Erdoğan'dan dikkat çeken hatırlatma: Bizden saklama ücreti bile aldılar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul (F-515) Fırkateyni’nin Denize İniş Töreni ve Pakistan MİLGEM Korvet Projesi 3. Gemi İlk Kaynak Töreni'nde konuştu. Konuşmasında Türkiye'ye uygulanan ambargolara dikkat çeken Erdoğan, "Daha dün gibi hatırlıyoruz. Periyodik bakım için gönderdiğimiz uçakları dahi bu dönemde geri alamadık. Bize teslim edilmeyen uçaklar için hangarda saklama ücreti ödemek zorunda kaldık" dedi.

GİRİŞ 23.01.2021 16:33 GÜNCELLEME 23.01.2021 18:30
Bu Habere 97 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MİLGEM Projesinin 5’inci Gemisi Olan İstanbul (F-515) Fırkateyni’nin Denize İniş Töreni ve Pakistan MİLGEM Korvet Projesi 3’üncü Gemi İlk Kaynak Töreni’ne katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul Fırkateyni'nde yüzde 75'lik yerliliğe ulaşıldığını söyledi ve Türk savunma sistemlerinin büyük ilgi gördüğünü söyledi. Konuşmasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti nedeniyle Türkiye'ye uygulanan ambargoları hatırlatan Erdoğan, "Kıbrıs nedeniyle uğradığımız ambargoları daha dün gibi hatırlıyoruz. Periyodik bakım için gönderdiğimiz uçakları dahi bu dönemde geri alamadık. Bize teslim edilmeyen uçaklar için hangarda saklama ücreti ödemek zorunda kaldık" dedi. Törende Türk SİHA'ları hakkında da konuşan Erdoğan, "İnsansız hava araçları en son Karabağ zaferinde olduğu gibi harp yöntemlerini değiştirmiştir." ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

Bugün tarihten süzülüp gelen Türkiye-Pakistan kardeşliğini bir adım daha öteye taşıyoruz. Pakistanlı kardeşlerimizle savunma sanayi alanında çok ciddi potansiyelimizin olduğunu biliyoruz. Pakistan da oldukça zorlu coğrafyada. Terör örgütleriyle mücadele ediyor. İki kardeş ülkenin birbirine sunabileceği çok ciddi katkılar olduğunu inanıyorum. Savunma alanında güçlü bağımsız ve teknolojik bakımdan yeterli olmayan milletlerin geleceklerine güvenle bakabilmeleri mümkün değildir.

İnfografik- İlk Milli Fırkateyn İstanbul

BİZE TESLİM EDİLMEYEN UÇAKLARA SAKLAMA ÜCRETİ ÖDEDİK

Türkiye milli güvenliğini garanti etmek, dostlarını da korumak için caydırıcılığını en üst düzeyde tutmaktadır. Kıbrıs nedeniyle uğradığımız ambargoları daha dün gibi hatırlıyoruz. Periyodik bakım için gönderdiğimiz uçakları dahi bu dönemde geri alamadık. Bize teslim edilmeyen uçaklar için hangarda saklama ücreti ödemek zorunda kaldık. Suriye ve Doğu Akdeniz’deki savunma mücadelemize kadar milli güvenliğimizi korumak için attığımız her adımda baskıyla karşılaştık. İddia sahibi olmak bununla mütenasip imkan sahibi olmak çok çalışmayı gerektirir. Biz dünyaya karşı sözü olan bir milletiz. Askeri, ekonomik ve diplomatik bakımdan güçlü olmak bizim için tercihten öte bir zorunluluktur. 2002 yılından itibaren millilik ve yerliliğin azami seviyeye çıkarılması için her türlü seferberliği yaptık.

75 MİLYAR DOLARLIK BÜYÜKLÜĞE ULAŞIYORUZ

2002 yılında 62 proje yürütülürken bugün bu sayı 700’e yaklaştı. Bütçesi 5.5 milyar doları ancak bulan projeleri 11 katlık artışla 60 milyar dolarlık proje hacmine ulaştırdık. 75 milyar dolarlık bir büyüklüğe ihalelerle ulaşıyoruz. Savunma sanayi alanında çalışan firma sayımız 56’dan 1500’e çıktı. 1 milyar dolarlık ciro rakamı 11 milyar doları buldu. İhracatımız ise 248 milyon dolar seviyesinden 3 milyar doları aşan noktaya geldi. Askeri gemi sektöründe de 3 kıtada 9 ülkeye 3 milyar doları bulan deniz platformları ihraç ettik.

İHA VE SİHA ÜRETİMİNDE İLK 3-4 ÜLKE ARASINDAYIZ

Kara ve deniz araçlarında kendimizle birlikte dost ve müttefiklerin ihtiyaçlarını karşılayan bir ülke haline geldik. Kendi savaş gemisini yapan 10 ülke içinde yer alıyoruz. İHA,SİHA üretiminde dünyanın ilk 3-4 ülkesi arasındayız. İçimizdeki gafillerin tüm karalama kampanyalarına rağmen hava araçlarımız tüm dünyada gıpta ile takdir ediliyor. Türk SİHA’ları elde ettikleri başarılarla harp yöntemlerini değiştiriyoruz. Libya’da oradaki savaşın akışını değiştirmiştir. SİHA’ların göz dolduran başarılarıyla birlikte diğer ürünlere de ilgi artıyor.

'ERMENİSTAN İLE SAVAŞIYORSUN' DEDİLER KAMERA VERMEDİLER

Kötü komşular bizi ev sahibi yaptı. Önümüzde ciddi mesafe bulunuyor. Örneğin kamera, güya dostuz, NATO’da beraberiz. Kamera istiyoruz, kamera vermiyor. Niye, “Sen niye Ermenistan’la savaşıyorsun.” Ermenistan dostlarıma saldırıyor, elimizden gelen desteği vermek zorundayız. NATO’da beraber değil  miyiz? Beraberiz. Niye böyle bir yaklaşım yapıyorsun. Hamdolsun bunu da kendimiz üretir hale geldik.  Tüm imkanlarımızı, bilgi birikimimizi en etkin şekilde değerlendirmeye çalıştık. Bunu bir adım daha öteye taşımamız gerekiyor. Eksiklikleri süratle gidermeliyiz.

İSTANBUL GEMİMİZDE YERLİLİK ORANI YÜZDE 75'E ÇIKTI

Bilginin çok hızlı bir şekilde yayıldığı bilgiye ulaşmanın kolaylaştığı yüzyılda yaşamanın avantajlarını çok iyi değerlendirmeliyiz. Mutlaka kendi firmalarımızı kendi milli kuruluşlarımızı tercih etmek birinci önceliğimizdir. Özellikle de dışardan temin yoluna gitsek bile planlarımızın omurgası milli imkanlara dayanmalıdır. Tüm bu hususlarda SSB, üniversite, SAGE, STM gibi kuruluşlarımıza iş düşüyor. Bugün MİLGEM projesinin 5. Gemisi İstanbul’u suyla mavi denizle buluşturuyoruz. İnşaası süren projede STM’nin altında 150’den fazla sistem için 80 civarında alt yüklenici görev yapıyor. Korvet sınıfı gemilerde yüzde 70 yerlilik, İstanbul gemimizde bunu yüzde 75’e çıkarmamız memnuniyet vericidir.

ERDOĞAN'DAN PEŞ PEŞE SAVUNMA SANAYİ MÜJDELERİ

İstanbul Fırkateynimizi 2023 tarihinde deniz kuvvetleri komutanlığına kazandırmayı hedefliyoruz. Geleceğe de hazırlanıyoruz. Yüksek teknoloji gerektiren sistemleri hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Korkut alçak irtifa hava sistemini Gökdeniz’i İstanbul Fırkateyni ile envantere alacağız. Geliştirmesi süren milli dikey atım sistemini İstanbul Fırkateyninde ilk kez kullanacağız. Milli gemi savar sistemimiz Atmaca’yı gemilere entegre etmeye başladık. Bu gemimizde de olacak. Bu sene içinde test ve eğitim gemimiz Ufuk’u, yine bu sene içinde İHA, SİHA’larla donatacağımız Anadolu’yu önümüzdeki yıl denizaltı Piri Reis’i 2023’te İstanbul Fırkateyn’ini deniz kuvvetlerimize kazandıracağız. 6 yeni tip denizaltımızı her yıl birer tane olmak üzere hizmete alacağız. Denizaltı platformlarından uçak gemilerine kadar çeşitli deniz platformlarının ileri teknolojiye sahip yerli ve milli silah ve sensörlerle geliştirilmesini ve ihracatını hedefliyoruz. Anadolu gemimizden sonra yerli ve milli olarak planlayacağımız uçak gemimiz bizi bu anlamda en üst lige taşıyacaktır. Süratle bunun adımını atacağız.

ARTIK YENİ TÜRKİYE GÜÇLÜ TÜRKİYE VAR

Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olarak kendimizi bu anlamda sürekli geliştirmek, ileri teknolojilerle altyapımızı geliştirmek zorundayız. Bunu da bütüncül bakış açısıyla gerçekleştirebiliriz. Bunların amacı ülkemizi sadece askeri açıdan değil, ekonomik açıdan da dışarıya bağlı kılmaktır. Merhum Nuri Demirağ, Vecihi Hürkuş gibi girişimcilerin projelerini dinamitleyenler bugün de farklı söylemlerle eylemlerini sürdürüyorlar. Yeni Türkiye, büyük güçlü Türkiye var.

İLK MİLLİ FIRKATEYN TCG-İSTANBUL GEMİSİ DENİZE İNDİ

MİLGEM Projesinin 5. Gemisi, projenin ilk İstif sınıfı fırkateyni olacak.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı projesiyle STM firması ana yükleniciliğinde inşa ediliyor.  

80 Civarında, büyük çoğunluğu yerli olan Alt Yüklenici Firma görev alıyor.

Projede çalışan firma sayısı toplam 220

2023’te teslim edilmesi hedefleniyor.

 TCG-İSTANBUL'UN ANA ÖZELLİKLERİ

113 Metre Uzunluk

14.4 Metre Genişlik

3000 Ton Deplasman

150'den Fazla Sistem yer alacak

400'ü Aşkın İnşa Malzemesi kullanılacak

KORVET SINIFI MİLGEMLERE GÖRE FARKLARI

-10 Metre Daha Uzun Boy ve Yapısal Değişiklikler

-Silah Sisteminde Yapısal Donanım Değişikliği ve İlaveler

-Satıhtan Havaya Güdümlü Mermi Bulundurma Ve Fırlatabilme Kabiliyeti

-Önceki gemilerde %70 olan yerlilik %75’e ulaşacak

Yerli Tedarikçiler Tarafından Sağlanacak ana unsurlar:

-Silah Elektronik Sistemleri ile Elektrik Sistemi

-Yardımcı Makine Sistemleri

-Gemide Yaşam İçin Gerekli Ekipmanlar

YAZDIR
YORUMLAR 97
 • osmanlı 7 ay önce Şikayet Et
  BUNLARDAN RAHATSIZ OLAN FETÖ VE HAİN İÇERDE KANI BOZUKLARDA VAr
  Cevapla
 • vanlı metin 9 ay önce Şikayet Et
  Allah senden razı olsun başkan devlet olmasa bayrak olmasa parada malda mülkde yalan Allah devletimizi hertürlü beladan muhafaza eylesin sanada sağlıklı uzun ömürler bersin reiis
  Cevapla
 • Burhan 9 ay önce Şikayet Et
  Şu teknolojik yatırımları görmeyip, Ak Parti sadece betona yatırım yapıyor diyen beton kafalılar var malesef.
  Cevapla
 • hunkartensi 9 ay önce Şikayet Et
  zaten bazı ülkeler en çok bunları kaybedecekleri için kızmıyorlar mı milyon dolarlar kaybedecekler yanlızca ya Türkiye olarak düşünmeyin buru asıl Türkiye nin silah pazarına girip bir de onların yaptığı bakım çalışmalarının geliri var adamlar buna da kızıyor bu gemi beli zaman aralıkla bakım için gelecek e onun parasını kaybediyorlar hemde devamlı gelecek gelir bunlar onlara göre
  Cevapla
 • Hamidiye Süvarisi 9 ay önce Şikayet Et
  Allah cc. senden razı olsun Reis. Sen bu ülkenin şerefini ayağa kaldırdın.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle