Yargıtay'dan milyonlarca işçiyi ilgilendiren izin kararı

Yıllık ücretli izinlerle alakalı milyonlarca işçiyi yakından ilgilendiren karar Yargıtay 9. Hukuk Dairesi’nden geldi. Mahkeme; işçiye kullandırdığı yıllık ücretli iznin hak edilenden fazla olduğunu öne süren işverenin fazladan kullanılan iznin parasal karşılığını isteyemeyeceğine hükmetti.

Yargıtay'dan milyonlarca işçiyi ilgilendiren izin kararı
Yargıtay'dan milyonlarca işçiyi ilgilendiren izin kararı
GİRİŞ 02.02.2021 14:17 GÜNCELLEME 02.02.2021 14:59
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Fazla mesai ve yıllık izin ücretlerinin ödemesi konusunda ihtilaf yaşayan işçi ile işveren İş Mahkemesi’ne müracaat ederek karşılıklı alacak davası açtı.

Davacı karşı davalı işveren; davalı karşı davacı işçinin, haklı neden olmaksızın işyerini terk ettiğini, davalının doktora sınavlarına hazırlanmak üzere haftada bir gün izin istediğini, fakat davalının yerine çalışacak personel olmaması ve yıllık izin hakkının da bulunmadığından bu talebinin reddedildiğini öne sürdü.

Davalının kurban bayramından sonra işe gelmediğini, hakkında tutanak tutulduğunu, davalı işçinin noter ihtarnamesi ile taleplerde bulunduğunu ileri sürerek, ihbar tazminatı ve fazla kullandırılan 7 günlük izin ücretinin yasal faizi ile birlikte davalı işçiden tahsiline karar verilmesini talep etti.

Davalı karşı davacı işçi ise müşteri temsilcisi olarak işe başladığını, ancak sigorta bildiriminin geç yapıldığını iddia etti. Bu durumun düzeltilmesini talep ettiğini, ancak düzeltme yapılmadığını, ayda 10-15 gün fazla çalışma yaptığını, çalışmasının karşılığının ödenmediğini, iş akdini haklı nedenle feshettiğini savunarak asıl davanın reddini istedi. Karşı dava yönünden ise kıdem tazminatı, ikramiye, fazla mesai, hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil alacağının davacı karşı davalı işverenden tahsiline karar verilmesi gerektiğini ileri sürdü. Tarafları dinleyen İş Mahkemesi; davalı işçinin 2 yıl kıdemi karşılığında yıllık ücretli izin hakkının 28 gün olduğu, ancak 34 gün izin kullandığı, dolayısıyla hak ettiği yıllık izin süresini 6 gün aştığı, bu durumda davacı işverenin davalı işçiden 6 günlük yıllık izin ücreti almaya hak kazandığına hükmetti.
Davalı karşı davacı işçi yönünden ise iş akdinin kıdem tazminatı ödenmesini gerektirmeyecek şekilde sona erdiğini ispat yükünün davacı işverene ait olduğu, davacı işverenin bunu ispatlayamadığına dikkat çekti.

Mahkeme; davalı işçinin işe giriş bildiriminin geç yapıldığı, bu durumda davalı işçinin iş sözleşmesini haklı nedenle fesih hakkı doğduğu, davalı karşı davacının kıdem tazminatına hak kazandığı gerekçesiyle asıl davanın kısmen kabulüne ihbar tazminatı ve fazla kullanılan yıllık ücretli izin alacağının davalı işçiden alınarak davacı karşı davalı işverene verilmesine karar verdi. Karşı davanın ise kısmen kabulüne kıdem tazminatı ve ikramiye alacağının davacı karşı davalı işverenden alınarak davalı karşı davacı işçiye verilmesine hükmetti. Kararı hem işçi hem de işveren temyiz etti. Dava dosyasını inceleyen Yargıtay 9. Hukuk Dairesi emsal nitelikte bir karara imza attı.

PARASAL OLARAK TALEP EDİLEMEYECEK

Daire; işverenin fazla kullandırdığını öne sürdüğü yıllık iznin parasal olarak işverence talep edilemeyeceğine dikkat çekti.

Kararda; “Mahkemenin de kabulünde olduğu üzere iş sözleşmesi, davalı karşı davacı işçinin haklı feshi ile sona ermiştir. İş sözleşmesi işçi tarafından haklı nedenle feshedildiğine göre, davacı karşı davalı işverenin talep ettiği ihbar tazminatının reddine karar verilmesi gerekirken kabulü hatalıdır. İşverenin işçiye kullandırdığı yıllık ücretli iznin hak edilenden fazla olduğu öne sürülerek karşılığında parasal iade talep etmenin yasal bir dayanağı yoktur. Bu nedenle davacı karşı davalı işverenin davalı karşı davacı işçiye fazladan kullandırdığı 6 gün için talep ettiği alacağın reddi gerekirken kabulü de ayrıca hatalıdır. Temyiz olunan kararın, bozulmasına oy birliği ile hükmedildi.”

YORUMLAR 7
 • Kaan06 1 yıl önce Şikayet Et
  Uygulamalarda bildiğim kadarı ile gelecek yıllık izinden düşülmek üzere kısmi yıllık izin kullandırıla biliyor. Yıllık izin kullanımında belirtilmesi unutulduğundan dolayı bir sıkıntı var ise bilemem. Bu şekilde karar alınması İşçi işveren ilişkisinde işçiyi sıkıntıya soka bilir. Bu uygulama açısından gerçekten sıkıntılı bir karar olmuş.
  Cevapla
 • Urfalı 63 1 yıl önce Şikayet Et
  ben hiç bir şey anlamadım çalışan ezilen sömürülen hep işçi
  Cevapla
 • Kudret 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne farkeder bir sonraki sene eksik izin kullandıttırır
  Cevapla
 • erdi 1 yıl önce Şikayet Et
  alın teriyle çalışana helal çalışmayana zehir olsun
  Cevapla
 • talha69 1 yıl önce Şikayet Et
  calisanin teri sogumadan hakkini verin diye emretmis peygamber efendimiz...onun hesabini rabbim tabiki gorecek...unutulmamaliki calisanda isyerinde suistimal ederse,bahane ile ise gelmez,mesaiye gec baslar yada isyerini erken terkederse oda mahserde hesap verecek...
  Cevapla
 • Simyacı 1 yıl önce Şikayet Et
  Peki alın teriyle çalışipta hakkinı vermeyenlere ne olsun.
  Cevapla
 • Simyacı 1 yıl önce Şikayet Et
  Peki alın teriyle çalışipta hakkinı vermeyenlere ne olsun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle