Türk yoğurdu Wall Street'e girme hazırlığında

ABD'nin en ünlü yoğurt markalarından biri olan Chobani'nin Türk patronu Hamdi Ulukaya, yeni ürünlerini pazar sürerken şimdi de halka arzı gündemine aldı. Chobani'nin halka arz değerinin 7 ila 10 milyar doları bulması bekliyor.

Türk yoğurdu Wall Street'e girme hazırlığında
Türk yoğurdu Wall Street'e girme hazırlığında
GİRİŞ 10.02.2021 15:13 GÜNCELLEME 10.02.2021 15:13
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Türk yoğurdunu ABD'liler sevdiren Hamdi Ulukaya'nin Chobani'si ABD'de halka açılma hazırlığında. 

ABD medyasında yer alan haberlere göre, geçtiğimiz yıl yoğurt dışında kahve, krema ve yulaf sütü gibi farklı gıdalara yönelen Ulukaya'nın Chobani'nin halka arzının 7 ila 10 milyar dolar değerine ulaşması bekleniyor.  

16 yıldır ABD'de faaliyetlerini sürdüren Chobani yeni ürün gruplarına doğru yaptığı açılımı desteklemek için halka arzı gündemine aldı. Halka arz sonrası elde edilecek olan kaynağın yeni ürünler için yatırım amaçlı kullanılması bekleniyor. Chobani, geçtiğimiz haftalarda üst yönetiminde de değişikliğe giderek yeni bir finans direktörü ve kurumsal ilişkiler direktörü ile kadrosunu güçlendirmişti. 

"HALKA AÇILSAK DA AÇILMASAK DA YATIRIMLAR DEVAM EDECEK"

Dünya'dan Hüseyin Koyuncuoğlu haberine göre, halka arz sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Chobani'nin kurucusu Hamdi Ulukaya, "Geleceğin gıda şirketini oluşturmak iddialı planlar yaparken yulaf sütü gibi bitki bazlı ürünler gibi çeşitli seçenekleri araştırıyoruz. Halka arz kesinlikle heyecan verici bir yön, ancak halka açık olsak da olmasak da yeni yatırımları kesintiye uğratmamaya ve işleri daha iyi hale getirmeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı. 

HALKA ARZI DÜŞÜNDÜĞÜNÜ AÇIKLAMIŞTI

Şirketin Kurucusu ve CEO'su Hamdi Ulukaya, 2019 yılında katılıdığı bir programda yoğurt şirketini halka çıkarmaya karşı olmadığını belirterek "Tamamını değil. Yönetim bizde kalmalı." dedi. 2014 yılında hızlı bir yükselişe geçen ve kârını 1 milyar dolara çıkaran Hamdi Ulukaya "Şirketi tamamen satmayı hiç düşünmedim ama belli bir hisselerini borsada halka arz edebiliriz." şeklinde konuştu.

ABD’de alkolsüz içecek endüstrisinin en hızlı büyüyen segmenti olan hazır kahve pazarına Chobani Coffee markasıyla giren Ulukaya, dört ayrı kategorideki ürünlerini geçtiğimiz ocak ayının son haftasında satışa sundu. 

4 MİLYAR DOLARLIK PAZARDAN PAY İSTİYOR

Giderek tüketimi artan ve ABD’de yıllık 4 milyar dolarlık bir pazarı bulunan içime hazır kahve için çalışmalar bir süre önce başlamıştı. İlk olarak kahve için krema ürünleri üretmeye başlayan şirket, bu alanda kaydettiği büyümeyi görünce devamını da getirmek istedi.

YAZDIR
YORUMLAR 19
 • AİDİYET ŞEREFTİR 9 ay önce Şikayet Et
  Kürt kökenli yerel bir gazeteci iken tutuklandı. sonra sürgüne gitti. kendisin kürt kökenli iş adamı olarak tanınıyor. Sizin bu ırkçılığınız batsın kürt demeye korkuyorsunuz...
  Cevapla
 • Bayraktar TB-2 9 ay önce Şikayet Et
  Sen ırkçılık görmemişsin İsrail piyonu.
  Cevapla
 • Ertuğrul 9 ay önce Şikayet Et
  Sahibi Kürt hatta Kürt olduğum için Türkiye'den ayrıldım diye demeci vardı, Google'da bulursunuz. Bu yoğurdu da Türk değil yunan yoğurdu diye tanıtıyor.
  Cevapla
 • osman 9 ay önce Şikayet Et
  İsmi Kobani... Yani adına ayaklanma yapılan kürt kantonu...Neresi Türk?????
  Cevapla
 • Misafir 9 ay önce Şikayet Et
  Adam, Yunan Yoğurdu diye satıyor bunları. Ne Türk'ü. !!!
  Cevapla
 • Muhammet 9 ay önce Şikayet Et
  Aynen katılıyorum. Greek Yoghurt yazıyor. Hatta kendisi piyasaya ilk olarak Türk Yoğurdu olarak çıkardığını ama satamadığını sonrasında yunan yoğurdu olarak değiştirdiğini söylemişti.
  Cevapla
 • orhan 9 ay önce Şikayet Et
  türk yoğurdu olduğunu sanıyorsunuz ama değil... adam yunan yoğurduymuş gibi tanıtım yapmış ve öyle satıyor... tamamennnnnnn duygusal yani... biz de buna saf saf inanıyoruz... tam şarklı kafası bizimkisi...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle