Trabzonlular heyecanla hızlı tren projesini bekliyor: 14 ülkeden yolcu ve yük taşıyacak

Trabzon-Gümüşhane-Erzincan Demir Yolu Projesi’nin bir an önce hayat bulması için çağrı geldi. Ortahisar Platformu Başkanı Murat Zeki Solak, projenin Çin’den İngiltere’ye kadar uzanan demir İpekyolu hattını oluşturan 14 ülkeden yolcu ve yük taşıyarak Trabzon'u bölgenin en işlevsel limanı vasıtasıyla Kafkaslar’a açılan bir pencere haline getireceğini belirtti.

Trabzonlular heyecanla hızlı tren projesini bekliyor: 14 ülkeden yolcu ve yük taşıyacak
Trabzonlular heyecanla hızlı tren projesini bekliyor: 14 ülkeden yolcu ve yük taşıyacak
GİRİŞ 24.02.2021 14:25 GÜNCELLEME 24.02.2021 14:26
Bu Habere 57 Yorum Yapılmış

Ortahisar Platformu Başkanı Murat Zeki Solak'tan Trabzon-Gümüşhane-Erzincan Demir Yolu Projesi'ne yönelik çağrı geldi.

Solak “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 16 Şubat 2021 tarihinde katıldığı AK Parti Trabzon İl Kongresi’nde ’Trabzon-Erzincan Hızlı Tren projemizin güzergah etüt çalışmalarını seneye tamamlıyor, ardından inşaatına başlıyoruz’ ifadesini kullanmış ve bölgemize müjde vermiştir.

Trabzon ve çevre illerimizi ülkemizin tüm bölgeleri ile birbirine bağlayacak olmasının yanısıra, Çin’den İngiltere’ye kadar uzanan demir İpekyolu hattını oluşturan 14 ülkeden yolcu ve yük taşıyarak şehrimizi bölgenin en işlevsel limanı vasıtasıyla Kafkaslar’a açılan bir pencere haline getirecektir. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu sözlerine istinaden Erzincan-Gümüşhane-Trabzon demir yolu hattının güzergah etüt çalışmalarının en kısa zamanda tamamlanarak yapım ihalesi tarihinin müjdesinin verilmesi tüm bölge halkı ve iş dünyasının beklentisidir” dedi.

“NAKLİYE MASRAFLARI BU BÖLGEDE YAŞANAN EN BÜYÜK SORUNLARDAN BİRİ”

Trabzon’a gelecek demir yolunun ekonomik katkılarına değinen Solak, “Uluslararası rekabetten dolayı Trabzon-Gümüşhane- Erzincan demir yolu çok önemli. Trabzon-Erzincan demir yolu, bölgenin sadece iç pazara değil, uluslararası pazara da açılımını kolaylaştıracaktır. Unutulmamalıdır, yapılacak olan demir yolu ile rekabet şartlarının karayoluyla sağlanması mümkün olmuyor. Bu noktada nakliye masrafları bu bölgede yaşanan en büyük sorunlardan biri. Demir yolu ile bu maliyetler en aza indirilecektir” diye konuştu.

Ayrıca Solak, tren hattı Trabzon’a geldiğinde sahildeki istasyonun konumlanacağı yer konusunda iyi bir tespit sonucu ortak fikir alınarak hareket edilmesi gerektiğini ifade etti.

YAZDIR
YORUMLAR 57
 • salih 1 ay önce Şikayet Et
  toprak kayması, heyelan, sel gibi bölgenin ana sorunlarını düşünerek yapılması gereken bir proje.
  Cevapla
 • Muhammed 1 ay önce Şikayet Et
  Doğru düzgün bir karayolu bile becerilememiş iken demir yolu yapılacakmış.. Tövbe estağfirullah.
  Cevapla
 • Ömer 1 ay önce Şikayet Et
  Bir samsunlu olarak Trabzonu çekememezlik yok içimde ama şunu görüyorum ki tersane samsuna yapılması gerekirken Trabzona yapıldı gittiler samsunda arazi yokmuş gibi stadı sanayinin zehrin ortasına yaptılar
  Cevapla
 • stranger58 1 ay önce Şikayet Et
  Karayoluyla bile ulaşımın cok zor olduğu bu bolgede tren hatti nasil yapilacak anlayamadım.
  Cevapla
 • zekeriya 1 ay önce Şikayet Et
  Avusturya ve isvec daglari daha yüksek ve daha zor olmasina ragmen adamlar 100 yili askindir tren kullaniyor oralarda. Türkiye de daha kolay yapilir. Her yer cift serit yol oldu tren yolu mu yapilamayacak.
  Cevapla
 • TÜRKİYE SEVDALISI 1 ay önce Şikayet Et
  Sıvasa kadar geldi bari birde malatyayada hızlı tren gelseydi. hadi tayip baba. doğunun parisinede bir hızlı treni bağlayın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle