Borç yapılandırmasında ilk taksit için son tarih 1 Mart!

Borç yapılandırmasının bozulmaması için ilk taksit ödemesinin 1 Mart’a kadar yapılması gerekiyor. Tutarın bu tarihe kadar peşin ödenmesi halinde, Yİ-ÜFE oranında hesaplanan tutardan ayrıca yüzde 90, idari para cezalarında ise yüzde 25 indirim uygulanacak.

Borç yapılandırmasında ilk taksit için son tarih 1 Mart!
Borç yapılandırmasında ilk taksit için son tarih 1 Mart!
GİRİŞ 24.02.2021 08:24 GÜNCELLEME 24.02.2021 08:25
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Kamuya yönelik vergi ve idari para cezası gibi borçlarını yeniden yapılandıranların, uygulamadan yararlanabilmesi için ilk taksit tutarlarını 1 Mart’a kadar ödemesi gerekiyor.

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Hakkında Kanun kapsamındaki yapılandırma düzenlemesinden yararlanılması için başvuru süresi 1 Şubat’ta sona ermişti. Yapılandırılan borçların birinci taksit ödemesi ile peşin ödenmesi için tanınan süre 1 Mart Pazartesi günü (O gün dahil) dolacak.

İNDİRİM UYGULANACAK

Kanun kapsamında yapılandırılan alacakların söz konusu güne kadar peşin ödenmesi halinde, mükelleflere taksitli ödemeye göre avantaj da sağlanacak. Buna göre, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) üzerinden hesaplanan tutardan yüzde 90 indirim, idari para cezalarının aslından da yüzde 25 indirim yapılacak.

Ayrıca, peşin ödemelerde yapılandırılan borçlara herhangi bir katsayı da uygulanmayacak. Yapılandırılan borçların taksitle ödenmek istenmesi halinde, başvuru sırasında 6, 9, 12 veya 18 eşit taksitte ödeme seçeneklerinden birinin seçilmiş olması gerekiyordu. Bu kapsamda ilk taksit 1 Mart’a kadar, kalan taksitler de takip eden ikişer aylık dönemler halinde ödenecek. Taksitle ödeme durumunda yapılandırılmış borçlar, belirlenen katsayılar oranında artırılarak tahsil edilecek. Katsayılar, 6 taksitte, 12 ayda yapılacak ödemelerde 1,045, 9 taksitte 18 ayda yapılacak ödemelerde 1,083, 12 taksitte 24 ayda yapılacak ödemelerde 1,105, 18 taksitte 36 ayda yapılacak ödemelerde 1,150 olarak uygulanacak.

HAKLAR KAYBI OLABİLİR

Taksitle ödeme seçeneği tercih edilerek yapılandırılan borca ilişkin ilk taksitin süresinde ve tam ödenmiş olması şartıyla, kalan taksitlerin tamamının ikinci taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde, peşin ödeme avantajlarından yararlanılabilecek. Buna göre, bu tutarlara katsayı uygulanmayacak, Yİ-ÜFE tutarı üzerinden hesaplanan tutara yüzde 50 indirim, idari para cezalarının aslına yüzde 12.5 indirim yapılacak. Kanun kapsamında ödenmesi gereken taksitlerden, ilk ikisinin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi, bir takvim yılında birden fazla taksitin süresinde ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde kanun hükümlerinden yararlanma hakkı kaybedilecek. Süresinde ödenmeyen veya eksik ödenen taksit tutarı, en geç son taksiti (peşin ödemede ilk taksiti) izleyen ay sonuna kadar ve ödemede gecikilen süre için gecikme zammı oranında hesaplanacak geç ödeme zammıyla ödenmezse yapılandırma bozulacak. Yapılandırılan borçların, borçlunun tercihlerine göre, Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi (www.gib.gov.tr) üzerinden anlaşmalı bankaların banka ve kredi kartıyla ödenmesi imkanı bulunuyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 7
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  O kadar vergi var ki hangi birine ödeyeceksin bu pandemiler zaten dükkanlar kapalı iş yok aş yok Bir de bu taksitler el insaf yaz aylarına kadar ertelenmesi lazım
  Cevapla
 • yakında 1 yıl önce Şikayet Et
  devlete sorsan 95 milyar dolar rezervimiz var ama habere baktığında 1 kuruş olmadığı aşikar 95 milyar rezerv olduğunu farz edelim bizim bile değil yurt dışından faiz almak için getirilen paralar geri çekseler paralarını afrika ülkesine döneriz çok acı dimi işçiden fakirden fukaradan aldığın verrgiyi elin gavuruna faiz olarak öde ne için ? ülkeye dolar getirmeleri için yakında çin bile bizi kıskanacak
  Cevapla
 • safkan 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkçe bildiğin kadar, ekonomi biliyorsun. :) Önce okumayı/yazmayı öğrenmekle başlamalısın. İşin çok zor bu akılla :D
  Cevapla
 • murat 1 yıl önce Şikayet Et
  30/40 lira ile dükkan kapatıyoruz nasıl ödiyecez
  Cevapla
 • Kemalettin Subasi 1 yıl önce Şikayet Et
  Vergisini zamaninda odeyenlerin hakkini nasil odeyeceksiniz bakalim
  Cevapla
 • marifet mi 1 yıl önce Şikayet Et
  Sen de ödeme o halde!
  Cevapla
 • Aslan 1 yıl önce Şikayet Et
  Para yok , ertelenmesi lazim yaz ayına ..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle