Fahiş fiyat çağrısı: Etiket ya da fişin fotoğrafını çekin!

Fahiş fiyatlara yönelik tüketici birlikleri ise geçtiğimiz yıl çıkarılan düzenlemeye dikkat çekip vatandaşlara fiyatlarında aşırı artış yaşanan ürünlerin fotoğraflarını çekip bildirimde bulunmaları yönünde çağrıda bulunuyor.

Fahiş fiyat çağrısı: Etiket ya da fişin fotoğrafını çekin!
Fahiş fiyat çağrısı: Etiket ya da fişin fotoğrafını çekin!
GİRİŞ 28.01.2021 09:00 GÜNCELLEME 28.01.2021 10:11
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gıda fiyatlarındaki artışa kalıcı çözüm bulunmasına yönelik talimatının ardından Türkiye'nin 81 ilinde bakanlık ve belediyelere bağlı denetim ekipleri sahaya inip fiyat araştırması yapmaya başladı.

22 BİN ÜRÜN DENETLENDİ

Ticaret Bakanlığı fahiş fiyat denetimleri kapsamında son bir haftada 1674 işletmede 22 bin 535 ürünün denetlendiğini belirtirken, Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulunca yapılan değerlendirmeler sonrasında ise bugüne kadar 495 firmaya, 15 milyon 480 bin lira para cezası uygulandığı belirtildi.

Yapılan denetimler sonucunda en çok sebze meyve ile ayçicek yağı, tavuk, yumurta ve un gibi temel gıda ürünlerinde fahiş fiyat artışı yapıldığı tespit edildi.

500 BİN TL'YE KADAR CEZA KESME YETKİSİ VAR

13 üyeden oluşan Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu fahiş fiyat artışı ve stokçuluk uygulamalarına yönelik düzenlemeler yapmak, gerektiğinde denetim ve incelemelerde bulunarak idari para cezası uygulamak ve her türlü tedbiri almak amacıyla geçtiğimiz yıl oluşturuldu. Kurul tarafından alınan kararlar doğrultusunda mal ve hizmetin fiyatında fahiş artış yapanlara 100 bin TL'ye, stokçuluk yapanlara ise 500 bin TL'ye kadar ceza kesilebiliyor.

Kurulun kararlarını ise Ticaret Bakanlığı yetkilileri uyguluyor.

FİYATI YÜZDE 100 ARTTI

Fahiş fiyatlara yönelik yenisafak.com'a konuşan Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, ayçiçek yağında neredeyse iki katını bulan fiyat artışları yaşandığını yumurtanın fiyatının ise yüzde 100 arttığını belirtti. Aynı şekilde süt ve süt ürünleri ile sebze ve meyvede de fahiş fiyatların ortaya çıktığını dile getiren Ağaoğlu, her ne kadar serbest piyasa olsa da kamu otoritelerinin burada piyasa düzenleyicisi ve denetleyicisi olduğunu kaydetti.

ARTIŞLAR YAPAY!

2018 yılında Resmi Gazete'de yayınlanan Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğine eklenen ''Girdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi fiyat değişimlerinden etkilenmemesine rağmen bu durumlardan etkileniyormuş gibi hareket ederek tüketiciye sunulan mal veya hizmetin satış fiyatında haklı bir gerekçe olmaksızın artış yapmak.” ifadesinin eklendiğine dikkat çeken Ağaoğlu, fiyat artışlarının bakanlığın yaptığı denetimlerde kesilen cezalarla yapay olduğunun ortaya çıktığını belirterek vatandaşa çağrıda bulundu.

ETİKET İLE FİŞLERİN FOTOĞRAFINI ÇEKİN

Alışverişte alınan herhangi bir ürünün fiyatında anormal derecede fiyat artışı tespit edilmesi halinde bunu Ticaret Bakanlığı'nın Haksız Fiyat Artışı Şikayet Bildirimi Mobil Uygulaması üzerinden bakanlık yetkililerine bildirmesi yönünde çağrıda bulunan Ağaoğlu, fahiş fiyatlı ürünlerin raf üzerindeki etiketleri ile alınan fişlerin fotoğraf veya videolarının çekilip HFA üzerinden Ticaret Bakanlığı'na bildirimde bulunulması gerektiğine vurgu yaptı.

Ağaoğlu mobil şikayet bildirim sisteminin yanı sıra Alo 175 üzerinden şikayet bildiriminde bulunulabileceğini kaydetti.

ETİKETLER
zam market
YAZDIR
YORUMLAR 17
 • zafer gülten 1 ay önce Şikayet Et
  iyi,zabıtanın aldığı maaşı bunu yapanlara versinler de yapalım,dünya zabıta memuru var,altlarında resmi araba gezip duruyorlar.ayda 4-5 aylık alıyorlar ve bütün sosyal hakları var.önüne toplasan 1000 tl etmeyecek öteberi koyup üç beş kuruş kazanmanın derdinde olan garibanları bıraksınlarda market,dükkan gezip denetim yapsınlar,fiatlara baksınlar.rüşvet yiyip görmezden gelmezlerse tabi.
  Cevapla
 • memur 1 ay önce Şikayet Et
  bayram arifesi %20 zam yiyen nişasta için şikayet ettim, üç ay sonra bir %20 daha zam yaptılar.
  Cevapla
 • m.b 1 ay önce Şikayet Et
  Tek tek hangi ürünü yazayım gıda satan tüm marketler.hadi bunları fotograflayıp şikayet ettik dogal gazı elektrigi akaryakıtı kime şikayet edecegiz
  Cevapla
 • tamam 1 ay önce Şikayet Et
  elimde telefon marketlerde fiş fiyat kontrolü yapıyım, o kadar bakanlığın denetçisi müfettişi, belediyelerin birimleri var! ben yaparım telefonla basit çek gönder düzelsin! kimse yorulmasın bunlar üretiminden piyasaya sürülünceye kadar gramajından tut, faturasına kadar her şeyiyle sorumlu olacakları bir kuruma ihtiyaç var hem de acilen! kafasına göre fiyat kafasına göre gramaj yapılamaz, tuvalet kağıdı topu bile küçüldü fiyatı arttı. kaşar, peynir 600 gr, 700, 800, 1000 ne olduğu belli değil ama fiyat belli değil daha neleri sayıyım yetmez.
  Cevapla
 • omer ts 1 ay önce Şikayet Et
  ben bir kere yaptım. bakanlik sallamadı beni. cevap bile vermediler...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle