Gıdada KDV düşecek, ihracat kısıtlanacak

Gıda Komitesi; ihtiyaca göre vergilerin yeniden düzenlenmesi, bazı ürünlere ihracat sınırlaması, bazılarına da alım garantisi gibi tedbirler alacak. Stok ve piyasa takibi aktif şekilde yapılacak.

Gıdada KDV düşecek, ihracat kısıtlanacak
Gıdada KDV düşecek, ihracat kısıtlanacak
GİRİŞ 26.01.2021 07:35 GÜNCELLEME 26.01.2021 09:34
Bu Habere 73 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gıda fiyatlarındaki artışa bir çözüm bulunması için verdiği talimat sonrası kurumlar harekete geçiyor. Edinilen bilgilere göre, Gıda Komitesi toplantı kararı aldı. TESK Başkanı Bendevi Palandöken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile geçtiğimiz günlerde yaptığı görüşmede, son dönemde gıdada yaşanan fahiş fiyat artışlarıyla ilgili şikayetleri gündeme getirmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan da konuyla ilgili denetimlerin sıklaştırılması ve birtakım tedbirlerin alınması konusunda talimat vermişti. Bu talimat sonrası Gıda Komitesinin perşembe ya da cuma günü toplanması bekleniyor. Bazı ürünlerde görülen fahiş fiyat artışlarına karşı alınabilecek tedbirler toplantıda masaya yatırılacak.

ÜRÜN BAZLI TEDBİRLER

Komite’nin ana gündemi; pandemi sürecinde talebin arttığı tarım ve gıda ürünlerinde yüksek fiyat artışlarının önlenmesi olacak. "Ucuz tüketim seferberliği" dâhilinde ürün bazında tedbirler alınacak. İhtiyaca göre vergilerin yeniden düzenlenmesi, bazı ürünlerde ihracat sınırlamasına gidilmesi, kritik ürünlere alım garantisi verilmesi gibi adımlar masada olacak. Önümüzdeki dönemde stok ve piyasa takibinin etkin şekilde yapılması da sağlanacak.

YAĞDAN MAMAYA KADAR

Toplantıda üretim, ticaret, stoklama, dağıtım, ani fiyat dalgalanmalarına karşı alınacak tedbirler ve maliyetleri düşürecek yapısal çözümler değerlendirilecek. Bir önceki Gıda Komitesi toplantısında 270 ürünün yakın takibe alındığı açıklanırken, bu toplantıda da özellikle son günlerde fiyatları aşırı artış gösteren zeytinyağı, ayçiçek yağı, bebek maması ve yumurta gibi ürünler için adımların atılması bekleniyor.

İHTİYACA BAĞLI İHRACAT

Geçen yıl Covid-19 salgını sebebiyle ihtiyacın arttığı limon, soğan, patates gibi ürünlerde ihracat izne bağlanırken bu toplantıda da ürün bazlı ihtiyaç analizi yapılarak hangi ürünler için ihracat izni gerektiği değerlendirilecek. Gıda Komitesinde Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli bulunuyor.

Türkiye Gazetesi

ETİKETLER
KDV
YAZDIR
YORUMLAR 73
 • Muammer Gök 4 ay önce Şikayet Et
  Güzel haber inşalla uygulanır.Bu kadar fiyat artırımı yapanlar hükümet karşıtı olan firmalar olduğunu düşünüyorum.Üretici kazanmıyor tüketici kazanmıyor.kim bu arada kiler iyice araştırılması lazım.
  Cevapla
 • Kadir 4 ay önce Şikayet Et
  Zamma gerekçe maliyetleri arttıranları da bir yoklamak gerek.
  Cevapla
 • Deja vu 4 ay önce Şikayet Et
  Ben bu hikayeyi bir kaç yıl önce yine burada okumuştum galiba
  Cevapla
 • aaaa 4 ay önce Şikayet Et
  Maliyet yükseldi.zamlar az bile.
  Cevapla
 • ağa 4 ay önce Şikayet Et
  adamlar gerekçesiz bir şekilde serbest piyasa şartlarını bahane ederek zam yapıyor vatandaşın boğazına çöküyorlar. iktidarı bunlar yıkacaklar. hani bir zaman ülkede soğan patates üzerinden ortalık kaynamıştı ya tarım bakanı uyuyor herhalde.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle