Bakanlık açıkladı: 495 firmaya fahiş fiyat cezası

Ticaret Bakanlığı'ndan fahiş fiyat artışlarına ilişkin yapılan açıklamada "Bakanlığımızca son bir haftada 1674 işletme bazında 22 bin 535 ürün denetlendi. Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulunca bugüne kadar 495 firmaya, 15 milyon 480 bin lira para cezası uygulanması kararlaştırıldı" ifadeleri kullanıldı.

GİRİŞ 27.01.2021 09:46 GÜNCELLEME 27.01.2021 12:33
Bu Habere 261 Yorum Yapılmış

Ticaret Bakanlığı 81 ilde market, pazar yeri, çarşı ve toptancı hallerinde fahiş fiyat artışlarına yönelik denetimler gerçekleştirirken, son bir haftada 1674 işletme bazında, 22 bin 535 ürün incelendi. 

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, başta gıda ve temel ihtiyaç maddeleri olmak üzere piyasadaki fiyat gelişmeleri yakından takip ediliyor.

Ticaret Bakanlığına iletilen vatandaş başvuruları ve resen yapılan çalışmalar neticesinde serbest piyasa ekonomisine zarar vermeden gıda ve temel ihtiyaç ürünlerinde arz-talep dengesiyle uyuşmayan fiyat artışlarının tespiti amacıyla 81 ilde bulunan market, pazar yeri, çarşı ve toptancı hallerinde Bakanlık il müdürlükleri ve Teftiş Başkanlığının katılımıyla denetimler gerçekleştirildi.

Bu kapsamda sadece son bir haftada 1674 işletme bazında 22 bin 535 ürün Bakanlıkça denetlendi.

Denetleme sonucu elde edilen tespitler Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından değerlendirilecek ve firmaların savunmalarının alınmasının ardından haksız fiyat artışında bulunduğu tespit edilenler hakkında 10 bin 911 liradan 100 bin 910 liraya, stokçuluk faaliyetinde bulunduğu belirlenenlere ise 54 bin 555 liradan 545 bin 550 liraya varan idari para cezası yaptırımı uygulanacak.

495 firmaya toplam 15,5 milyon lira ceza 

Öte yandan, Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda Adalet, Hazine ve Maliye, Sanayi ve Teknoloji ile Tarım ve Orman bakanlıkları, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) temsilcileriyle üretici ve tüketici örgütleri, perakende sektörü temsilcilerinden oluşan Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulunun dün gerçekleştirilen toplantısında, 120 firmaya 3 milyon 595 bin lira idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

Kurul tarafından bugüne kadar 3 bin 386 dosya karara bağlanarak, gıda ve temel ihtiyaç maddelerinde fahiş fiyat artışı yaptığı değerlendirilen 495 firmaya toplam 15 milyon 480 bin lira idari para cezası uygulanması kararlaştırıldı.

Yapılan denetimler sonucu en çok sebze meyve ile ayçiçeği yağı, tavuk, yumurta ve un gibi temel gıda ürünlerinde fahiş fiyat artışı yapıldığı tespit edildi.

Denetimler kesintisiz devam edecek

Bakanlık tarafından yapılan çağrıyla birlikte, perakende sektörü, pazar yerleri, toptancı halleri, çarşı gibi satış yapılan yerlerin yanı sıra fahiş fiyat tespit edilen ürünler başta olmak üzere, 81 ilde temel tüketim mallarının üreticilerine yönelik denetimler de Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda Hazine ve Maliye, Tarım ve Orman, Sanayi ve Teknoloji bakanlıkları ile belediyelerde bulunan zabıta teşkilatının denetim ve teftiş ekiplerince bugünden itibaren serbest piyasa ekonomisine zarar vermeden gerçekleştirilecek.

Fahiş fiyat artışları ile stokçuluk eylemlerinin yakından takibi amacıyla Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda denetimler aralıksız devam edecek.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 261
 • Mehmet kurt 11 ay önce Şikayet Et
  Cezalandirma fiyati düsürrmek olmali
  Cevapla
 • yanlış uygulama 11 ay önce Şikayet Et
  kesilen cezalarin disinda fiyatlari eski haline geri dondurulmuyorsa ,o kesilen cezalar hicbir ise yaramaz ..
  Cevapla
 • adm 11 ay önce Şikayet Et
  her şeyi dolar altına bağlamışlar tamam nasıl oluyorsa dolar altın düşüyor gıda ve sebzeden düşmediği ğibi habire tavan yapıyor oh ne ala
  Cevapla
 • adm 11 ay önce Şikayet Et
  BU kaçıncı ceza adamlar yalama olmuş, sen burda 1 TL kesiyon adam bir mala zam veriyor adam senin kestiğin cezanın bin katını bir kalem maldan çıkarıyor, devlet BİRDE bu şirketlere her türlü desteği veriyor, ceza bunlara ikramiye ğibi, onun için buraları KAPATIN buradan kimselere hayır gelmez bunlar PKK dan daha tehlikeliler
  Cevapla
 • dost 11 ay önce Şikayet Et
  turkiyede yiyecek sektrörunu elinde tutanlarda insaf denen bir sey yok, her turlu firsati paraya cevirmesini iyi biliyorlar, insanlarin cebinde nevar ne yoksa almaya calisiyorlar, zehir zikkim olsun . bu dunyanin öbur tarafida var, yillardir tarim sektorundeki vurguna aradaki gereksiz firsatcilari devre disi birakamayan devletede yaziklar olsun. sebze meyvede hal yasasi cikaracaklardi hala cikaracaklar, turkiyenin kanayan yarasi haline genel bu sorunu bir turlu cozemediler veya cozmek istemiyorlar, hep laf, eger milletin oyunu alacaksaniz bu gida firsatciligina artik bir cözum bulun
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle