Bakan Pekcan duyurdu: Büyüklüğü 14 milyar doları aştı

Müteahhitlik firmalarının 2020 yılında üstlendiği işlerin proje bedelinin an itibarıyla 14,4 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştığını kaydeden Ticaret Bakanı Pekcan, "Müteahhitlik sektörümüz bugün itibarıyla dünyanın 128 farklı ülkesinde 418,7 milyar dolar değerinde 10 bin 525 proje üstlenmiş bulunmaktadır." ifadesini kullandı

Bakan Pekcan duyurdu: Büyüklüğü 14 milyar doları aştı
Bakan Pekcan duyurdu: Büyüklüğü 14 milyar doları aştı
GİRİŞ 19.01.2021 12:37 GÜNCELLEME 19.01.2021 13:10

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Türk müteahhitlerin 2020’de yurt dışında 14.4 milyar dolarlık iş üstlendiği, yılın sonunda yapılan bazı ihalelerin işlemlerinin tamamlanması halinde 2020 verilerine dahil olarak 15 milyar doları aşabileceğini bildirdi. Diğer yandan Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, Somali’de can kaybına neden olan terör saldırısında Birleşik Arap Emirliklerini suçladı. Yenigün, bu meseleyi gündemde tutmak istediklerini, bankalardan, diplomasiye geniş bir alanda tepki gösterilmesini beklediğini kaydetti.

Türkiye Müteahhitler Birliğinde düzenlenen Yurtdışı Müteahhitlik ve Teknik Müşavirlik Hizmetleri Değerlendirme Toplantısında konuşan Ruhsar Pekcan, 1972’den bu yana üstlenilen proje sayısının 10 bin 525’e, iş tutarının da 418.7 milyar TL’ye ulaştığını açıkladı. Salgın ortamında ulaşılan 2020 seviyesinin başarı olduğunu belirten Ruhsar Pekcan, 2020’nin ikinci dünya savaşından sonra en büyük ticari daralmanın yaşandığı yıl olduğunu hatırlattı. Pekcan, yakalanan seviyenin Türk müteahhitlerin yurt dışı faaliyetlerinde elde edilen seviyenin sürekli olduğunu gösterdiğini anlattı.

TMB BAŞKANI YENİGÜN: SİYASETİ YÖNLENDİREMEYİZ AMA SİYASET-EKONOMİ BİRLİKTE İŞLİYOR

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, geleneksel pazarlar yanında Sahra Altı Afrika başta olmak üzere pazar genişletmek için çalıştıklarını, 2020’nin salgın nedeniyle oluşan zor şartları altında işlerini sürdürdüklerini söyledi. Yenigün, son birkaç yıldır bazı ülkelerde “kazalara” uğradıklarını belirterek, bu yılın başında Somali’de yaşanan saldırıdan dolayı Birleşik Arap Emirliklerini suçladı.

Yenigün şunları kaydetti: “Bu yıla da Afrika’dan gelen üzücü bir haberle başladık. Bir üyemizin şantiyesine yapılan terör saldırısı sonucu yine yüreğimiz yandı. Burada hem Cuma günü Sn. Cumhurbaşkanı huzurunda, hem de Ticaret ve Dışişleri Bakanı huzurundaki talebimi dile getirmek istiyorum. Bu Afrika’daki kaza herhangi bir kaza değil. Bu tamamen siyasi gerginlik nedeniyle meydana gelen kazadır. Böyle bir noktada, bütün birimlerimizin, Dışişleri, Ticartet, Türkiye’deki kurumlar, Bankaların hepsinin bize özel özen göstermesini istiyoruz.  Mehmetçik gibi biz orada cephede savaşıyoruz ve bu kazalara maruz kalıyoruz. Bu ilk defa olmuyor. Önemsiyorum ve gündemde tutmak istiyorum.  ..Somali’de olan kaza Birleşik Arap Emirliklerinin bize sabotajıdır. İlk defa olmuyor. Müteahhidimiz diyor ki ’10 yıldır oradayım, son 2 yıldır bunlar başımıza geliyor’. demek ki siyaset yansıyor.

”SORUNLAR YAŞADIK, MAĞDURİYET ÇÖZÜLMELİ

Yenigün, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ile yaşanan sorunlar nedeniyle müteahhitlerin iş üstlenememe yanında bir dizi sorun da yaşadığını kaydetti. Diğer yanda Türkiye’nin bölge ülkeleriyle siyasi ilişkilerinin önemine işaret eden Yenigün, “Siyasete yön vermek anlamında değil ama siyaset-ekonomi at başı gidiyor. Suudi Arabistan’ın 100 milyar dolarlık yatırım hazırlığı içinde olduğu haberleri geliyor.” diye konuştu.

TMB’NİN 69. KURULUŞ YILDÖNÜMÜNDE HEDEF 20 MİLYAR DOLAR

Yenigün, 2021’de hedeflerinin 20 milyar dolarlık yeni iş üstlenimi olduğunu belirterek, uygun finansman bulmaları halinde bu seviyeyi de aşabileceklerini kaydetti. Yenigün TMB’nin 69. Kuruluş yıl dönümü olduğunu belirterek, orta vadede 50 milyar dolarlık hedefleri olduğunu anlattı.

TMB Başkanı Sahra Altı Afrika ve bazı yeni Asya ülkeleri ve o arada Azerbaycan’da faaliyetlerini genişletmek istediklerini kaydetti. Avrupa ve ABD ile uzak doğu ülkelerine yönelik de çalışmaları bulunduğunu bildirdi.

TÜRK MÜŞAVİR MÜHENDİSLER VE MİMARLAR BİRLİĞİ BAŞKANI: FAALİYETLER ARTTI

Türk Müşavir Mühendisler ve Mimarlar Birliği Başkanı İrfan Aker de konuşmasında, son dönemde yurt dışında iş üstlenimlerinde artış olduğunu belirterek, kendilerinin proje üstleniminin Türkiye’nin müteahhitlik ve malzeme ihracatına da katkı vereceğinin altını çizdi.

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL