Evini kendi dönüştürene KDV indirimi

İmar artışı olmayan bölgelerde “kat karşılığı dönüşüm” yavaşladı. Süreci hızlandırmak için taahhüt hizmetlerine uygulanan yüzde 18 KDV, yüzde 1'e düştü.

Evini kendi dönüştürene KDV indirimi
Evini kendi dönüştürene KDV indirimi
GİRİŞ 31.01.2021 07:07 GÜNCELLEME 31.01.2021 07:07
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Riskli 1,5 milyon konutu acil dönüştürmek için kolları sıvayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yeni bir uygulamayı devreye aldı. Kentsel dönüşümde hak sahipleri, müteahhitlere arsa payı vermeden projelerini doğrudan kendileri yaptırmak istemeleri ve bunun için inşaat taahhüt hizmeti almaları hâlinde yüzde 18 yerine yüzde 1 KDV ödeyecek. Vatandaş, yıkılan evinin bir buçuk katına kadar yaptığı inşaatta da bu muafiyetten faydalanacak.

Alınan kararla “kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapamayan” riskli yapı malikleri için kolaylık sağlanmış oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürü Vedad Gürgen, “Merkezi yerlerde imar artışı yapılamayacağı için müteahhit kat karşılığı iş yapamaz. Bu sebeple taahhüt karşılığı hizmet alımında KDV indirimi çok faydalı olacak” dedi. Yeni uygulamanın dönüşümü hızlandıracağına vurgu yapan Gürgen, şöyle konuştu: Ülkemizde kentsel dönüşüm bugüne kadar ağırlıklı olarak kat karşılığı anlaşmayla yapılıyordu. Vatandaş, evini müteahhide veriyordu. Müteahhit, ilave yaptığı konutlarla işi finanse ediyordu. Artık bu model yavaşladı. Özellikle imar artışı olmayan yerlerde vatandaş, evini kendi dönüştürmek istiyor. Burada müteahhit firmadan hizmet satın alınıyor. Kat karşılığı işlerde KDV yüzde 1 iken vatandaşın yaptığı işte KDV yüzde 18 idi. Bu eşitsizliği ortadan kaldırdık. Evini kendi dönüştürene harç muafiyeti de  sağlandı. 18 ay kira yardımı sürüyor. Kentsel dönüşüm kredisinde üst limit de 125 bin liradan 200 bin liraya çıkarılacak.

TÜRKİYE GAZETESİ

YAZDIR
YORUMLAR 2
  • madem 4 ay önce Şikayet Et
    kazmayı vurmadan yapacağın evi imarlı yapmak için en az 25 bin lita şantiye şefi, proje parası,.... ödüyorsun. bunları kaldırın ki fakir fukara kendine ev yapsın.
    Cevapla
  • Kapakçı 4 ay önce Şikayet Et
    Yani millet kendi kendine müteahhit olacak , yapılması çok ama çok zor . Ülkemizde Bu kadar riskli yapı varken , dikey mimariyi kısıtlamak çok yanlış oldu .
    Cevapla