Hatalı başvuru yapanlara yeni yapılandırma imkânı

Hatalı yapılandırma başvurusu yapanlara yeni bir imkan tanındı. Vergi ve prim borçlarını yapılandıran 7256 sayılı yasaya başvuru süresi 1 Şubat 2021 tarihinde sona erdi. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), yapılandırmaya başvururken hatalı başvuru nedeniyle yapılandırmadan yararlanamayan mükellefler için yeni başvuru yapılabilmesine ilişkin bir iç genelge yayımladı.

Hatalı başvuru yapanlara yeni yapılandırma imkânı
Hatalı başvuru yapanlara yeni yapılandırma imkânı
GİRİŞ 22.02.2021 13:46 GÜNCELLEME 22.02.2021 14:32
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Ayşe Dilbay imzasıyla yayımlanan iç genelgede 7256 sayılı yasadan yararlanmak için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet adresi, e-devlet, vergi dairesi veya posta yoluyla başvurulabileceği, birden fazla vergi dairesine olan borçları için de her bir vergi dairesine ayrı ayrı başvurulması gerektiği hatırlatıldı. İç genelgede bazı mükelleflerin de internet ya da e-devlet üzerinden süresi içinde başvuru yaptığını ancak borcu bulunmasına rağmen başvurularını sistemde öngörülen şekilde yapmadıkları için borçlarının yapılandırılamadığı kaydedildi. İç geneldege bazı mirasçılar, kefiller, şirket ortakları ve kanunu temsilciler gibi amme borçlusu sayılan kişilerin vergi dairesine yazılı başvuru yapması gerekirken bu kişilerin internet sitesi ya da e-devlet üzerinden başvurudu bulunduğunun görüldüğü belirtildi.

ÖDEMELER 1 MARTA KADAR

Yasada ilk taksit ödemesinin 1 Mart 2021 olduğu hatırlatılarak hatalı başvuru yapanların da bu tarihe kadar başvuru yapabilecekleri vurgulandı. Bağlı olduğu vergi dairesine başvuru yapan ancak diğer vergi dairelerine de 1 Mart 2021 tarihine kadar başvuranlar yapılandırmadan yararlanabilecekler. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet adresi ya da e-devlet üzerinden başvuruda bulunan ve borcu bulunmasına rağmen başvurularını sistemde öngörülen şekilde yapmamaları nedeniyle borçları yapılandırılamamış mükellefler de 1 Mart tarihine kadar ilgili vergi dairelerine başvurmaları ve başvurularının teyit edilmesi yapılandırmadan yararlanabilecekler. İç genelgede hatalı başvuru yapıp tekrar başvuru yapanlara ödemelerini de 1 Mart 2021 tarihine kadar yapmaları gerektiği vurgulandı.

KAYNAK: HÜRRİYET
YORUMLAR 5
 • Vatandaş 9 ay önce Şikayet Et
  Gerçekten Esnaf çok çok zor durumda.
  Cevapla
 • Acilen 9 ay önce Şikayet Et
  Yapılandırmadan hiç faydalanamayanlara yeni bir hak daha verilsin.
  Cevapla
 • MAĞDURUZ 9 ay önce Şikayet Et
  Esnaf Siftah yapmadan işyerini kapatıyor. Borcunu nasıl ödeyecek?? Yapılandırmaların ödeme tarihi OCAK 2022 yılına kadar uzatılsın.
  Cevapla
 • Mustafa 9 ay önce Şikayet Et
  Ssk ve vergi yapılandırma ödemelerinin ötelenmesini istiyoruz
  Cevapla
 • esnaf 9 ay önce Şikayet Et
  esnaf ve vatandaş zor zamannar geçiriyor haziranakadar ypılandırmalar ertelensin
  Cevapla