Ette fiyat oyunu: Türkiye'yi ithalata zorluyorlar

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Nihat Çelik et fiyatlarına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kendilerinin birlik olarak karkas eti ortalama 50 liradan market ve kasaplara verdiklerini, marketlerde ise etin ortalama 80 ile 150 lira arasında satıldığını söyleyen Çelik, et fiyatını artıranların Türkiye'yi ithalata zorlama eğilimi içinde olduklarını söyledi.

Ette fiyat oyunu: Türkiye'yi ithalata zorluyorlar
Ette fiyat oyunu: Türkiye'yi ithalata zorluyorlar
GİRİŞ 16.02.2021 13:07 GÜNCELLEME 16.02.2021 13:43
Bu Habere 182 Yorum Yapılmış

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Nihat Çelik, yaptığı açıklamada, et fiyatlarının dolar bahane edilerek yükseltildiğini hatırlattı.

Çelik, doların geçen senenin altına inmesine rağmen et fiyatlarının düşmediğine dikkat çekerek, "Daha önceki dönemlerde et fiyatlarını yükseltenler, 'kur yükseliyor, biz de mecburiyetten girdi maliyetleri yükselince yükseltiyoruz' gibi bahanelerle fiyatları yükseltiyorlardı. Tabii bu durum sadece ette değil, meyve, sebze ve bakliyatta da öyle. Ben bu işin ticaretini yapanlara sesleniyorum. Öncelikle vicdanlarının sesini dinlesinler ve emekçi, alın teri döken insanların emeğine saygı göstersinler ve tüketicilerin de canını yakmasınlar" dedi.

'FİYAT YÜKSELTİYORLAR'

Çelik, kendilerinin birlik olarak karkas eti ortalama 50 liradan market ve kasaplara verdiklerini, marketlerde ise etin ortalama 80 ile 150 lira arasında satıldığını söyleyerek, aradaki fiyat farkının en çok üretici ve tüketicileri üzdüğünü söyledi.

Çelik, "Fiyat farkını kasap ve marketlere sorduğumuzda, 'Biz eti karkas olarak kemikli olarak alıyoruz; ama kemikten dolayı yüzde 30 fire veriyoruz' diyorlar. 140 liraya sattıkları kuşbaşı et de kemiksiz değildir kemiklidir, kaburga, gerdan, incik ve but kemiklidir ve bu şekilde fiyatlandırarak satıyorlar. Bir kuzudan çıkan kol ve but ortalama 7 kilograma tekabül etmektedir. Ayrıca çıkan kaburgayla pirzola 6 kilogram civarındadır. Ayrıca ciğeri, dalağı, böbreği vardır ve bunlar et fiyatının çok daha üzerinde bir fiyatla satılıyor. Kasaplar bu yüzde 30’luk fireyi nereden veriyorlar? Serbest piyasanın boşluğundan istifade ederek fiyatları yükseltiyorlar. Bu durum hem üreticilerimizi üzüyor hem de tüketicilerimizin canını yakıyor" diye konuştu.

'TÜKETİCİNİN CANINI YAKMAYIN'

Et fiyatını artıranların Türkiye'yi ithalata zorlama eğilimi içinde olduklarını söyleyen Çelik, "Hükümetimiz ve Tarım Bakanlığımız bu lobilere müsaade etmeyecektir. Biz kendi kendimize yeten bir ülkeyiz. Şu anda 55 milyon civarında küçükbaş hayvan varlığımız bulunmaktadır. Biz ülke nüfusunu doyurabilecek bir potansiyele sahibiz. Doları bahane ederek fiyatları günden güne yükselten insanların vicdanlarına sesleniyorum; dolar düştü niye duymuyorlar, niye bilmiyorlar, niye fiyatları düşürmüyorlar? Bizim işimizde dolar olmamasına rağmen dolar yükselince fiyatları yükseltiyorlar, dolar düşünce düşürmüyorlar. Vicdansızlık yapmayın, üreticinin ve yetiştiricinin günahına girmeyin, tüketicinin de canını yakmayın" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 182
 • dost 1 yıl önce Şikayet Et
  allah turkiyedeki soygunculara vijdan versin diyecegim ama vijdani olmayana vicdan olurmu, her konuda durum hep ayni, sorsaniz hic kazanamiyorlar, binbir mazaretleri olur, o kazanmiyor bu kazanmiyorsa kim kazaniyor o zaman, gereginde fazla haksiz kazanc elde edenler zehir zikkim olsun
  Cevapla
 • Serbestpiyasa 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu ülkede serbest piyasa oldugu surece bizim insanimiz burdan nemalanir.devlet buyuklerimiz bir an önce bu serbest piyasa işini bitirmeli.
  Cevapla
 • Osman 1 yıl önce Şikayet Et
  üretim, denetim... petrolden de kopmamız lazım ivedilikle... güneş enerjisi ya da başka bir enerji kaynağıyla çalışan çevreye zarar vermeyen motorlar üretmemiz gerekli... Fırsatçı köpeklere de idam cezası getirilmeli..
  Cevapla
 • Nuh 1 yıl önce Şikayet Et
  Yem fiyatlari çok yüksek üretici borç batağinda kimse yem fabrikalarina ses çikarmiyor
  Cevapla
 • Orhan 1 yıl önce Şikayet Et
  Boş konuşmuş. Türkiyeye has sığır cinsi yok, üretim liyakatsiz insanların elinde. sermaye birikmesi gereken sektörde dağılma var. Ne bekliyorsunuz? Su anda tezgah kurulmuş bence bu açıklama ile. Gecen gun muhalefet baskanı çıkmış, "maliyeti 60 kuruş olan patates tarlada çürümeye bırakılmış hükümet gitsin çiftcilerle görüşsün dertlerine derman olsun" dedi Aynı mıhalefet 3 sene önce maliyeti 20 kuruş olan patates neden 3 liraya satılıyor dedi ve hükümette tanzim satışlar kurup 1 liraya patates sattı. Simdi tam tersini söyluyor. Amaç toplumda bölücülük yapmak. doğrusu şu ziraat mühendislerine verin tesvikleri çiftçiye değil. teşvik alan telefon araba aldı ne hayvancılığı?
  Cevapla
 • yasar 1 yıl önce Şikayet Et
  adam dogrusunu yazmis
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle