Altay tankının seri üretimi için yeni hamle! Almanya örtülü ambargo uyguluyordu

Almanya'nın uyguladığı 'örtülü ambargo' nedeniyle bir türlü gönderilemeyen Altay Tankı motoruna, Bakan Çavuşoğlu ve Almanya Dışişleri Bakanı Maas görüşmesi sonrası vize çıkması bekleniyor.

GİRİŞ 20.01.2021 15:15 GÜNCELLEME 20.01.2021 15:32
Bu Habere 158 Yorum Yapılmış

Almanya ile yapılan anlaşmalara rağmen motor ve güç grubu ithalatının yapılamaması yüzünden seri üretimine bir türlü geçilemeyen Altay Tankı için Türk ve Alman dışişleri bakanlarının görüşmesinde önemli bir gelişme yaşandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun savunma sanayiiyle ilgili Almanya’dan ithal edilemeyen ürünlerin listesini Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’a verdiği öğrenildi. Listenin içinde en önemli kalem olarak da Altay Tankı’nın motoru ve güç transfer sistemi yer alıyor. Tank motoruna vize çıkması durumunda seri üretimin başlaması planlanıyor. Otokar’ın 2017’de prototipi hazırlamasının ardından ihale sürecinin sonunda seri üretim sözleşmesi BMC ile imzalanmıştı. İlk planda 250 Altay Tankı’nın üretilmesi hedeflenirken, ilk etapta Alman firması MTU motorunun kullanılması planlandı. Güç paketi ve aksamlar Almanya’dan alınacaktı. Ancak Türkiye’nin Suriye’de yürüttüğü harekâtlar nedeniyle adı konmamış bir ambargo uygulandı ve motor satışı çeşitli bahanelerle ertelendi. Bakanların görüşmesinde gündeme gelen konun çözüme kavuşması halinde tankın seri üretimi için engel kalmayacak. Üretim aşamasına paralel olarak yerli motor geliştirme projesi de yürütülecek.

MAAS: AMBARGO İŞE YARAMIYOR

Almanya Dışişleri Bakanı Maas, 22 Aralık 2020 tarihinde Alman haber ajansı DPA’ya verdiği demeçte, Türkiye’ye silah ambargosu uygulanması önerisine karşı olduğunu belirterek, “Stratejik olarak bunu doğru yol olarak görmüyorum” demişti. Almanya, Ekim 2019 tarihinde Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine başlattığı harekatın ardından ‘Suriye’de harekatlarda kullanılması mümkün silahların’ ihracatını durdurmuştu. Buna rağmen Türkiye, Almanya’nın silah ihracatında ilk sıradaki yerini korudu.

KAYNAK: AKŞAM
YAZDIR
YORUMLAR 158
 • hacı emmi 3 ay önce Şikayet Et
  muamma oldu. hani motor yapıldıydi.
  Cevapla
 • Kenan 3 ay önce Şikayet Et
  Yahu gelin konyaya size istediginiz motoru yapsin ustalar
  Cevapla
 • Avşar 3 ay önce Şikayet Et
  Şimdilik Yapamadılar. Yapsalardı ne gerek vardı almanlara? İnşallah bir an önce yaparlar
  Cevapla
 • Türkoğlu 3 ay önce Şikayet Et
  Yapın artık şu motoru, yıllardır çekilen sıkıntı yetmedi mi!
  Cevapla
 • Necattin 3 ay önce Şikayet Et
  Motor Almanya'dan kundak Almanya'dan,zırh Fransa'dan,biz ne zaman bu ülkeleri feth ettikte yerli üretim tank diyoruz ....
  Cevapla
 • Burhan 3 ay önce Şikayet Et
  Necattin cahilliğini böyle duyurma, sus da bari akıllı sansınlar.
  Cevapla
 • V. Turan 3 ay önce Şikayet Et
  F-35'in 1015 parçasını biz üretiyoruz ama F-35 ABD nin oluyor. Siz Ülkenizke dalga geçiyorsunuz. Yazık. Yazık.
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Eee hani BMC motoru yapmıştı az kalmıştı seri üretime hala daha ne Almanya sı kardeşim,napyor bizim.mühendislerimiz, BMC ne yapıyor? CHP bin eline koz veriyorsunuz kendi elinizle,adamlar yine başlıcaklar tank palet fabrikasını BMC ye peşkeş çektiniz demeye,ki haklılar bu durumda...
  Cevapla
 • Sadık Ceylan 3 ay önce Şikayet Et
  Misafirlik hakkından yararlanıp, kılıcını her tarafa savurma. Sonra Kılıcın oğlu gelir seni de kılıçtan geçirir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle