Tarihte ilk kez oldu ABD'de büyük korku! Resmen baş kaldırdılar: Hisseler yüzde 1700 yükseldi

ABD borsasında küçük ve büyük yatırımcılar arasında GameStop hisseleri üzerinden başlayan çekişme piyasaları tedirgin ederken, analistler, bu durumun başka hisse senetlerinde de görülebileceğini ve bazı yatırım kuruluşları için risk oluşturabileceğini belirtiyor. Gelişmeler sonrası Elon Musk ise Twitter biyografisine #bitcoin hastagh'ıni sabitledi.

Tarihte ilk kez oldu ABD'de büyük korku! Resmen baş kaldırdılar: Hisseler yüzde 1700 yükseldi
Tarihte ilk kez oldu ABD'de büyük korku! Resmen baş kaldırdılar: Hisseler yüzde 1700 yükseldi
GİRİŞ 29.01.2021 16:11 GÜNCELLEME 29.01.2021 16:33
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

Sosyal medya aracılığıyla bir araya gelen bir grup küçük yatırımcının bazı şirketlerin hisseleri üzerinden profesyonel yatırımcılara karşı başlattığı meydan okuma bir anda piyasaların gündemine yerleşti. 

TÜM DÜNYAYA SİRAYET ETTİ

Reddit platformu üzerinden organize olan yatırımcıların spekülatif alımları ABD’de başlayarak tüm dünyaya sirayet etti. Küresel borsa platformları görülmemiş talebi karşılamakta güçlük çekiyor

 

Wall Street’in GameStop çılgınlığının ardındaki neden

ABD'li video oyun satıcısı GameStop'ın hisseleri üzerinden başlayan bu meydan okuma, bazı hisse senetlerinde olağan dışı hareketliliğe neden olurken, pay piyasalarının tamamı için ise endişe oluşturdu.

Ülkedeki yetkili kuruluşlar piyasalardaki oynaklığı yakından takip ettiklerini belirtirken, analistler, küçük ve büyük yatırımcılar arasındaki çatışmanın başka hisse senetleri için de risk oluşturabileceği uyarısında bulundu.

 

DOGECOİN durdurulamaz yükselişi sürüyor

GAMESTOP HİSSELERİ 400 DOLARA KADAR YÜKSELDİ

ABD'li video oyun satıcısı GameStop, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının etkisiyle 2020'de ekonomik sıkıntılar yaşarken, 450'ye yakın mağazasını kapatmayı planladığını duyurmuştu.

Yaşadığı ekonomik sıkıntılarla borsa değeri düşen şirket, geçen yıl sonu itibarıyla hisseleri en fazla "açığa satılan" yani yatırımcıların daha da düşeceğini tahmin ettiği hisseler arasına girdi.

Yatırım fonlarından Melvin Capital, GameStop'ın geçen yıl 17 dolar civarında olan hisselerinden "kısa pozisyon" yöntemiyle fiyatların düşüşünden para kazanmaya çalıştı. Sosyal medya platformu Reddit'te bir araya gelen yatırımcı grubu da bu durumu fark etmesiyle birlikte örgütlü bir şekilde hisse senedinde alıma geçti. "Kısa pozisyon" almak; bir hisse senedini elinde bulunduran yatırımcılardan belirli bir kira bedeli ödeyerek ödünç alarak, borsada satmak anlamına geliyor. Böylece ilgili hisse senedi fiyatı düşerse "kısa pozisyon" alan yatırımcı para kazanıyor, fiyat yükselirse zarar ediyor.

WallStreetBets adlı forum üzerinden organize olan amatör yatırımcılar, GameStop hisselerini alarak fiyatını yükseltirken, grubun katılımcı sayısı da her geçen gün arttı. ABD'li milyarder Elon Musk'ın da 26 Ocak'ta Twitter'dan "Gamestonk!!" yazarak WallStreetBets forumunun linkini paylaşmasıyla grup daha da genişledi.

GameStop'ın daha önce 17 dolar civarında olan hisse fiyatı 400 dolara kadar çıktı.

 

YATIRIM FONLARININ KAYBI 5 MİLYAR DOLARDAN FAZLA

Wall Street'in büyük yatırım şirketlerinin değerinin daha da düşeceğini tahmin ettiği GameStop hisseleri, küçük yatırımcıların yüklü alımlarıyla son 2 haftada yüzde 1.700'ün üzerinde değer kazanarak, yatırım şirketlerinin zarar etmesine neden oldu.

Melvin Capital ve Citron Research, GameStop yükselişinden para kaybeden yatırım şirketleri arasında yer alırken, finansal analiz şirketi S3'ün verilerine göre yatırım fonlarının kaybı 5 milyar dolardan fazla oldu. Melvin Capital, büyük kaybının ardından salı günü GameStop'taki pozisyonunu kapatmak zorunda kaldı.

Benzer şekilde salgın döneminde ekonomik kayıplar yaşayan ABD'li ev dekorasyon ürünleri mağazası Bed, Bath and Beyond, sinema zinciri AMC, son dönemde popülaritesini yitiren telefon üreticileri Nokia ve BlackBerry gibi şirketlerin hisseleri de yükselmeye başladı.

"TEHLİKELİ BİR EMSAL"

Analistler, küçük ve büyük yatırımcılar arasındaki çatışmanın başka hisse senetleri için de risk oluşturabileceği uyarısında bulunurken, piyasalar için daha geniş anlamda "baş ağrısı yaratabileceğini" ve bu dalganın büyüyebileceğini belirtti.

JP Morgan hafta başında, aralarında emlak şirketi Macerich ve restoran zinciri Cheesecake Factory gibi şirketlerin de bulunduğu "kısa pozisyon" yöntemine duyarlı 45 hisse senedinin listesini paylaştı.

JP Morgan analistlerinin paylaştığı bir notta ise GameStop hadisesinin piyasalar için "tehlikeli bir emsal" oluşturduğu ifade edildi.

Analistler, GameStop ve bezer hisselerdeki artışın, temel göstergelerden kopuk olması durumunda uzun soluklu olmayacağını ancak piyasalarda önemli sorunlara neden olabileceğini kaydetti.

EKONOMİ YÖNETİMİ GELİŞMELERİ İZLİYOR

GameStop ve benzer hisselerde yaşanan hızlı yükseliş Biden yönetiminin de gündemine oturdu. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), çarşamba günü yaptığı açıklamada, piyasalardaki dalgalanmayı aktif bir şekilde izlediklerini, piyasa katılımcılarının durumunu değerlendirmek ve faaliyetlerini incelemek için regülatörlerle birlikte çalıştıklarını bildirdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki de aynı gün düzenlediği basın toplantısında, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen'ın da aralarında bulunduğu ekonomi yönetiminin durumu takip ettiğini ifade etti. Psaki, GameStop olayına ilişkin, "İyi bir hatırlatma oldu, borsa ekonomimizin sağlığının tek ölçütü değil." değerlendirmesinde bulundu.

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell ise çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında GameStop olayının sorulması üzerine konuya ilişkin yorum yapmaktan kaçındı.

GAMESTOP HİSSELERİNİN ALIMINA KISITLAMA

Hisse senedi alım satımı yapılan platformlardan Robinhood ve Interactive Brokers, perşembe günü GameStop ve diğer şirketlerin hisselerinin satın alınmasına kısıtlama getirdiğini duyurdu.

"Sadece zenginlerin değil, herkesin finansal piyasalara erişimini sağlama" amacıyla kurulan Robinhood'dan yapılan açıklamada, platformun misyonunun "finansı demokratikleştirmek" olduğu anımsatılarak, piyasaları sürekli izledikleri ve gerektiğinde değişiklikler yaptıkları belirtildi.

Platformun açıklamasında, son dalgalanmalar ışığında aralarında GameStop, American Airlines, AMC, BlackBerry, Bed, Bath and Beyond ve Nokia'nın bulunduğu hisselerin işlemlerine sınırlama getirildiği aktarıldı. Bu hisselerin sadece satışına izin verilirken, alımı yasaklandı.

Söz konusu kısıtlamanın ardından GameStop hisseleri yüzde 50'ye yakın değer kaybetti.

KISITLAMALARA TEPKİ GECİKMEDİ

Robinhood gibi borsa işlem platformlarının söz konusu hisselerin işlemlerine yönelik kısıtlamaları tepkiyle karşılanırken, bu durum Robinhood'un eleştirilerin odağına yerleşmesine ve küçük yatırımcıların Webull gibi diğer platformlara yönelmesine neden oldu.

Demokrat Vekil Alexandria Ocasio-Cortez, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Robinhood'un GameStop ve benzeri hisselerin işlemlerini engellemesinin "kabul edilemez" olduğunu belirtti.

Cortez, yatırım fonları istediği gibi işlem yaparken, perakende yatırımcıların hisse almalarının engellenmesi kararı konusunda daha fazla bilgilendirme gerektiğini ifade etti ve soruşturma çağrısında bulundu.

Cumhuriyetçi Senatör Ted Cruz da Cortez'e tepkisinde destek verdi.

Bir diğer Demokrat Vekil Ilhan Omar ise Twitter'dan Wall Street'in Büyük Buhran'dan bu yana en kötü durgunluğun yaşandığı dönemin ardından milyarlarca dolar kazandığını belirterek, "Ve bu an sıradan insanların onları kendi hileli oyunlarında yendikleri an." ifadesini kullandı.

Demokrat Senatör Elizabeth Warren da "GameStop yükselişi, borsa bir kumar gibi oynandığında ve SEC piyasa manipülasyonunu durduramadığında ya da durdurmadığında neler olabileceğini gösteriyor. Sağlıklı bir borsa istiyorsak, işlerini yapacak bir polise ihtiyacımız var." değerlendirmesinde bulundu.

SINIRLI ALIMLARA İZİN VERİLDİ

Robinhood Üst Yöneticisi (CEO) Vlad Tenev ise perşembe akşamı bir televizyon programında yaptığı açıklamada, belirli spekülatif işlemleri durdurma kararının şirketin ve milyonlarda kullanıcısının çıkarına olduğunu savundu.

Müşterilerini şartlar ve yönetmeliklere uygun olarak mümkün olduğunca sınırlamamayı istediklerini belirten Tenev, "Bu kısıtlamaları uygulamak zorunda kalmak bize acı veriyor. Bu hisse senetlerinde en kısa sürede ticareti mümkün kılmak için elimizden geleni yapacağız." ifadelerini kullandı.

Tenev, söz konusu hisselerin işlemlerine Robinhood'un SEC yönetmeliği gereği "riski ve mevduat gereksinimlerini ihtiyatlı bir şekilde yönetmesi" gerektiği için sınırlama getirilmesine karar verdiklerini vurguladı.

BİTCOİN FIRLADI

Geçtiğimiz haftalarda WhatsApp'ın zorunlu güncelleme kararı sonrası rakip uygulama

Musk, daha önce profiline “Dogecoin” veya “Dogecoin CEO’su” ifadelerini sabitlemiş ve dikkatleri üzerine çekmişti. Musk bu paylaşımı yaptıktan sonra Dogecoin'in değeri yaklaşık 10 kat artmıştı.

Bitcoin'in değeri yüzde 15 arttı

Musk'ın son paylaşımı sonrası Bitcoin'in değeri yaklaşık yüzde 15 oranında arttı. Bitcoin'in değeri TSİ 13:15 itibari ile 36 bin 770 dolar seviyesinde.

Signal'i öneren ve bu önerisi sonrası yanlış Signal hissesinin yükselmesinde rol oynayan Musk bu sefer Bitcoin'i işaret etti. Amazon'un sahibi Jeff Bezos'un ardından dünyanın en zengin ikinci insanı konumunda olan Musk, Twitter hesabında profiline 'Bitcoin'i ekledi.

Musk Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda ise "Geçmişe bakınca kaçınılmazdı" ifadesine yer verdi.

ABD'DE YAŞANANLAR TÜM DÜNYATI SARSTI

Wall Street borsalarında perakende yatırımcılar telaşla GameStop ve Bed Bath & Beyond gibi çoğunlukla yatırımcılar tarafından sevilmeyen hisselere akın ediyor. Reddit topluluğu WallStreetBets’in pompaladığı hisseler GameStop’un iki haftada %1.000 yükselmesinin ardından tüm borsacılar tarafından merakla takip ediliyor.

Volatilitesi yüksek olan bu piyasada riskli yatırım fonları söz konusu hisselerde açığa satışta yakalanarak büyük kayıplar verdiler. Bunun en önemli örneklerinden biriyse GameStop için Salı günü büyük bir kayıpla açığa satış pozisyonunu kapatan ünlü riskli fon şirketi Melvin Capital oldu.

CNBC’nin haberine göre spekülatif yükseliş fenomeni Atlantik’in öteki yakasına ulaşmış gibi gözüküyor. Finlandiyalı telekom şirketi Nokia’nın hisseleri Çarşamba günü %40’lk yükseliş gösterdi. Perşembe günüyse New York borsalarında %23’lük bir yükseliş kaydetti. Aynı şirketin Finlandiya’da listelenen hisseleri ise %13,3’lük gösterdi.

Çarşamba günü konuyla alakalı açıklama yapan Nokia hisse senetlerindeki hareketliliğin şirketin herhangi ürünü veya gelişimiyle ilgili olmadığını açıkladı.

Talepte eşi görülmemiş bir artış

Çarşamba günü aracı kurum firmaları Robinhood, Vanguard ve Charles Schwab gibi şirketler ticari hacimlerinde dev bir yükselişe tanık oldular. Aynı durum Trading 212 gibi Avrupalı borsa ticaret platformlarında da gerçekleşti.

Trading 212 konuyla ilgili yaptığı açıklamada talepteki eşi görülmemiş artış nedeniyle hizmetlerde kesinti yaşanabileceği konusunda uyardı. Ticaret platformu Perşembe günü kullanıcılarına GameStop ve AMC’deki yeni pozisyonları durdurduğunu açıkladı. Hisse senedi işlemlerinin durdurulması için neden olarak, “son derece sıra dışı ticaret hacimlerinin benzeri görülmemiş bir piyasa ortamına yol açması” gösterildi.

Diğer yatırım platformlarında da hisse senetleri de 4,4 milyon kullanıcısı olan borsa platformunun yüksek talebinden etkilendi.

İngiltere merkezli komisyonsuz borsa ticareti uygulaması Freetrade Çarşamba günü yaptığı açıklamada haftanın ilk iki gününde yapılan GameStop için satın alma sipariş işlemlerinin bir önceki haftaya oranla %177 arttığını açıkladı. Uygulamada BlackBerry için alım oranları ise %163 yükseldi.

Bir diğer İngiliz aracı kurumu Hargreave Landsdown geçtiğimiz hafta GameStop’ın uluslararası borsa ticaretinde en popüler ikinci hisse haline geldiğini açıklamıştı. BlackBerry ise en popüler 5. hisse olarak gösterildi. GameStop popüler platformda Çarşamba gününün en çok izlenen hissesiydi.

Tıpkı Trade 212 gibi diğer bazı yatırım platformları da spekülatif hisse senetleri işlemlerinde kısıtlamaya gitti. ABD’de Robinhood ve TD Ameritrade GameStop, AMC ve diğer bazı menkul kıymetler için kısıtlama getirdi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 26
 • Ülkem 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu bozuk sistemin modern bir kumarhane olduğu tescillenmiştir nasıl oluyorsa bir hisse 20 dolardan 400 dolara gider hemde batan bir şirket bir şirketin defter değeri 3 lira işlem gördüğü rakam 33 lira hop bir bakmışsın aynı kağıt 10 lira milletle basket topu gibi oynarlar.
  Cevapla
 • Evrene86 1 yıl önce Şikayet Et
  Turkiyede de telegram gruplari var hisse senedi oneriyorlar 20b katilimcisi var adamlarin onlar bir giriyor hisseler firliyor. Buyuk firmalar baka kaliyor. Aciklarini kapatmaya calisiyorlar dahada yukseliyor :)
  Cevapla
 • yavuz 1 yıl önce Şikayet Et
  demekki küçük balıklar birleşince balinaları mideye indirebiliyormuş. zamanında o balinalar çok kişinin canını yaktı. sıra onlara geldi.
  Cevapla
 • blob 1 yıl önce Şikayet Et
  evet kaynağından okursanız ortalık kaynıyor, bu mu amerikan ekonomisi, her şey bu kadar kolay mı diye isyan var, bazı yatırım tonlarını batırdı bu hareket, ibretlik şeyler oluyor dünyada.
  Cevapla
 • Velhasıl-ı Kelam 1 yıl önce Şikayet Et
  Yerin dibine girin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle