Dünya büyük tehlikeye sürükleniyor! Herkesi etkileyecek: Küresel borç krizi kapıda

Geçtiğimiz yılın dördüncü çeyreği itibariyle toplam küresel borç, tarihi rekor seviyesi olan 277 trilyon dolara yükselerek, küresel GSMH'nin yüzde 365'ine ulaştı. Birbirine görünmez halkalarla bağlı bir zinciri andıran küresel ekonomik sistemin herhangi bir parçasında ortaya çıkabilecek yapısal riskler, tüm sistemi tehdit eden ciddi sonuçlar doğurabilir.

Dünya büyük tehlikeye sürükleniyor! Herkesi etkileyecek: Küresel borç krizi kapıda
Dünya büyük tehlikeye sürükleniyor! Herkesi etkileyecek: Küresel borç krizi kapıda
GİRİŞ 04.02.2021 15:39 GÜNCELLEME 04.02.2021 15:43
Bu Habere 40 Yorum Yapılmış

Küresel borç seviyesinin 2007-2009 finansal krizinin etkilerinin azaldığı düşünülen 2012 yılından günümüze kadar 52 trilyon dolar ile yaklaşık yüzde 23 artış göstermesi, mevcut borçların ödenebilirliğine ilişkin endişelerin artmasına yol açıyor. Son olarak pandemi sonrasında mecburen atılan ekonomik ve finansal adımların yarattığı büyük yük, kötümser ihtimalleri güçlendiriyor.

Dünya Bankası Başkanı Malpass, Kovid salgınından önce rekor seviyelerde olan, hem iç hem de dış borç yüklerinin gelişmekte olan ekonomilerdeki yıkıcı daralma nedeniyle çok daha ağır hale geldiğini ifade etmişti. Malpass, Dünya Bankası’nın “dördüncü borç dalgası” olarak adlandırdığı durumun üstesinden gelmek için kapsamlı bir dizi politika müdahalesine ihtiyaç olduğunu dile getiriyor. Yakın geçmişteki benzer borç dalgaları, 1980’lerdeki Latin Amerika borç krizi ve 1990’lardaki Asya mali krizi ve 2007-2009 yıllarındaki Avrupa borç krizleriyle sonuçlanmıştı.

Küresel borç tarihi rekor kırarak 277 trilyon dolar seviyesine çıktı

PANDEMİ SONRASI GELİŞMELER

Salgının başlangıcından bu yana, hükümetler, geniş tabanlı kapanmalar ve sosyal mesafe önlemleriyle ilişkili ekonomik faaliyetteki keskin düşüşleri telafi etmek için genişletici para ve maliye politikalarına ağırlık verdiler. Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası gibi çok işlevli uluslararası finansal kurumlar tarafından verilen kredilerdeki artış, gelişmekte olan ekonomilerin acil sağlık durumlarına yönelik müdahaleleri finanse etmeye yardımcı olmasına rağmen, daha zengin ülkeler krize cevap verme becerilerinde belirgin bir avantaja sahip oldu.

IMF’nin 2020 Aralık ayında yayınlanan politika notlarında da dikkat çekildiği üzere, 2007-2009 krizinden farklı olarak, dünyanın birçok ekonomisinde bankalar makroekonomik teşvikleri çeşitli geçici kredi operasyonlarıyla desteklediler. Bu önlemler, istihdam kaybı ve gelirde düşüş yaşayan hane halklarının yanı sıra, kitlesel kapanma ve normal faaliyetteki genel aksaklıklardan kaynaklı etkileri azaltmaya çalışan işletmeler için bir miktar nefes alma fırsatı sağladı. Ancak önümüzdeki dönemde pandeminin yarattığı etkiler hızlı şekilde ortadan kalksa dahi hem özel sektör finansal kuruluşlarını hem de hükümetleri bekleyen yüksek borç stoklarının mevcut kaynaklarla ne oranda karşılanabileceği belirsizliğini koruyor.

Tüm dünyada sorunlu kredilerin sayısı her geçen gün artıyor

SORUNLU KREDİLER TIRMANIŞTA

Dünyanın dört bir yanındaki finans kurumlarının, önümüzdeki süreçte sorunlu kredilerde belirgin bir artışla karşılaşmaya devam edeceğine ilişkin görüşler ağırlık kazanıyor. Salgının ekonomik olarak ilk etapta zayıflattığı kitleler arasında, düşük gelirli hane halkları ve kendilerini iflasa karşı koruyabilecek daha az varlığa ve yedek akçeye sahip küçük firmaların yer aldığı görülmektedir. Birçok gelişmekte olan ülkede KOBİ işletmelerinin ekonomi içindeki payının ortalama yüzde 80’ler seviyesinde olduğu ve bu işletmelerin yüksek borçluluk oranları dikkate alındığında, ekonomilerin karşılaşabileceği muhtemel bir borç krizinin küresel ölçekte ne derece ciddi etkiler doğurabileceği daha iyi anlaşılabilir.

KAYNAK: Z RAPORU
YAZDIR
YORUMLAR 40
 • Türk Vatandaşı 4 ay önce Şikayet Et
  Bizi krediye öyle güzel alıştırdılar ki, elimizde olmayan parayı, ileriye dönük vadede yaşayacağımıza teminatımız varmış gibi harcıyoruz. (Yavaş yavaş yahudi olduk vesselam)
  Cevapla
 • bulent 4 ay önce Şikayet Et
  dünyayı yöneten küresel baronlar sistemi tefeci mantığıyla yönettiği için dünyayı borçlandırarak kendilerine mahkum muhtaç etme sistemi oluşturdular
  Cevapla
 • Nesrin Kurnaz 4 ay önce Şikayet Et
  İnşaallah israilin nukleer tesisleri kimyasal tesisleri vs.lerinin hepsi patlar bugun yarın.
  Cevapla
 • Asım 4 ay önce Şikayet Et
  Pahalı cep telefonu almaya dewam edin, hergün internetten alışveriş yapın, Arabalar, aksesuarlar, pahalı gözlükler vs. Falan alın. Kredi ile alın. Gününüzü görün. Sonra Sıkıştııık dış bağırın. Tayyip borcunuzu öder. Waaah.
  Cevapla
 • Okur 4 ay önce Şikayet Et
  Vahşi kapitalizm nalları dikmek üzere .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle