,63 azalarak 1 milyon 834 bin 681 tona geriledi.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
EKONOMİ
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • suskun 1 ay önce Şikayet Et
  vatandaşın ödediği fatura artıyor o ne olacak.
  Cevapla
 • fatih 1 ay önce Şikayet Et
  dalga mı geçiyosnuz. ya eşim ben ve 5 yaşıonda bir çocuğum var. bu ay 403 tl doğalgaz faturası geldi.gazı full açsak bile bu kadar gelmemesi lazım. elektrik desen 172 tl fatura geldi.heryerde indirim diyorsunuz ama bu indirimler bir tek halka uğramıyor. pahalılık zaten belimizi büküyor. bir enerji pahalılığı yükü bindi üzerimize. verdiğimiz oyların hakkını verin artık
  Cevapla
 • Mustafa 1 ay önce Şikayet Et
  tamam inşallah
  Cevapla
 • ARTVİNLİ 1 ay önce Şikayet Et
  ONLARCA ev yapılıyor, yeni abone demek tüketim demek, nüfus artıyor, buna rağmen azalması çok güzel, hatta yerinde sayması bile büyük başarıdır.
  Cevapla
 • batu 1 ay önce Şikayet Et
  havalar sıcak gitti de o yüzden ağalar.. hatta yamur çok yağıpta barajlar dolu olsaydı elektrik üretimi artıp daha da az ödeyecektik ama olmadı.. yoksa Acilen bi rüzgar ve güneş atağı yapmamız lazım..
  Cevapla