2. el araç fiyatları için çok tartışılacak açıklama: 3-5 yıl önce fiyatların hayalini kurmayın

İkinci el otomotiv altın, döviz ve borsadan sonra en çok yatırım yapılan araçlardan biri haline geldi. Yıl sonu etkisi ve aşılanmanın başlaması ile inişe geçen ikinci el araç fiyatlarının tekrar yükselişe geçeceği belirtiliyor.

2. el araç fiyatları için çok tartışılacak açıklama: 3-5 yıl önce fiyatların hayalini kurmayın
2. el araç fiyatları için çok tartışılacak açıklama: 3-5 yıl önce fiyatların hayalini kurmayın
GİRİŞ 09.02.2021 17:12 GÜNCELLEME 09.02.2021 17:12
Bu Habere 141 Yorum Yapılmış

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Kurumsal İletişim Direktörü Korhan Önder, yıl sonunda bir miktar da olsa ithal araç geldiğini ve bunun da piyasadaki daralmayı bir nebze de olsa azalttığını aktardı.

Her sene aralık ve ocak aylarında ikinci el otomotiv fiyatlarında bir düşüş yaşandığını kaydeden Önder, “Kredilerdeki düşük faiz oranları ve sıfır otomotiv üreticilerinin ellerindeki stokları bitirmek istemesi ile araç fiyatlarında indirime gidilir. Bu dönemde sıfıra olan ilgi böylece artar. Tüketicilerin bu dönemde araba almasının iyi bir dönem olduğunu söylemek mümkündür” dedi.

‘3-5 SENE ÖNCEKİ FİYATLARIN HAYALİ KURULMAMALI’

Sputnik’ten Serkan Demirtaş haberine göre, Almanya, Fransa ve İngiltere gibi ülkelerden sevkiyatta gecikmelerin yaşanabileceğini söyleyen Önder bunun, 2021 yılında da ikinci el araca olan talebi artırabileceğini ifade etti.

Önder ayrıca “Kısıtlamaların kaldırılması, şubat ayı sonrası okulların açılması, aşılanmanın yapılması ve yaz turizminin başlaması ile araca olan talep daha da artacaktır. Bu da fiyatların yeniden tırmanışa geçme ihtimalini artırıyor” dedi.

Önder, otomotiv sektörünün dövize endeksli bir sektör olduğuna dikkat çekti. Bu sebeple de üretimde yaşanan sıkıntılara, dövizdeki dalgalanmaların da eklenmesiyle maliyetlerin sürekli arttığını söyledi.

“Tüketiciler, 3-5 yıl önceki fiyatların hayalini kurmamalı” diyen Önder, sözlerini şöyle sürdürdü: Pandeminin bitmesi bütün sektörleri rahatlatacaktır fakat otomotiv konusunda kendimizi yurtdışıdan bağımsız düşünemeyiz. Onun için şu an çok bilinmeyenli bir denklem gibiyiz.

YORUMLAR 141
 • Fethi 3 yıl önce Şikayet Et
  Yorumların çoğunu okudum genelde herkes almayacağız diyor. Araba almayalım ev almayalım gıda su hiç bişey almıyalım çünkü herşey ikiye katlanmış. Keşke bir tek araba olsa şaşıyorum ikinci el araba fiyatları diye bir tartışma dır gidiyor. Malesef ülkemizin gerçeğin döviz yükselir diye herkes zam yapar sonra döviz düşer ama fiyatlar yerinde durur kimse hikaye anlatmasın durum bu neyazık ki.
  Cevapla
 • Batman 3 yıl önce Şikayet Et
  Almıyoruz almıyıcağız bu oyunu millet bozacak kimseyı kandırmayın hele millet almasın nasıl yükselecek görecğız
  Cevapla
 • Van 3 yıl önce Şikayet Et
  Sabırlıbolun düşecek. Bu fiyatları galericiler yükseltiyor.almayın
  Cevapla
 • Şenol 3 yıl önce Şikayet Et
  Devletin fiyatlara el atması lazım, araç piyasası üç beş galericinin eline bırakılmamalı devlet bu kadar aciz değil yazık, 40-50 bin liralık araçlara 100-120 bin tl istiyorlar, para bu kadar kolay kazanılmıyor. Bende fiyatlar düşene kadar araç almayacağım
  Cevapla
 • Sa. Sa 3 yıl önce Şikayet Et
  Bende üçaydır almıyorum hiç kimse almassa meşbur düşecek turşusunumu kuracaklar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle