Vatandaşa uyarı geldi: Yüksek fiyatlı ürün görünce bunu yapın

Tüketiciyi Destekleme Derneği (TÜKDES) Genel Başkanı Süleyman Bakal, Türkiye’nin gündeminde olan fahiş fiyatlarına karşı tüketicinin ne yapması gerektiği konusunda açıklamalarda bulundu.

Vatandaşa uyarı geldi: Yüksek fiyatlı ürün görünce bunu yapın
Vatandaşa uyarı geldi: Yüksek fiyatlı ürün görünce bunu yapın
GİRİŞ 27.01.2021 16:26 GÜNCELLEME 27.01.2021 16:26
Bu Habere 124 Yorum Yapılmış

TÜKDES Başkanı Bakal, vatandaşların alışveriş sırasında fahiş fiyat uygulandığını düşündüklerinde, konu ile ilgili belli kurumlara şikâyette bulabileceklerini ifade etti.

Vatandaşın şikâyetlerinin bir ihbar niteliğinde olduğunu aktaran Bakal, ihbarların ispat yükümlülüğü olmadığını söyledi. Bakal, zaman zaman bize de fahiş fiyat uygulanması ilgili şikâyetler geliyor.

Bize gelen ve tüm tüketicilere fahiş fiyatlarla ilgili şu tavsiyelerde bulunuyoruz.

İlki, sözü edilen fahiş fiyatlarla ilgili şikâyetler ALO 175 aranarak bildirilebilir.

İkinci olarak Ticaret Bakanlığı tarafından sunulan Haksız Fiyat Artışı Şikâyet Bildirimi (HFA-BİLDİRİMİ) uygulaması var.

Vatandaş haksız bir fiyatla karşı karşıya geliyorsa, bu uygulama üzerinden Ticaret Bakanlığı'na iletebilir ve bu uygulamadan gelen şikâyetler doğrultusunda yetkililer hemen harekete geçer.

Üçüncü olarak; bilinçli tüketicinin, haksız fiyat uygulandığı inandığı marketten bir daha alışveriş yapmamalı ve çevredekileri bu konuda uyarmalı.

Bu şeklide tüketimden gelen gücünü kullanılmalı. Daha sonra reklamda kullanım kılavuzunda belirtilen özellikleri karşılamayan veya yanıltıcı reklam olan ürünler hakkında yine ALO 175 veya Ticaret Bakanlığı'nın reklamlarla ilgili birime şikâyet edilmeli" şeklinde anlattı.

"VATANDAŞ ŞİKAYET ETMEK İÇİN ALICI OLMAK ZORUNDA DEĞİL"

Tüketici tarafından yapılan şikâyetlerin bir ihbar olduğunu dile getiren Bakal, bu konuda şunları kaydetti:

“Vatandaşlar tarafından yapılan şikâyet bir ihbar olarak değerlendirilir. Dolaysıyla ihbar geldikten sonra ilgili yetkililer gelip onu kontrol edecekler. Bu ihbar etmek için doğrudan alıcı olmak şart değil. Çevrede gördüğü fahiş fiyatlar hakkında ihbar edilebilir.

Başka bir alıcı adına ihbar edilebilir. Reklamlarda gösterdiklerinde bile fazla fiyat olabileceğini düşündüğünde vatandaş ihbar edebilir. Yani vatandaşın şikâyet etmek için doğrudan o ürünün alıcısı olma zorunluluğu yoktur. Ayrıca kanunda tüketicinin ettiği ihbarın ispat etme zorunluluğu da yok.

Dolaysıyla tüketici şüpheli her konuda rahatlıkla ihbar edebilir. Ama alıcı olurken mesela 'bana fahiş fiyatı uygulandı' diye düşündüğünde faturalar ellerinde olursa sonuç almak daha kolay olur.

Bir diğer konu ise bir ihbar edildiğinde satıcıya önceden bildirilmemeli. Çünkü satıcı bilmesi halinde fiyat düşürebilir veya astığı reklamı kaldırabilir. Örneğin; Türkiye’nin gündeminde şu an ayçiçeği yağı var. Vatandaş kendi mahallesinde de bu yağın fahiş fiyatta satıldığını düşünüyorsa; satıcıya söylemeden belirttiğim kurumlara başvurabilir.”

YAZDIR
YORUMLAR 124
 • Haydar özkan 4 hafta önce Şikayet Et
  Yorumcular a 101 den bahsediyorlar. Ben alışveriş. Yaparken ürün üzerindeki etiket fiyatı ile kasa fiyatı arasında farkı farkettim. Uyarmalarıma rağmen çalışanlar birşey yapamayacakları söylediler. İstanbul merkezi arayarak şikayette bulundum. Sonradan tekrar alışveriş yaptığımda aynı sorunla karşılaştım. Birdaha a 101 e gitmeyi düşünmüyorum.
  Cevapla
 • Xday 4 hafta önce Şikayet Et
  Birileri prova yapıyor, ne kadar etkili olur diye, devlette uyanır sanırım. İleri dönük yatırım galiba
  Cevapla
 • Efe 4 hafta önce Şikayet Et
  İhbara gerek yok a101 ve bimi denetlesinler herseye zam yapmislar bunlara nekadar ceza yazsaniz onlarda okadar zam yapiyorlar bunlara birde hapis cezasi verin de baknasil düzeliyorlar sen ceza yaziyon onlarda cezayi vatandasa kesiyor
  Cevapla
 • Ayşe 4 hafta önce Şikayet Et
  Şok markette aynısı mis ürünlerine 1 yılda tam %100 zam geldi
  Cevapla
 • Apachi 4 hafta önce Şikayet Et
  Serbest piyasa dan maliyet piyasasına geçmemiz lazım. Anlayan a sivrisinek saz anlamayana d.z.az
  Cevapla
 • zafer gülten 4 hafta önce Şikayet Et
  dün İstanbul-İkitelli -bankamatiklerin ordaki 101 markette idim,belki orda oturup görenleriniz vardır...ekmeklerin yanında sebze ve meyve reyonu var,bi baktım ---naylon poşetlere kestane koymuşlar ama kilosu hayli pahalı 15-25 civarı olan kestaneleri çürütüp filizlendirmişler.
  Cevapla
 • abdülbey 4 hafta önce Şikayet Et
  kardeşim marketler bu bozulan çürüyen ürünlerin zararını diğer ürünlere yaptığı zamlarla çıkartıyor tahminim..
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle