Türkiye'den önemli doğal gaz hamlesi! Üçüncüsü bu yıl faaliyete geçiyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) aracılığıyla aldığı doğal gazın bugün itibarıyla 9,4 milyar metreküpe ulaştığını bildirdi.

Türkiye'den önemli doğal gaz hamlesi! Üçüncüsü bu yıl faaliyete geçiyor
Türkiye'den önemli doğal gaz hamlesi! Üçüncüsü bu yıl faaliyete geçiyor
GİRİŞ 11.02.2021 16:15 GÜNCELLEME 11.02.2021 17:01
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Güney Gaz Koridoru Danışma Konseyi 7. Toplantısı'na video konferans yöntemiyle katılan Dönmez, Türkiye ve Azerbaycan'ın siyasi desteği olmadan Güney Gaz Koridoru projesinin gerçekleşemeyeceğini ifade etti.

Dönmez, 2018'de tamamlanan TANAP'ın Güney Gaz Koridoru için önemine işaret ederek, "Yakın iş birliğimizin son örneği mutabakat zaptı aralıkta imzalanan Türkiye-Nahçıvan Doğal Gaz Boru Hattı Projesi'dir." dedi.

Türkiye'nin bugün itibarıyla TANAP aracılığıyla 9,4 milyar metreküp doğal gaz aldığı bilgisini veren Dönmez, ülkenin, ulusal ve bölgesel enerji güvenliğini daha da artırabilmek için çok boyutlu enerji politikasını takip etmeyi sürdüreceğini söyledi.

Son birkaç yıldır altyapı projeleri geliştirerek doğal gazda arz güvenliğinin artırılmasına yönelik önemli adımlar atıldığını vurgulayan Dönmez, şöyle devam etti:

"İki adet FSRU'yu (yüzer LNG depolama ve gazlaştırma ünitesi) faaliyete geçirdik ve mevcut LNG terminallerimizin kapasitesini neredeyse iki katına çıkardık. Bu dönemde gaz iletim kapasitemizi önemli ölçüde artırdık ve 2023'e kadar 11 milyar metreküpe ulaşması planlanan gaz depolama kapasitemizi 4,1 milyar metreküpe çıkardık. Ayrıca, üçüncü FSRU tesisi de bu yıl içinde faaliyete geçecek ve doğal gaz altyapımıza daha fazla esneklik sağlayacak. Ticaret faaliyetlere önemli katkı sağlayacak doğal gaz vadeli işlemler piyasası İstanbul Enerji Borsası bünyesinde bu yıl açılacak."

Dönmez, kara ve denizde arama faaliyetlerinin yoğun şekilde devam ettiğini belirterek, geçen yıl Karadeniz'de keşfedilen 405 milyar metreküplük gazı 2023'te şebekeye vermeyi planladıklarını dile getirdi.

DOĞU AKDENİZ'DE UYGULANABİLİR ROTA TÜRKİYE

Doğu Akdeniz'de ilgili tarafların bölge zenginliğinden adil şekilde yararlanması gerektiğine dikkati çeken Dönmez, şunları kaydetti:

"Bölgedeki gaz sahalarının gelişmesini arzuluyorsak, bunun teknik ve ekonomik anlamda en uygulanabilir rota olarak Türkiye ile birlikte olması gerekmektedir. Bizler müzakereye her zaman her koşulda açığız. Türkiye, bölgesel ihtilafların çözümünün yanı sıra barış ve istikrarın sağlanmasında da enerjinin bir kaldıraç rolü üstlendiğine her zaman inanmıştır. Daha önce de belirttiğimiz gibi, siyasal istikrarımızın yanı sıra bölgesel arz güvenliğimize de katkı sağlayacak kazan-kazan yaklaşımına dayalı her projenin bir parçası olmaya hazırız. Bu çerçevede, finansmanın projelerin hayata geçirilmesinde en önemli parametrelerden biri olduğunu vurgulamak gerekmektedir. Rasyonel olmalı ve projelerin ekonomik fizibilitesini dikkatli şekilde değerlendirmeliyiz. Bugün bizler aynı konumdayız ve bu kriterlere uyan ve karşılayan projeler üzerinde tartışmaya hazırız."

Bakan Dönmez, Akdeniz'e kıyısı olan ülkeler arasındaki diyaloğu ve ortaklığı geliştirmek amacıyla Doğu Akdeniz ile ilgili tüm bölge ülkelerinin katılımıyla bir konferans yapılması çağrısını yineledi.

Azerbaycan ve Türkmenistan'ın Hazar Denizi'nde "Dostluk" olarak adlandırdıkları hidrokarbon sahasının ortak keşfi ve geliştirilmesine yönelik anlaşmaya da değinen Dönmez, iki ülkenin dostluğunun güçlendirilmesini temenni ettiklerini söyledi.

Dönmez, söz konusu anlaşmanın, Türkmenistan doğal gazını Türkiye'ye ve Avrupa'nın geri kalanına ulaştıracak projelerin de önünü açmasını dilediklerini belirterek, Türkiye'nin her iki ülkeye de siyasi, teknik ve ekonomik desteğe hazır olduğunu kaydetti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 24
 • ERMAN 2 yıl önce Şikayet Et
  Avrupaya 130 dolara satılan doğalgazı nasıl bir sözleşme mantığıyla 240 dolardan alıyoruz ona çözüm bulun sayın vekiller bir zahmet
  Cevapla
 • Birisi 2 yıl önce Şikayet Et
  Cahilllik mutluluk erman böyle devam et
  Cevapla
 • Türk Vatandaşı 2 yıl önce Şikayet Et
  Allah'a çok şükür şu hükümette doğru işler de yapan birileri var.
  Cevapla
 • Tuzla 2 yıl önce Şikayet Et
  Türk cumhuriyetleri petrol gas arama çıkarma iletim dağıtım istasyon alanındaki faaliyet gösteren devlet şirketlerini tek çatı altında birleştirip faaliyet gösterse pek çok iş daha verimli karlı ve ucuz olur
  Cevapla
 • Temel 2 yıl önce Şikayet Et
  Bazı aklı evveller mideleriyle düşünüp ağızlarıyla konuşuyor. Suriye de Libya da Irak da Azerbaycan da Kutuplarda Uzayda işimiz ne Millet aç gibi söylemlerde bulunan aklı evveller Bilmiyorlar ki uzaya gidenlerin sokakların da acın donarak öle çok Bu memlekette yıllardır iş yapanlara hırsız çalıyor diye iftira atanları bugünde aynı iftiraları yapıyorlar. Bu zihniyet kör sağır ve dilsiz. Allah yar ve yardımcımız olsun.
  Cevapla
 • İzci 2 yıl önce Şikayet Et
  Adnan Menderes İstanbul'a vatan caddesini kazandırdığında ,bahsettiğin bu zihniyet :" bu kadar büyük geniş bir caddeye ne gerek var uçakmı indireceksin ?" diye eleştiriyordu Menderes'i . Vizyonları yetersiz. Zeki Müren'de bizi göreceki mi modundalar .
  Cevapla
 • Kurgusu 2 yıl önce Şikayet Et
  Ağzına sağlık kardeşim taşı gediğine koymuşsun
  Cevapla
 • Utku 2 yıl önce Şikayet Et
  Butun enerji hatları ulkemızde gecuyor diyorsunuz bu ay toplam 85 mertrekup doğalgaz yakabıldum bunun mutfağı banyosu ıçinde 170 lira odedım enerji dağıtım firmalarının karı cok yuksek bunlarla sozlesme yapılırken vatanda dusunulerek yapılsın lutfen
  Cevapla
 • Sakaryalı Mustafa 2 yıl önce Şikayet Et
  Belli Doğalgaz geldikten sonra hayata atılmışsın.
  Cevapla
 • Yasar 2 yıl önce Şikayet Et
  Üste paramı verselerdi bir tüp yaksan 120 tl zaten odunu kömürü ameleliği hariç Nankör olmayın kömürü karneyle alırdık rahat batmasın
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle