Powell: Para politikası ekonomiyi desteklemeyi sürdürecek

Fed Başkanı Jerome Powell, "Para politikası salgın bitene kadar ekonomiyi desteklemeyi sürdürecek" dedi

Powell: Para politikası ekonomiyi desteklemeyi sürdürecek
Powell: Para politikası ekonomiyi desteklemeyi sürdürecek
GİRİŞ 28.01.2021 10:16 GÜNCELLEME 28.01.2021 10:24

ABD Merkez Bankası (Fed), Başkanı Jerome Powell, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) Ocak ayı toplantısının ardından yaptığı konuşmada, "Para politikası salgın bitene kadar ekonomiyi desteklemeyi sürdürecek" dedi.

Toparlanmanın hızı son aylarda ılımlılaştı diyen Powell, "Hizmet sektöründe zayıflık var, inşaat ve imalat olumlu durumda. Toparlanma görünümü yüksek oranda belirsiz olmayı sürdürüyor. Ekonomik çöküş bütün Amerikalıları aynı oranda etkilemedi. Ekonomi beklenenden daha dirençli olduğunu kanıtladı. Bankacılık sektörü güçlü bir şekilde ayakta durabildi" şeklinde konuştu.

Powell, "Bazı gelişmeler 2021'in sonunda güçlü görünüm sinyali veriyor. Genişleyici politika hedeflere ulaşılana dek sürdürülecek. İsithdam ve enflasyon hedeflerine ulaşmak için daha uzun yol var. Kayda değer gelişme görmek için muhtemelen bir mikltar zaman var." dedi.

Mali desteğin çok güçlü olduğuna ve devam ettirildiğine değinen Powell, "Mali genişlemeye yönetim ve kongre karar verecek. Salgına karşı yapabileceğimiz herşeyi yaptık. Hedeflediğimiz istihdamdan dokuz milyon kişi uzağız. Hedefimiz finansal sistemin dirençli olmasını sağlamak" şeklinde konuştu.

Powell, "Faizler ve avrlık fiyatları arasındaki ilişki çok güçlü değil. Baz etkisiyle enflasyon artacak ancak bu geçici. Enflasyonda yükseliş gördüğümüzde sabırlı olacağız. Enflasyon sorunu yaşama ihtimalimiz oldukça düşük. Aşılama ile sürü bağışıklığının oluşmazı uzun zaman alacak. Şu an ekonomi için aşılamadan daha önemli birşey yok. İhtiyaç halinde varlık alımları konusunda yapabileceğimizin daha fazlası var. Varlık alımını azaltmayı konuşmak için erken" dedi.

Enflasyon dinamiklerinin kısa vedede değişmesini beklemediğini söyleyen Powell, "Ekonominin durumu beni enflasyondan daha fazla ilgilendiriyor. Yellen ile iyi bir işbirliği olacağından eminim" dedi.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL