GİMDER'den vergi mesajı

GİMDER (Gelir İdaresi Müdür ve Müdür Yardımcıları Derneği) Genel Başkanı Gövce 32. Vergi Haftası vesilesiyle bir mesaj yayımladı .Vergi, her vatandaşın en kutsal görevlerinden biridir diyen Gövce, bazı sorunlara dikkat çekerek çözüm önerileri sondu.

GİMDER'den vergi mesajı
GİMDER'den vergi mesajı
GİRİŞ 23.02.2021 09:50 GÜNCELLEME 23.02.2021 10:14
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

İşte Gövce'nin o mesajı;

Öncelikli olarak geçtiğimiz günlerde terör örgütü PKK tarafından şehit edilen vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine baş sağlığı dileriz. Aziz Milletimizin başı sağ olsun.

Vergi bilincinin çocuklarda ve genç nesillerde oluşturulması, toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi, mükelleflerin vergiye gönüllü uyumunun sağlanması ve kayıt dışı ekonomi ile mücadele bilincinin oluşturulması amaçlarıyla geleneksel olarak her yıl kutlanan Vergi Haftasının otuz ikincisi bu yıl 22 Şubat - 28 Şubat tarihleri arasında kutlanacaktır.

Vergi, her vatandaşın en kutsal görevlerinden biridir. Devletin görevi ise bu vergilerle en iyi şekilde hizmet sunmaktır. Bu döngü içerisinde, her kademesi ile Gelir İdaresi Başkanlığı çalışanları ve özellikle sürecin idaresinden sorumlu Vergi Dairesi Müdürleri ve Müdür Yardımcıları ön plana çıkmaktadır.

Türkiye'de vergi kültürünün gelişmesinin amiral gemisi Gelir İdaresi Başkanlığı ve onun da kaptanları Vergi Dairesi Müdürleri ve Müdür Yardımcılarıdır. 32. Vergi Haftasını kutladığımız bu günlerde bizlerin de kronikleşmiş sorunlarına da çözüm getirilmesi, Vergi Haftası kutlamalarını daha anlamlı hale getirecektir.

Basit dokunuşlarla çözümlenebilecek olan temel sorunlarımız ve taleplerimiz;
1- Günümüz şartlarında hem maddi hem de manevi olarak külfete dönüşen, getiriliş amacı ortadan kalkmış rotasyon uygulamasının kaldırılması veya günümüz şartlarına uygun bir düzenleme yapılması,

2- Kurum içerisinde Gelir İdaresi Grup Müdürlüğü, Gelir İdaresi Grup Başkanlığı, Gelir İdaresi Daire Başkanlığı gibi üst yönetim kadrolarına yapılan atamalarda, Vergi Dairesi Müdürü ve Müdür Yardımcısı olmayan kişilerin atanmasına ve vekaleten atamalara ivedilikle son verilerek, kurum içi yükselme sınavları ile kurum sorunlarına hakim idarecilerin üst kadrolara atanmasının sağlanması ve ayrıca bir an önce Vergi Dairesi Müdür Yardımcı, Vergi Dairesi Müdürü ve Gelir İdaresi Grup Müdürlüğü sınavlarının açılarak yeteri kadar atamanın yapılması.

3- Vergi Dairesi Müdür Yardımcılarının; Vergi Usul Kanunu’nun 135. Maddesin de bahsi geçen incelemeye yetkililer arasına eklenmesi ve görevde geçen sürelerinin 3568 sayılı kanuna göre SMMM sınavlarına girebilmek için stajdan sayılması,

4- Kurum içerisinde mevcut maaş uygulamasında ki çarpıklıkların bir an önce düzeltilmesi, alt unvan dan üste doğru yükselen adaletli, verilen sorumluluğu denk bir maaş düzenlemesinin yapılması ve özlük haklarının iyileştirilmesi,

5- Kamu konutlarının satışı nedeniyle yüksek kira giderleri altında ezilen idarecilerimizle ilgili bir düzenlemenin yapılması,

Sorunlarımızın çözülmesi temennisiyle, Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde Covid-19 döneminde 7256 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasında büyük bir özveriyle görev yapan tüm çalışanlarımıza teşekkür eder, çalışmalarında başarılar dileriz.
Ayrıca, Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Lütfi ELVAN’ a, Bakan Yardımcılarımız Sayın Cengiz YAVİLİOĞLU ve Sayın Şakir Ercan GÜL’ e yeni görevlerinin hayırlı olmasını temenni eder, başarılar dileriz.

Gelir İdaresi Başkanlığının yeniden yapılandırılması sürecinde, bizlere fırsat verilmesi durumunda Dünya’nın örnek alacağı en mükemmel mali idari sistemini kuracağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.

Bu duygu ve düşünceler ile 32. Vergi Haftası kutlu olsun.

Muharrem GÖVCE
Genel Başkan

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Nihat Sarıçam 1 hafta önce Şikayet Et
    sayıştaya idareye gerektiğinde yargıya astlarını yönetme gibi sorumluluk gerektiren dairelerin kırtasiye mükellef ilişkileriniyürütebilecek olsalar vergi dairesi müdürlüğü koltuğunu da teftişciler alırlar
    Cevapla