Dünya Devi Amazon, Türk girişimciye karşı davayı kaybetti

Türk bir girişimci tarafından hizmet verilen ve tescil edilen markayla ilgili dünya devi Amazon tescil şoku yaşadı. Ankara’da Türk girişimciye dava açan Amazon şirketi, mahkemede haksız bulundu.

Dünya Devi Amazon, Türk girişimciye karşı davayı kaybetti
Dünya Devi Amazon, Türk girişimciye karşı davayı kaybetti
GİRİŞ 19.01.2021 13:56 GÜNCELLEME 19.01.2021 13:58
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Türk Patent Kurumu, mahkeme bilirkişi heyetleri ve Bölge Adliye Mahkemesi ve Ankara 4. Fikri Sınai Haklar Mahkemesi tarafından verilen karara göre, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde “aws” markasının Türk girişimciye ait olduğu tescillendi.

Mahkeme dilekçelerinde beyanda bulunan Türk girişimci, davacı Amazon şirketinin Türkiye'de veri ihlalleri yapabileceklerini ve Kişisel Veriler Kanunu’na uymadıklarını ve Cumhurbaşkanlığı kararnamelerini uygulamadıklarını mahkeme dilekçesinde 1 sene önceden beyan etmişti.

Geçtiğimiz aylarda da Kişisel Veriler Koruma Kurumu tarafından, kişisel verilerin sızdırılmasına sebep olmaktan Amazon şirketi 1.200.000 TL para cezasına çarptırılmıştı.

SÜRELERİNİ KAÇIRMIŞLAR

Mahkemede Amazon şirketinin uluslararası sözleşmelerden kaynaklanan haklarını belirlenen süre içerisinde kullanmadıkları beyan edildi.

KİTABIN SATIŞINI DA DURDURMUŞLARDI 

Dr. Ali Nazmi Çora’un Ermeni Soykırımı Büyük Yalan (Armenian Genocide A Bıg Lie) adlı kitabın Amazon’daki satışının iptal edildiğini duyurmuşlardı.

PERİSCOPE DAVASI

Daha önce de twitter’ın “periscope” markasıyla davasında “periscope” markasının sahibi şirket, Twitter’ın “periscope” uygulamasını Türkiye’de engelletmişti.

YA TAMAM YA DEVAM !

Marka hukukundan doğan haklar sebebiyle, Amazon şirketi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde hizmet vermek istiyorsa, Türk girişimci ile ya anlaşmak zorunda ya da ülke sınırları içerisinde hizmetlerini sonlandırmak zorunda.

Türk girişimcinin Avukat Vekili Av. Hayrettin Tekin, müvekkilinin tescilli markasını kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde veri ihlallerine sebebiyet verilmesinin önüne geçilmesi gerektiğini, müvekkilinin markasını kullanarak faaliyet gösterilmesinin yasalara aykırı olduğunu ve müvekkilinin markadan doğan haklarını kullanmak için her türlü yasal yola başvuracağını belirtti.

ETİKETLER
Amazon şirketi
YAZDIR
YORUMLAR 12
 • Nene hatun 1 ay önce Şikayet Et
  Verın türkün hakkını
  Cevapla
 • Nene hatun (SY) 1 ay önce Şikayet Et
  Dünyada bir türk kalsa yine bir devlet kurar
  Cevapla
 • Fatih 1 ay önce Şikayet Et
  Amazon verir 1 milyon satar işte
  Cevapla
 • NuR76 1 ay önce Şikayet Et
  Yorumlari okudum pess yani . Yahu bir kerede Türkü hakli bulun mahkeme hakli bulmus daha ne savunuyorsunuz conniyi ? Kiskanmayin gururlanin!
  Cevapla
 • dede korkut 1 ay önce Şikayet Et
  Amazon Web Service (AWS) dünya çapında kullanılıyor. Öyleyse fırıldaklık...maalesef. Değil ise, girişimci buyursun faaliyet alanını açıklayıversin
  Cevapla
 • dedem korkut 1 ay önce Şikayet Et
  senin bu düşündüğünü mahkeme incelemiş ve kararını öyle vermiştir. 7 bilirkişi diyor, bölge adliye kararı diyor. zamanında tescil etselerdi. mahkeme süreleri kaçırmış diyor. kaçırdıysa geçmiş ola...
  Cevapla
 • net 1 ay önce Şikayet Et
  amazon da zamanında tescil etseydi.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle