İndirim için büyük koz! Türkiye pazarlık yapacak...

Türkiye, bu yıl başta Rusya olmak üzere sona erecek doğal gaz alım kontratları için fiyat pazarlığı yapacak. Türkiye’nin indirim için en büyük kozu, Karadeniz’de bulduğu doğal gaz olacak.

İndirim için büyük koz! Türkiye pazarlık yapacak...
İndirim için büyük koz! Türkiye pazarlık yapacak...
GİRİŞ 26.02.2021 07:47 GÜNCELLEME 26.02.2021 08:23
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Türkiye’nin ısınmada ve elektrik üretiminde kritik önem taşıyan ve önemli bölümü ithalattan karşılanan doğal gazda 2021 kritik yıl olacak.

Doğalgaz ithalatında artış


17 milyar metreküpten fazla kısmı bu yıl içinde sona erecek doğal gaz alım kontratları için masaya oturacak olan Türkiye, başta Rusya olmak üzere fiyat pazarlığı yapacak. Bir süredir kuraklık nedeniyle doğal gaz tüketimi ve ithalatı artan Türkiye’nin pazarlıktaki en büyük kozu, Karadeniz’de bulduğu doğal gaz olacak.

Türkiye olmazsa hepsi kaybedecek

Türkiye’nin doğal gaz ve sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ithalatı kontratlarının, 17 milyar metreküpten fazla kısmı bu yıl içinde sona erecek. Sektör verilerine göre, bu anlaşmaların 12 milyar metreküplük bölümünü Rusya ile yapılan anlaşmalar oluşturuyor. Bunun içinde BOTAŞ’ın yanı sıra, özel sektöre devredilen kontratlar da yer alıyor. Azerbaycan’la 2001’de imzalanan anlaşmayla 2007’den itibaren gelen doğal gazın sözleşmesi de yakında bitecek sözleşmeler arasında. İran ve Rusya’nın Mavi Hattı üzerinden gelen doğal gazın kontratı ise devam edecek.

KURAKLIKLA PAYI ARTTI

Bu yıl, Türkiye’nin Nijerya ve Cezayir ile yaptığı, yaklaşık 5 milyar metreküplük uzun vadeli LNG anlaşması da sona eriyor.

Son birkaç aydır devam eden kuraklık nedeniyle, hidroelektrik santrallerinin elektrik üretimi payı düşerken, elektrik üretiminde doğal gazın payı artıyor. Gaz santrallerinde ve konutlarda tüketimin yükselmesi, doğal gaz ithalatına artış olarak yansıyor. Yıllar içinde payı azalması karşın, Rusya’dan alınan gaz miktarı, toplam ithalat içinde başı çekmeye devam ediyor.

Aralık 2020’de en fazla doğal gaz ithalatı 2 milyar 948 milyon metreküple Rusya’dan yapıldı. Rusya’yı 1 milyar 102 milyon metreküple Azerbaycan, 818 milyon metreküple İran takip etti. Bu dönemde Rusya ve Azerbaycan’dan yapılan ithalat yüzde 56.4 ve yüzde 18.9 artarken, İran’dan gelen gaz yüzde 4 düştü. Türkiye’nin toplam doğal gaz ithalatı da aynı dönemde yüzde 15.6 arttı. Ay bazında doğal gazın 4.8 milyar metreküpü boru hatlarıyla, 1.3 milyar metreküpü LNG olarak geldi. Kuraklık nedeniyle elektrik üretiminde HES’lerin payı azalırken, üretimde doğal gaz kullanımı arttı. Bu veriler, doğal gaz ithalatını, ithalat kontratlarını ve Rusya’yla bu yıl içinde sona eren anlaşmaları kritik hale getirdi.

İNDİRİM ALMAK İÇİN AVANTAJ SAĞLAYACAK

Geçen sene düşen petrol fiyatlarının özellikle Avrupa ülkelerinin doğal gaz kontratlarında indirimi gündeme getirmesi, Türkiye’nin uzun vadeli anlaşmalarına ve LNG gibi alternatif kaynakların çeşitlenmesine rağmen kullandığı doğal gazın pahalı kalması, yeni sözleşmede indirim beklentisini artırıyor.

2023'TE ÜRETİM

Bu sene yapılacak doğal gaz pazarlıklarında Türkiye masaya Karadeniz’de bulunan doğal gazın avantajıyla oturacak. Geçen sene ağustostaki ilk duyuruda 320 milyar metreküp, daha sonra sonbahardaki rezerv güncellenmesiyle 400 milyar metreküpü geçtiği açıklanan Sakarya Gaz Sahası’ndaki keşif, Rusya’dan gaz alınan iki hattın birisinden sevk edilen gaz miktarının 20 yılından fazlasına denk geliyor. 2023’te üretime dönüşmesi öngörülen bu gaz Türkiye’nin tüm ihtiyacını karşılamayacak ancak pazarlıkta elini güçlendirecek.

Karadeniz gazının iç denizde bulunması, uluslararası bir prosedüre gerek olmadan Türkiye’ye girmesini sağlayacağı için de avantajlı.

ALTERNATİFLER ÇOĞALDI

Türkiye, Karadeniz’de bulunan doğal gazın yanı sıra, iki uluslararası nakil anlaşmasıyla da arz güvenliği için avantaj sağladı.

Rus doğal gazını Türkiye ve Avrupa’ya nakledecek TürkAkım Doğal gaz Boru Hattı, geçen sene hizmete açıldı. TürkAkım, Türkiye ve Avrupa’yı Rusya’nın doğal gaz rezervlerine doğrudan bağlayarak yıllık 31.5 milyar metreküp doğal gaz taşıma kapasitesi sağlıyor.

Proje kapsamında Türkiye’ye bağlanan ve Rus Batı Hattı’nın yerini alacak olan TürkAkım, 7.5 milyon hanenin 1 yıllık gaz ihtiyacını karşılıyor.
TürkAkım, doğal gazın doğrudan Türkiye’ye akışını sağlayarak, Ukrayna gibi transit ülke kaynaklı riskleri ortadan kaldırıyor. Azerbaycan gazını Türkiye’ye taşıyan Trans Anadolu doğal gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) üzerinden de şu ana kadar 9.4 milyar metreküp doğal gaz geldi.

KAYNAK: MİLLİYET
ETİKETLER
doğalgaz
YAZDIR
YORUMLAR 10
 • Ali selvi 1 ay önce Şikayet Et
  Dogalgazın m3 fiyatını bir Avrupa ülkesi yada diğerleri ile kıyaslayın ve aradaki fiyata bir bakın
  Cevapla
 • zafer 1 ay önce Şikayet Et
  Faturayı bu hükümete çıkarıp 25 yıllığına alım garantili anlaşma yapan eski Türkiyenin (parlementer sistemli) hükümetlerini gözden kaçırma. Suç şimdikilerin mi. Eğer ki yeni anlaşmalar da kötü olursa o zaman haklı olursun.
  Cevapla
 • özTÜRK Doğan 1 ay önce Şikayet Et
  Hz. Musa Aleyhisselamın yanındakiler gibi, Kızıldeniz'in yarıldığını görüp karşı kıyıya varınca Hz. Musa'ya "Bak firavun ordusuyla peşimizden geliyor, bize ne yaptın sen, firavun bizi öldürecek" diyenler gibi oluyor bazı insanlar... MÜSLÜMANLAR ALLAH'A İNANIN VE ONA GÜVENİN, BU MİLLET ALLAH'IN İZNİYLE KIZILDENİZ'İ YARALI ÇOK OLDU VE firavunlar ÜZERİNE YENİDEN ALLAH'IN GAZABI ÇÖKÜYOR İNŞALLAH...
  Cevapla
 • Halil 1 ay önce Şikayet Et
  Doğrucunun umurunda mı Türkiye parçalanmış ,Mehmetçik şehit olmuş. O samana bakıyor,heykele bakıyor . Kimsenin bişey çaldığı yok koçum hırsızlığın sanatını biz sizden öğrendik. İSKİ den itibaren yapılan yolsuzluları saysam kitaplar yetmez. Sınavlarda ,çalınanlar,hakları yenilen polis ve TSK mensupları,hangi birini sayayım. Hırsız görmek istiyorsan CHP li belediyelere bak.
  Cevapla
 • Derya 1 ay önce Şikayet Et
  Dogrucu , merak ettim , sen kimi savunuyorsun, aleni bir şekilde terörü destekleyen, agzi her açıldığında islamin degerlerine kufreden aşağılayan, ya da onlara kuyruk olan asıl din saticilari mı, yoksa mhp ye sızamayınca paralelini kuranlari mı? Sahte, çakma olmayan iki parti var; Akp, Mhp. Gerisi dağıtılmış rollerini oynuyor, ayni kumpanyaya çalışıyor. Masal anlatma, kimse uyumuyor.
  Cevapla
 • Dogrucu 1 ay önce Şikayet Et
  Oglum birak dini satmayi munafikligi birakin..zinayi serbest birakan istanbul sozlesmesini imzalayan artik alenice ihale verip hitsizlik yapan itibardan tassaruf etmeyen bu ulkeyi iflasin kucagina getirmis bu musrifmi denizi yardi siz kimsiniz ulan? Hirsizin biri Ömer arar digeri bu musadir der bende size munafiksiniz diyorum basimizda kaldihiniz hergun bu millet helak olmaya biraz daha aklasiyor diyorum.
  Cevapla
 • hasan 1 ay önce Şikayet Et
  biz hiçbizaman ucuza doğalgaz kullanamayız
  Cevapla
 • Zam 1 ay önce Şikayet Et
  İndirim diyorsa zam vardır, eyvah
  Cevapla
 • veysel 1 ay önce Şikayet Et
  üşüdük
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle