Fransa geri adım attı, Türkiye üretim için görüşmelere başladı

Hava savunma sistemi tedarik etmek için önce müttefiklere başvuran, olumlu sonuç alamayınca Rusya'dan S-400 sistemleri satın alma yoluna giden Türkiye, hava savunma sistemi ihtiyacını karşılamak için yerli üretim çalışmalarının yanında diğer üretici ülkelerle de görüşüyor.

Fransa geri adım attı, Türkiye üretim için görüşmelere başladı
Fransa geri adım attı, Türkiye üretim için görüşmelere başladı
GİRİŞ 22.01.2021 12:25 GÜNCELLEME 22.01.2021 12:25
Bu Habere 98 Yorum Yapılmış

İtalyan-Fransız ortaklığıyla üretilen Eurosam SAMP-T savunma sistemlerine Türkiye'nin dahil olmasına muhalefet eden Paris yönetiminin, Türkiye ile normalleşme adımları sonrası bu konudaki tutumunun değişmesi bekleniyor. Edinilen bilgiye göre, Türkiye, ilgili ülkelerle SAMP-T alımına yönelik görüşmeleri sürdürüyor, sistemin TSK envanterinde yer almasını istiyor.

GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

Türkiye'nin milli güvenliğini korumak için Suriye'ye gerçekleştirdiği harekatlar, Doğu Akdeniz'de yaşanan gerilim ve Azerbaycan'ın işgal edilmiş topraklarını geri alma sürecinde Ankara politikalarına karşıt tutum sergileyerek ilişkilerin gerilmesine yol açan Fransa ile normalleşme için istişarelere başlandı. Bu gelişmenin ardından Fransa'nın Türkiye'ye yönelik siyasi tavrı nedeniyle duraksayan SAMP-T ortak üretim programı üzerinde yapılan görüşmelerin devam ettiği öğrenildi.

Askeri kaynaklar, Türkiye'nin SAMP-T füze sistemini de envanterine katmak istediğini ifade ediyor.

ANKARA: YOL HARİTASINA SADIK KALINMALI

Ankara'nın S-400 satın almadan önce ilgilendiği SAMP-T sisteminde Fransa ve İtalya ile ortak üretim programı üzerinde görüşülerek 2018'de kavram tanımlama çalışmaları için sözleşme imzalandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Fransız mevkidaşı Macron arasında geçtiğimiz yıldan bu yana gerçekleştirilen görüşmelerde de SAMP/T konusu gündeme geldi. Görüşmelerde Macron'un süreci durdurduklarını ancak yeniden başlaması için olumlu tavır sergilediği kaydedilmişti. Türkiye, anlaşmanın başladığı dönemde belirlenen yol haritasına sadık kalınmasını istiyor. Türkiye'nin gündeminde SAMP-T bataryasının doğrudan alınmasından ziyade zincir ortak üretim yer alıyor.

KAYNAK: SABAH
YAZDIR
YORUMLAR 98
 • Muhittin Aksoy 1 ay önce Şikayet Et
  Her türlü silahi üretip satalim TC sanayisi bundan para kazanmasi cok iyi olur Dünyadaki büyük devletler bu yolla dünyayi soyuyorlar.
  Cevapla
 • Bozkurt 1 ay önce Şikayet Et
  Hava savunma sistemimiz çıkana kadar oyalama belkide alıp onların şifresinide çözmek olabilir S 400'ler gibi
  Cevapla
 • Vatandaş 1 ay önce Şikayet Et
  Yerli üretim yerine, Fransa gibi ülkelerin daha da güçlenmesine katkıda bulunmak tam bir cinnet hali olsa gerek. Bu eski Fransız sömürgesi devletlere özenip Stockholm sendromuna tutulmak olsa gerek. Böyle bir alım yerli üretimleri ve teknolojik gelişmeyi baltalar.
  Cevapla
 • Cafer 1 ay önce Şikayet Et
  Kendi füzemizi yapana kadar S-500 ve SAMP-T ortak üretimi ülkemiz için isabetli bir karar olur hadi hayırlısı.
  Cevapla
 • Murat 1 ay önce Şikayet Et
  Ömer muhtar taktiği bunlar...düşmanı oyalama uyutma
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle