Yapılandırma için son çağrı! Süre doluyor

Vergi ve diğer bazı alacakların yeniden yapılandırılması amacıyla çıkarılan düzenleme kapsamında başvuruda son 3 güne girilirken, bugüne kadar 105 milyar 712 milyon liralık alacak yapılandırıldı.

Yapılandırma için son çağrı! Süre doluyor
Yapılandırma için son çağrı! Süre doluyor
GİRİŞ 30.01.2021 12:12 GÜNCELLEME 30.01.2021 12:13
Bu Habere 19 Yorum Yapılmış

Gelir İdaresi Başkanlığından (GİB) edinilen bilgilere göre, mükellefler Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun ile sağlanan olanaklara yoğun ilgi gösteriyor.

Kanundan yararlanmak için vergi dairelerine 7 milyon 349 bin mükellef başvuruda bulundu, bu kapsamda 8 milyon 770 bin dilekçe işleme alındı. 

Bugüne kadar 105 milyar 712 milyon lira alacak yapılandırılırken, alacaklara karşılık 3 milyar 678 milyon lira tahsilat gerçekleştirildi.

Yapılandırmada süre uzatılmayacak

17 Şubat 2020 tarihinde yürürlüğe giren söz konusu Kanun hükümlerinden yararlanmak isteyenlerin 1 Şubat 2021 Pazartesi günü mesai saati bitimine kadar ilgili vergi dairelerine başvuruda bulunmaları gerekiyor.

Başvurular, Gelir İdaresi Başkanlığının internet adresi "www.gib.gov.tr" veya "e-devlet - www.turkiye.gov.tr" üzerinden, vergi dairesine gelerek veya posta yoluyla da yapılabiliyor. 

Yasal olarak bu sürenin uzatılması mümkün olmazken, vatandaşların son günü beklemeden başvurularını yapmaları ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle başvuruların vergi dairelerine gidilmeksizin, elektronik ortamda yapılması sağlık açısından önem arz ediyor. 

Ödemeler için son gün 1 Mart

Vergi dairelerine başvuran ve borçları yapılandırılan mükelleflerin ilk taksitlerini, peşin ödemeyi tercih etmişlerse peşin ödemelerini en geç 1 Mart 2021 Pazartesi gününe kadar yapmaları  gerekiyor.

Yapılandırılan borçların peşin olarak söz konusu tarihine kadar ödenmesi halinde, hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından yüzde 90, idari para cezalarının aslından yüzde 25 indirim olanağı sağlanacak. 

Ödemeler, kredi kartı veya banka kartı ile İnteraktif Vergi Dairesi üzerinden veya anlaşmalı bankalar aracılığıyla gerçekleştirilebilecek.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 19
 • metin 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu yapılandırmalar uzatılsın..Millet isyanda..Nasıl ödesin..
  Cevapla
 • Net 1 yıl önce Şikayet Et
  Esnaf Siftah yapmadan işyerini kapatıyor. Borçlarını nasıl ödeyecek.Yapılandırmalar Ocak 2022 yılına kadar uzatılsın.
  Cevapla
 • İş yok 1 yıl önce Şikayet Et
  Tüm Yapılandırmalar Vergi ve SGK 1 Sene uzatılsın.
  Cevapla
 • bittik 1 yıl önce Şikayet Et
  aracım bozuldu, çekici çağırttım, çekici geldi aracımı çekerken polis sanırım yolu kapattığımı sanıp ceza yazmış. Allahsizi bildiği gibi yapsın. aracın bozulduğuna mı yanayım, çekiciye verdiğim parayamı yanayım, tamirciye verdiğim paraya mı yanayım, embesil trafik polisinin yazdığı cezaya mı yanayım. üstelik bu cezayı ödememe imkan yok. ona mı yanayım.
  Cevapla
 • Aki 1 yıl önce Şikayet Et
  Embesil sensin devletin polisine hakaret edemezsin git itiraz et cezaya...
  Cevapla
 • Ahmet öztürk 1 yıl önce Şikayet Et
  Yazılan cezaya itiraz edin
  Cevapla
 • Fati 1 yıl önce Şikayet Et
  Yapılandırmalar uzatılmalı en azından işyerleri açılana kadar.Ödemeye niyetimiz olmasa niye uzatılmasını isteyelim.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle