İkinci el araçta rekor düşüş: Son dört yıldır böylesi görülmedi!

İkinci el otomobilde rüzgar tersine döndü. Geçtiğimiz yıl fiyatların da talebin de tavan yaptığı sektörde satışlar bıçak gibi kesilirken, gelen son rakamlarda ise rekor düşüşlerin yaşandığı gözlemlendi. Son 4 yılın en kötü düşüşünü kaydeden satışlar sonrası fiyatlar da hızla gerilemeye başladı.

İkinci el araçta rekor düşüş: Son dört yıldır böylesi görülmedi!
İkinci el araçta rekor düşüş: Son dört yıldır böylesi görülmedi!
GİRİŞ 29.01.2021 10:06 GÜNCELLEME 29.01.2021 10:07
Bu Habere 166 Yorum Yapılmış

Özellikle koronavirüs salgının etkisi ile sıfır araç tedarikinde yaşanan sıkıntı sonrası ikinci el araç fiyatları geçtiğimiz yıl rekor artışlar kaydetmiş kimi modellerde fiyat artışları neredeyse yüzde 100'e kadar çıkmıştı.

Ancak ikinci el araç tarafında ortaya çıkan bu rüzgar tersine döndü. Özellikle fiyatlarda ortaya çıkan köpükle de birlikte sektörde durağanlık yaşanmaya başladı.

REKOR DÜŞÜŞ YAŞANDI

Bıçak gibi kesilen talepler satış rakamlarına da çok açık bir şekilde yansıdı. İkinci el araç pazarında 2020 yılı ekim ayında başlayan düşüş geçtiğimiz ay rekor düzeylere yükseldi. 2020 aralık ayında ikinci el otomobil satışlarında yüzde 53'ün üzerinde kayıp yaşandı.

SON 4 YILDIR BÖYLESİ GÖRÜLMEDİ

Aralık ayında 350 bin adedin altına inerek 349 bin seviyelerine gerileyen ikinci el otomobil satışları bu rakam ile 2016 yılı eylül ayından bu yana en düşük rakama gerilemiş oldu.

FİYATLARA DA YANSIDI

İkinci el araç piyasasındaki keskin düşüş fiyatlara da yansıdı. Geçtiğimiz yıl tavan yapan fiyatlar taleplerin kesilmesiyle aracına göre yüzde 10 ile yüzde 15 arasında düşüş gösterirken satıcılar ise araç alacaklara alım için doğru zaman olduğuna ilişkin mesaj veriyor.

200 BİN TL'DE 20 BİN TL İNDİ

Konuyla ilgili konuşan İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, ikinci el araç piyasasındaki durağanlığı faizlerdeki artışa ve sıfır araç tarafında çözülen stok problemine bağlarken fiyatların ise geçtiğimiz yıl kasım ayından düşmeye başladığını bunun da yüzde 15 seviyelerine kadar ulaştığını kaydederek, 200 bin TL'lik bir araçta son iki ay içinde 20 bin TL düşüş yaşandığını belirtti.

ALIM İÇİN DOĞRU ZAMAN: FİYATLAR YENİDEN TOPARLANACAK

Ellerinde birikmiş stokların olduğunu bunların ise erimesinin 3-5 ayı bulabileceğini dile getiren Ertemel, aşı çalışmalarının hızlandırılması ile fiyatların yeniden toparlanmaya başlayacağı takvime ilişkin ise haziran ayını işaret ederken, alım yapacak vatandaşların ise ellerini çabuk tutması yönünde çağrıda bulundu.

Ertemel salgının beklenenin aksine yeniden pik yapması ve otomobil fabrikalarının tekrardan kapatılması halinde ise geçtiğimiz yıla benzer senaryonun ortaya çıkabileceğini ve fiyatların da tekrardan yükselebileceğine yönelik de uyarıda bulundu.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YORUMLAR 166
 • Hasan Aktaş 3 yıl önce Şikayet Et
  Fahiş fiyatla teneke kutulara hayır. şu an 1 araç=100 nf buzdolabı. 2018 de 60 bin olan araç şu an 200 bin TL. Kuru ötv yi bahane edip aylık %10 düzenli zam bastınız. Almayın mecbur düşecekler. Şu anki fiyatların en az yarısı köpük. Fırsatçı hepsi.
  Cevapla
 • ahmet tan 3 yıl önce Şikayet Et
  Yüksek faizler nedeniyle fiyatlar düşüyor ama alıcı açısında bir şey değişmiyor. Mayıs ayında faizler düşünce fiyatlar yine yükselecek.
  Cevapla
 • Vatandaş 3 yıl önce Şikayet Et
  Bu fiyatlara ne sıfır nede 2.el araç alınır kimsede para yok fiyatlar çok yüksek en az yüzde yirmi düşmeli
  Cevapla
 • İso 3 yıl önce Şikayet Et
  2.el araç ithalatı olursa fiyatlar %30 düşer millet nefes alır. Bizim insanımız zenginliğini arabayla ölçer.! devletin acil birşeyler yapması gerekiyor
  Cevapla
 • Savunan 3 yıl önce Şikayet Et
  Fiyatlar toparlanmayacak,zaten şişmiş fiyatlardı,patladı...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle