ULAQ paniği! ''Türkiye Doğu Akdeniz'i yerli SİDA'larla dolduruyor''

Yunan basını, Mavi Vatan ile buluşan ULAQ için 'Türkiye Doğu Akdeniz'i yerli SİDA'larla dolduruyor' yorumunda bulundu.

GİRİŞ 13.02.2021 13:46 GÜNCELLEME 14.02.2021 08:32
Bu Habere 161 Yorum Yapılmış

Türkiye'nin ilk insansız muharip deniz aracı ULAQ SİDA dün Mavi Vatan ile buluştu. İnsansız deniz araçları alanında ARES Tersanesi ve Meteksan Savunma tarafından başlatılan projenin ilk fazı olan ve prototipi denize indirilen ULAQ, Yunan medyasında yankı uyandırdı. ULAQ'a haberlerinde geniş yer veren Yunan basını, "Türkiye Doğu Akdeniz ve Ege Denizi'ni yerli SİDA'larla dolduruyor" yorumunda bulundu.

ULAQ'IN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

SİDA, 400 kilometre seyir menziline, saatte 65 kilometre sürate, gündüz/gece görüş kabiliyetine, milli kriptolu haberleşme altyapısına sahip ve gelişmiş kompozit malzemeden üretildi. SİDA, keşif, gözetleme ve istihbarat, su üstü harbi, asimetrik harp, silahlı eskort ve kuvvet koruma, stratejik tesis güvenliği gibi görevlerin icrasında karadan mobil araçlarla ve karargah komuta merkezinden veya yüzer platformlardan kullanılabilecek.

Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracı ULAQ, milli füze sistemleri üreticisi ROKETSAN'ın ürünleri 4'lü lazer güdümlü füze Cirit podu ve 2'li Lazer Güdümlü Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sistemi (L-UMTAS) lançeri ile donatıldı.

8 kilometrelik menziliyle sınıfının lideri konumundaki Cirit, kara ve deniz platformlarının yanı sıra helikopter, sabit kanatlı uçak ve insansız hava araçlarına (İHA) entegre edilebiliyor. Hassas güdümlü tanksavar füze sistemi L-UMTAS ise 8 kilometrelik menzili, lazer güdüm yeteneği ve zırh delici tandem harp başlığıyla sabit ve hareketli kara ve deniz hedeflerine karşı etkin bir silah sistemi olarak öne çıkıyor. Cirit ve L-UMTAS silah sistemleri, kara araçları, sabit platformlar ve deniz platformlarında da kullanılan ROKETSAN'ın stabilize taret sistemi ve gemi üstü ekipmanlarıyla birlikte ULAQ üzerinde yer alıyor. Deniz testlerinin tamamlanmasının ardından bu yılın ilk çeyreği sonunda atış testlerinin gerçekleştirilmesi planlanıyor.

ETİKETLER
EKONOMİ yunanistan
YAZDIR
YORUMLAR 161
 • Brl64 7 ay önce Şikayet Et
  Haberde Sida da çok harika olmuş,detaylarını bilemeyiz ama , İnşallah düşman eline geçme durumu hasıl olursa ,kendini yok etme sistemi de var ise düşmanı evinde vurur hemde özel bilgilerini gizlemiş olur ,bak o zaman Mavi vatana kim giriyormuş bir görsün abd aşıklarına kapak olur.
  Cevapla
 • süvari 7 ay önce Şikayet Et
  Allah razı olsun
  Cevapla
 • kahramanlar 7 ay önce Şikayet Et
  Kahramanlar gece gündüz sihalarımızı ve silahlarımızı geliştiriyor. Rabbim de cenneti onların ve sevdiklerinin ayaklarının altına sersin, hepsini peygamber efendimizin şefaatine nail eylesin. Amin.
  Cevapla
 • Ümit 7 ay önce Şikayet Et
  Amin inşallah. Allahım düşmanlarımıza fırsat vermesin.
  Cevapla
 • cemal 8 ay önce Şikayet Et
  Allah razı olsun Başkanımız Erdoğan'dan ve SİDA yı geliştirenlerden
  Cevapla
 • Nihat 8 ay önce Şikayet Et
  ALLAH çalışana veriyor.Maşaallah.devletimiz neler yapıyor,muhalefetimiz nelerle uğraşıyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle