Kilosu 100 lira! Türkiye'nin her yerinden sipariş yağıyor

Mersin'de geleneksel yöntemlerle defne yağı ve zeytinyağı kullanarak üretilen sabunlara Türkiye'nin her yerinden sipariş yağıyor. Günde 500 kilo üretim yapılan sabunun kilosu 100 TL'ye satılıyor.

Kilosu 100 lira! Türkiye'nin her yerinden sipariş yağıyor
Kilosu 100 lira! Türkiye'nin her yerinden sipariş yağıyor
GİRİŞ 26.02.2021 09:51 GÜNCELLEME 26.02.2021 11:57
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Defne ilçesinde geleneksel yöntemlerle defne yağı ve zeytinyağı kullanarak sabun üretimi yapan Kaya ailesi, pandemiyle beraber artan siparişlere yetişmeye çalışıyor. Günlük 500 kilo sabun üreten Kaya ailesi, vücudu virüslerden arındıran sabunun kilosunu 100 TL’ye satıyor. Evlerinin bir bölümünü sabun üretimi için ayıran aile, geçimini bu şekilde sağlıyor.

'KORONAVİRÜS DÖNEMİNDE TALEP KATBEKAT ARTTI’

Eşi ve oğlu ile beraber sabun ürettiği ve bu mesleği babasından öğrendiğini söyleyen Özcan Kaya, “Hem ilimizden hem de şehir dışından sabunlara yoğun talep var. Bu sabunların, vücuttaki virüsleri öldürücü özelliği var. Şehir dışındaki çok sayıda vatandaş bunu alıp, kullanmaktadır. Özellikle koronavirüs döneminde talepler katbekat arttı. Ankara, İstanbul, İzmir gibi büyükşehirlere ve birçok ile gönderiyoruz. Ayrıca, Almanya’ya da her yıl 5 ton sabun gönderiyoruz” dedi.

Defne ve zeytinyağı ile yapılan sabunların, saç dökülmesini ve kepeği önlediğini, cildi beslediğini, kaşıntı, romatizma ve sedef hastalıklarına da iyi geldiğini söyleyen Kaya, sabunun yapım aşamalarını ise şöyle anlattı:

“Önce defne ve zeytinyağını kazanın içine döküp, ısıtıyoruz. Daha sonra, kostiki yavaşça döküp, 45 dakika durmadan karıştırıyoruz. Daha sonra hazır kıvama gelen sabunu kalıba dökerek, düzeltiyoruz ve soğumasını bekliyoruz. Soğuyan sabunu küp şeklinde keserek, hazır hale getiriyoruz."

'HEDEFİMİZ, DEFNE SABUNUNU DÜNYAYA TANITMAK'

Eşi ve oğluyla beraber sabun üretimi yaparak, geçimlerini sağladıklarını ve bu işi yapmaktan keyif aldıklarını söyleyen Ela Kaya ise, “Hedefimiz, Hatay’ın defne sabununu dünyaya tanıtmaktır. Koronavirüse karşı etkili olan bu sabunu herkese ulaştırmak istiyoruz. Zaten taleplere yetişmek için sabahın erken saatlerinde sabun yapmaya başlıyoruz” diye konuştu.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 3
 • Mahmut 3 yıl önce Şikayet Et
  Defne yağı olan sabun kilosu 20tl satılıyor. Hatayda çok yerde bulursunuz. Defne ilçesi Hatay da. Mersinde değil yanlış anlama olmasin
  Cevapla
 • defne ? mersin? 3 yıl önce Şikayet Et
  defne - mersin in ilçesi mi
  Cevapla
 • Murat 3 yıl önce Şikayet Et
  bitcoin gibi sanal paralara yatırım yapmak akıl ve mantığa aykırı, kimin olduğu belli olmayan reel karşılığı olmayan bir hayale para yatırmak gerçekçi değil ve çok riskli
  Cevapla