İkinci el telefonlarda yeni dönem başlıyor!

Türk Standardları Enstitüsü (TSE), kullanılmış cep telefonlarının ekonomiye kazandırılması ve güvenli bir şekilde kullanılması amacıyla; sertifikalandırılması, yenilenmesi ve satışa sunulması için 'İş Yerleri - Cep Telefonu (ikinci el) Yenileme Merkezleri İçin Kurallar' standardını yayımladı.

İkinci el telefonlarda yeni dönem başlıyor!
İkinci el telefonlarda yeni dönem başlıyor!
GİRİŞ 17.02.2021 12:14 GÜNCELLEME 17.02.2021 12:14
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

TSE'den yapılan yazılı açıklamaya göre; ikinci el cep telefonu satışında yeni dönem başlıyor. Ticaret Bakanlığı’nca hazırlanan ‘Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik' geçen yıl Resmi Gazete'de yayımlanmıştı.

'Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik'le belirlenen yenileme merkezlerinin hizmet yeri yeterlilik belgesine sahip olma şartlarını içeren 'İş Yerleri - Cep Telefonu (ikinci el) Yenileme Merkezleri İçin Kurallar' standardı TSE tarafından yayımlandı.

Standartla cep telefonu yenileme merkezleri; ikinci el telefon alım satımında, önceki kullanıcı ile illiyet bağını kaldıracak. Cihazların varsa onarılması ve değiştirilmesi gereken bileşenlerinin değiştirilmesi ile sonraki kullanıcıya hazır hale getirilmesini sağlayacak.

Bu işi yapacak merkezler aynı zamanda cihazların da sorumluluğunu üstlenecek. İşletmelerin telefonlara vereceği garanti süresi ‘Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik'te belirtilen süre kadar olacak.

Yenileme merkezi olarak faaliyet göstermek isteyen işletmeler personel yeterlilik şartları dahil olmak üzere iş yerlerinin standarda uygunluğuna dair belgelendirme başvurusunu TSE’ye yapacaklar.

Yenileme merkezleri TSE’den alınacak Hizmet Yeterlilik Belgesi ile Ticaret Bakanlığı'ndan yenileme yetki belgesi alarak faaliyet gösterebilecek.

"CİHAZLARIN SORUMLULUĞUNU DA ÜSTLENECEK"

Standartla yenileme merkezlerine getirilen yükümlülüklerden bazıları şöyle:

"Yenileme Merkezi iş yerinin tamamı aynı çatı altında olmalıdır. Mobil Cihaz Kayıt Sistemi üzerinden klonlanmış, kayıp, çalıntı cihaz olup olmadığı kontrol edilmelidir. Yenileme merkezine gelen ikinci el cep telefonlarının Mobil Cihaz Kayıt Sisteminde 'Beyaz Liste'de olup olmadığı e-Devlet üzerinden kontrol edilmelidir. IMEI numarası beyaz listede bulunmayan ikinci el cep telefonlarının yenileme işlemi yapılmamalı. Cihazın yenilenmesini engelleyen fonksiyon kaybı olup olmadığı tespit edilmeli. Yenileme merkezi veya yetkili alıcısı, ikinci el cep telefonunun değerine ilişkin değerleme işlemi yapması durumunda bu işlem en geç 5 iş günü içinde sonuçlandırmalı. Yenileme merkezi veya yetkili alıcısı, ikinci el cep telefonunun değerlemesinin yapılmasını takiben müşterinin bu değerlemeyi kabul ettiğine ilişkin onayını almalı ve kabul edildiğinde ödemeyi yapmalı. Cihaza ait müşteri beyanı ile kayıt altına alınan ek bilgileri karşılaştırmalı. IOS, Android vb. bir yazılım ile cihazın performans testleri yapılmalı.

Yenileme merkezine teslim edilen cep telefonlarının içerisinde bulunan verilere herhangi bir veri işleme yapılmadan yok edilebileceğine ve bir daha bu verilere ulaşılamayacağına dair kendisine teslim tarihinden önceki her türlü hukuki, idari ve cezai sorumluluğunun müşteriye ait olduğuna dair müşterinin beyanı veya taahhüdü alınmalı. Bu beyanın bir örneğini müşteriye yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcı ile verilmeli. Yenileme işlemi için dışarıdan hizmet alımı yapılmamalı. Yenileme işlemi yapılan ikinci el cep telefonunun elektronik kimlik bilgileri değiştirilmemeli.

Yenilenen kullanılmış cep telefonunun sertifikalandırma işlemi yapılmalı ve bu sertifika ve işlemleri gösteren liste yenilenmiş ürünle birlikte verilmeli. İkinci el cep telefonunun ana kartı değiştirildiği zaman bu durum Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığına bildirilmeli."

YORUMLAR 6
 • kelleci 3 yıl önce Şikayet Et
  ekonomiye kazandıracağınız telefonların ana kartı para,ekranı para dolar ile fiyatı bunu hangi telefoncular kabul eder bilemiyorum eski serilerin s3 cihazın ekranı 350 tl örnek nasıl olacak imei attırma devlette 1800 tl ana karta hele edge ekranlar 1100 tl den aşağıya yok birde çoğu vatandaş yenilenmiş tel almaz neden dersen sıfır cihaz bozduran çok kredi çıkmayan senetle cihaz alıp bozduruyor.Ülkemizde dışarısı için olabilir ticareti
  Cevapla
 • ebabil kuşu 3 yıl önce Şikayet Et
  super güç ülkeyiz ya , bir telefon veya bilgisayar 4 asgari ucret , bizi kıskanan ülkelerde bir asgari ücret ,ayni sekilde arabalarda , dogru super ekonomi.devlet mali deniz yemeyen kerizlere super ,kusura bakmayin ama gecmiste de boyleydi simdi de boyle desgisen zerre birsey yok ..., alim gucu sifir olmus ,birde cikip asagri ucreti 3000 yaptik diyorlar ,ben bu paraya bu zamanda gecinemiyorsan 3.000.000 yapsanda koca bir fııssssss....
  Cevapla
 • Uyanış 3 yıl önce Şikayet Et
  Bir akıllı telefonun en ucuzu asgari ücretten başlıyor. eGonomimiz bir akıllı telefonu çok görüyor bize
  Cevapla
 • ramazan 3 yıl önce Şikayet Et
  Güncelleme gelmedikçe eski telefonun pek bir kıymeti kalmıyor. yazılımsal olarak son sisteme getirilmeli ayrıca kamera/foto çekip olayını atlıyoruz. insanlar bir poz için dk larca ugraşıyor belki saat sürebiliyor. 2. el telefon toplayalım. başka ülkelere ihracat yapayım diyorsanız o da başka bi seçenek olabilir belki.
  Cevapla
 • vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  kağıt üzerinde her şey iyide uygulama pek öyle olmuyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle