Marketlere yeni düzen geliyor!

Marketlerde sebze-meyve satışına yeni düzen geliyor. Taslak düzenlemeye göre, çilek, kayısı, kuşkonmaz, mantar, beyaz üzüm gibi ürünler marketlerin sadece kapalı yerlerinde satılabilecek, “seçmece” şekilde alınamayacak.

 Marketlere yeni düzen geliyor!
Marketlere yeni düzen geliyor!
GİRİŞ 27.01.2021 11:05 GÜNCELLEME 27.01.2021 11:05
Bu Habere 191 Yorum Yapılmış

Ticaret Bakanlığı, sebze ve meyvelerin satışında uyulması gereken standartlara ilişkin tebliğ değişikliği taslağı hazırladı.

Edinilen bilgiye göre taslakla, sebze ve meyvelerin ambalajlanmasında, taşınmasında, depolanmasında ve perakende satışa sunulmasında uyulması gereken standartlarda, sektörden gelen taleplerin de dikkate alındığı bir dizi değişiklik öngörülüyor.

Hazırlanan taslağa göre, bir dizi üründe, üretim yerinden itibaren soğutularak muhafaza sıcaklığına ulaştırılması ve bu sıcaklığın nihai tüketiciye ulaşana kadar geçen tüm aşamalarda muhafaza edilmesi sağlanacak.

Soğuk hava depolarında depolanacak olan bu ürünler, alışveriş merkezleri, büyük mağaza ve zincir mağazalarda bulunan perakende satış yerlerinin kapalı alanlarının dışında, açık yerlerde satılamayacak.

Bu sebze ve meyve ürünlerinde seçilmesine izin verilmeden satış yapılacak. Soğutulduktan sonra, palet kullanımına uygun frigorifik araçlarla taşınacak.

Üretim yerlerinden sınai işletmeye, üretim yerindeki toptancı haline veya tasnifleme, ambalajlama ya da ön soğutma tesisine taşınmasında, kapalı ya da tenteli taşıma araçları kullanılacak. Söz konusu ürünler şöyle sıralandı:

“Ahududu, böğürtlen, çilek, dut, erik, frenk üzümü, incir, kabak çiçeği, kayısı, kızılcık, kiraz, kuşkonmaz, mango, mangostan, mantar, yaban mersini, nektarin, passion fruit, pitahaya, soya filizi, şeftali, cennet elması, beyaz üzüm, çekirdeksiz üzüm, vişne, Malta eriği ve zerdali.”

DIŞARIDA SATILACAK ÜRÜNLER 
Taslağa göre AVM’ler, büyük mağaza ve zincir mağazalardaki perakende satış yerlerinde, yıl boyu açık alanda satılabilecek ürünler şöyle:Balkabağı, beyaz lahana, karpuz, kavun, kestane, mısır, muz, nohut, taze patates, sarımsak, kuru soğan, kuru tatlı patates, üvez, yer elması, yeşil kabuklu fındık, zencefil.

Kasım ile mart ayları arasında açık alanda satılabilecek ürünler ise şunlar: Greyfurt, limon, mandalina, nar, portakal, turunç.

KAYNAK: MİLLİYET
ETİKETLER
market
YAZDIR
YORUMLAR 191
 • Acil. 1 ay önce Şikayet Et
  Bence vatandaşın kazıklanmaması için bütün ürünler eczanede olduğu gibi kare kod uygulanmasına geçilmesi lazım ancak bu şekilde fiyat istikrarı sağlanabilir hem üretici hem tüketicide bu şekilde rahatlamış olur.
  Cevapla
 • HAKKIDIR 1 ay önce Şikayet Et
  peki marketler cürük kalitesiz meyve sebzeyi ambalajlayıp satarsa ? ki olması çok muhtemel vatandaş için bunuda göz önüne alın! millet zaten çürüklere kaliteli fiyat vermek istemiyor
  Cevapla
 • Reis C* 1 ay önce Şikayet Et
  Peki bu artı masraf demektir Yediğimiz Kazıklar Yetmedi ilave Kazık mı geliyor :):)
  Cevapla
 • Vatandaş. 1 ay önce Şikayet Et
  Gıda sektöründe alt ve üst fiyat tespit etmeli devlet. Her gün zam yapılıyor.
  Cevapla
 • Sançes 1 ay önce Şikayet Et
  Yani
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle