Son Dakika: FED faiz kararını açıkladı

Son dakika haberi; ABD Merkez Bankası (Fed), beklendiği gibi politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bıraktı.

Son Dakika: FED faiz kararını açıkladı
Son Dakika: FED faiz kararını açıkladı
GİRİŞ 27.01.2021 22:11 GÜNCELLEME 28.01.2021 00:44
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Fed Başkanı Jerome Powell dünyanın merakla beklediği kararı açıkladı. Buna göre FED politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bıraktı.

Fed Başkanı Jerome Powell

Fed'den yapılan açıklamada, faiz oranının sabit tutulması kararının oy birliğiyle alındığı belirtildi. 

Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) uzun vadede maksimum istihdam ve yüzde 2 oranında enflasyon hedefini sağlamayı amaçladığına işaret edilen açıklamada, bu hedeflere ulaşılana kadar para politikasının destekleyici duruşunun sürdürülmesinin beklendiği aktarıldı. 

Açıklamada, federal fon oranı için hedef aralığın yüzde 0 ile 0,25 arasında tutulmasının kararlaştırıldığı bildirildi. 

Bankanın varlık alımıyla ilgili sözlü yönlendirmesinde değişikliğe gitmeyen Fed'in, bu politikanın, hazine tahvilleri için ayda en az 80 milyar dolar ve ipoteğe dayalı menkul kıymet alımları için ayda en az 40 milyar dolar olmak üzere toplam 120 milyar dolar olarak maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerinde "önemli ölçüde ilerleme" kaydedilene kadar devam edeceği bildirildi. 

POWELL: BAZI GELİŞMELER DAHA İYİ BİR GÖRÜNÜME İŞARET EDİYOR

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, bazı gelişmelerin bu yılın ilerleyen dönemlerinde daha iyi bir görünüme işaret ettiğini belirterek istihdam ve enflasyon hedefleri sağlanana kadar para politikasının destekleyici duruşunu sürdüreceklerini ifade etti.  

Powell, Fed'in politika faizini yüzde 0-0,25 aralığında sabit tutmasının ardından, video konferans yöntemiyle basın toplantısı düzenledi.

Faiz oranlarını sıfıra yakın tuttuklarını ve yüklü varlık alımını devam ettirme kararı aldıklarını aktaran Powell, bu önlemelerin, faiz oranları ve bilançoya ilişkin güçlü sözlü yönlendirmeyle birlikte, para politikasının toparlanma tamamlanana kadar ekonomiye destek olmaya devam etmesini sağlayacağını söyledi. 

Powell, son aylarda Kovid-19 vakalarındaki artışının milyonlarca Amerikalı için zorluğa neden olduğunu, ekonomik faaliyet ve istihdam üzerinde baskı yarattığını belirterek, "Geçen yaz ekonomik faaliyette yaşanan keskin toparlanmanın ardından, vakaların yeniden artması ve daha fazla sosyal mesafe önlemlerinden en olumsuz etkilenen sektörlerde yoğunlaşan zayıflıkla son aylarda toparlanma hızı yavaşladı." dedi. 

- "YETERLİ AŞILAMA NORMAL FAALİYETE DÖNMEMİZİ SAĞLAYACAKTIR"

Geçen bahardan bu yana ekonomik faaliyetteki genel toparlanmanın kısmen federal destek ödemeleri ve genişletilmiş işsizlik yardımlarından kaynaklandığına işaret eden Powell, son olarak geçirilen ekonomik destek paketinin de ilave destek sağlayacağını dile getirdi. 

Powell, "Genel olarak ekonomik faaliyet salgın öncesi seviyesinin altında kalıyor ve önündeki yol oldukça belirsiz." değerlendirmesinde bulundu. 

Ekonominin altüst olmasının birçok yaşamı olumsuz etkilediğini ve gelecek hakkında büyük bir belirsizlik yarattığını belirten Powell, salgının enflasyon üzerinde de önemli bir iz bıraktığını ve enflasyonun yıllık bazda uzun vadeli yüzde 2 hedefinin altında kaldığını aktardı. 

Powell, "Şu anda karşı karşıya olduğumuz zorlukları hafife almamak gerekirken bazı gelişmeler bu yılın ilerleyen dönemlerinde daha iyi bir görünüme işaret ediyor. Yeterli aşılama, salgını geride bırakmamızı ve daha normal ekonomik faaliyetlere dönmemizi sağlayacaktır." diye konuştu. 

- "EKONOMİNİN HEDEFLERİNE ULAŞMASININ ÖNÜNDE UZUN BİR YOL VAR"

Mali politika desteğinin kalıcı hasarı sınırlayacağını vurgulayan Powell, ekonominin beklenenden daha dirençli olduğunu kanıtladığını ifade etti. 

Powell, para politikasının toparlanmanın desteklenmesinde önemli bir rol oynadığını ve oynamaya devam edeceğini belirterek "İstihdam ve enflasyon hedefleri sağlanana kadar para politikasının destekleyici duruşunun sürmesini bekliyoruz." dedi. 

Ekonominin istihdam ve enflasyon hedeflerine ulaşmasının önünde uzun bir yol olduğuna işaret eden Powell, "Önemli bir ilerleme elde edilmesi muhtemelen biraz zaman alacaktır." diye konuştu. 

Powell, varlık fiyatlarındaki yükselişe de değinerek mali politika ve aşılamaya yönelik beklentinin son aylardaki yükselişte etkili olduğunu, varlık fiyatlarıyla para politikası arasından düşünüldüğü kadar yakın bir ilişki olmadığını aktardı. 

Varlık alımlarının azaltılması noktasına gelindiğinde öncesinde iyi bir iletişim kuracaklarına dikkati çeken Powell, ancak bunları konuşmak için çok erken olduğunu ifade etti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 13
 • Farketmez 1 yıl önce Şikayet Et
  Bizdeki bu faiz oranı neden 17,adamlar parasını getiriyor sonra en ufak bir bahaneyle parasına para katıp gidiyor.Reisin dediği gibi “yüksek faizle olmaz”sanırım gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler içinde en yüksek faizin olduğu bir kaç ülkeden biriyiz.Bu faizlerin en azından enflasyon düzeyine indirilmesi gerektiğini düşünüyorum.
  Cevapla
 • Yakub 1 yıl önce Şikayet Et
  Fed 6 yahudi şirketinindir. Amerikanın kendi parası yok. Yahudilerden dolar kiralıyorlar. Yahudilere karşı koyan president Kennedy öldürüldü. Bütün dünyanın başı bunlardan belada. Bu dünya zulüm düzenine dur denmeli
  Cevapla
 • Muhtar 1 yıl önce Şikayet Et
  Şimdi bu adamlar mı müslüman; yoksa biz mi? Adamlar faizden kaçarken biz faize koşuyoruz. Bu işte bir gariplik var.
  Cevapla
 • Vedat 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye olarak acı ilaç kullanacaz Öyle dedi reyis. Faizler bundan yüksek
  Cevapla
 • Konyali 1 yıl önce Şikayet Et
  Adamlar 2023 Türkiye seçim le rime kadar Degistirmeyecek
  Cevapla
 • Vatandasss 1 yıl önce Şikayet Et
  Kim degistirmeyecek? Istese yarin degistirir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle