Milli fırkateyn 'İstanbul' denize indirilecek

MİLGEM Projesi'nin devamında üretilen İ sınıfı fırkateynlerin ilki olan İstanbul Fırkateyni, yarın denize indirilecek. Fırkateynin, 2023'te Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmesi hedefleniyor.

Milli fırkateyn 'İstanbul' denize indirilecek
Milli fırkateyn 'İstanbul' denize indirilecek
GİRİŞ 22.01.2021 23:28 GÜNCELLEME 22.01.2021 23:28
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından yürütülen, STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ'nin ana yüklenici olduğu gemi inşa projesi İstanbul Tersane Komutanlığı'nda sürüyor.

İstanbul Fırkateyni, yarın düzenlenecek törenle suyla buluşacak. Başkanlığın 2021 yılı savunma sanayii projeleri kapsamında inşası süren gemi denize indirilecek.

80 civarında alt yüklenici görev yapıyor

STM, ana alt yüklenicilerinden biri olduğu MİLGEM Projesi'nin ilk 4 gemisi Ada sınıfı korvetlerin Deniz Kuvvetleri Komutanlığına tesliminin ardından, projenin devamı niteliğindeki "İ Sınıfı Fırkateyn (MİLGEM Projesi 5'inci Gemi) Tedariki Projesi"nde ana yüklenici sorumluluğunu üstlendi.

Şirket, 2019 yılında SSB ile tedarik sözleşmesi imzaladı. Sözleşmeyle STM, geminin tasarımı, silah-elektronik sistemleri ve ana tahrik sistemi sorumluluklarını da kapsayacak şekilde ana yüklenici olarak görevlendirildi.

ASELSAN ve HAVELSAN'ın ana iş ortakları olarak yer aldığı projede, 150'den fazla sistem için 80 civarında alt yüklenici görev yapıyor. Toplamda sözleşmeli ve sipariş emriyle çalışılan firma sayısı ise 220'yi buluyor.

Yerli firmalarla projeye başlandı

İ Sınıfı Fırkateyn Sözleşmesi'nde, sistem ve sistem sağlayıcı firmalar geçmiş MİLGEM gemilerindeki firmalarla aynı olacak şekilde kurgulandı ve mevcut yerli firmalarla projeye başlandı.

Bu süreçte yapılan araştırma ve çalışmalarla, belirlenmiş teknik isterler ve performans olarak yabancı menşeli ürün/sistem isterlerini karşılayan yerli firmalar da takvim ve bütçe etkisi olmamak kaydı ve müşteri kabulüyle projeye dahil edilebiliyor.

Gelişmiş denizcilik özellikleriyle hizmet verecek

Sistem tedariki yapılan 80 civarındaki alt yüklenicinin üçte ikisi yerli, üçte biri yabancı firmalardan oluşuyor.

İ sınıfı fırkateynler, gelişmiş hava savunma ve su üstü harbi, denizaltı savunma harbi ve karakol faaliyetlerinin icrasını yerine getirecek.

Keşif ve gözetleme, hedef tespit, teşhis ve tanıma, erken ihbar görevleri ile üs ve liman savunması görevlerini gerçekleştirecek fırkateynler, gelişmiş denizcilik özellikleriyle tamamen milli imkanlarla tasarlandı.

Fırkateyn, tek gövdeli deplasman tipi tekne formunda inşa ediliyor.

Yüksek yerlilik oranına sahip

Fırkateyn tamamlandığında tam boyunun 113 metre ve genişliğinin 14,4 metre olması planlanıyor. Yaklaşık 3 bin ton deplasmana sahip İ sınıfı fırkateyn, Ada sınıfı korvetlerden farklı olarak satıhtan havaya güdümlü mermi bulunduracak ve fırlatabilecek.

İ sınıfı fırkateyn, milli bir elektronik harp sistemine ve yeni nesil milli savaş yönetim sistemine, geliştirilmiş silah, radar ve sensörler ile muhabere ve seyir sistemlerine yüzde 75’in üzerinde yerli katkı payıyla sahip olacak.

İ sınıfı fırkateynlerin ilki olan İstanbul Fırkateyni'nin 2023 yılında Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmesi hedefleniyor.

Geminin inşa ve donatımına ilişkin her türlü dizayn, mühendislik ve sistem-malzeme tedarik faaliyetlerine STM tarafından devam ediliyor.

ETİKETLER
Erdoğan
YAZDIR
YORUMLAR 13
 • Ne yazık ki 1 yıl önce Şikayet Et
  CHPnin seçip propagandası bunların hepsini durdurmak bunlar hep gereksiz ülkeyi ABDye teslim edeceğiz ABD ne derse onu yapacağız onlar da bizi övecek biz tekrar baş örtüsü mevzu bahis edecek eski kötü günlere döndürmek tek amaçları
  Cevapla
 • Kurtalan 1 yıl önce Şikayet Et
  Vatana millete Hayırlı uğurlu olsun bizim buna bir kurban kesmemiz lazım REİS bıçağı kap kurban hazır>>>> {{(ke Mal)}}).<<<<
  Cevapla
 • habeş 1 yıl önce Şikayet Et
  Nereden nereye. 1993 yılında asker iken a.b.d ye gidip yeni diye 30 senelik tepe sınıfı fırkateyn almıştık. Hamd olsun şimdi en iyilerini biz yapıyoruz. Emeği geçenleri tebrik ediyorum.
  Cevapla
 • Gazi38 1 yıl önce Şikayet Et
  Vatanimiza milletimize hayirli,Omrun uzun Rabbim senden razi olsun Cumhurbaskanim . Ayreten Reisimizden ricamiz,uzerine Ak parti tarafindan vatana millete kazandirilmistir diye bir iz biraktirsin, bir iki sene gecince bazi paranoyak chp'liler kendilerinin yaptigini saniyor
  Cevapla
 • TATAR REMİ 1 yıl önce Şikayet Et
  ilgililereCE HA PE ye kapak olsun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle