Bakan Varank duyurdu: Yatırım haberleri peş peşe geliyor

Ford Otosan, Gelecek Nesil Ticari Araç ve Batarya Üretimine ilişkin yaklaşık 2 milyar avro tutarında yatırım kararı aldı. Şirket bu yatırımla araç üretim kapasitesini yıllık 210 bin adet artıracak ve 3 bin kişiye doğrudan istihdam oluşturacak. Öte yandan akıllı telefon üreticisi Tecno, Türkiye'de yerli üretim için 25 milyon dolardan fazla yatırım yapacak.

Bakan Varank duyurdu: Yatırım haberleri peş peşe geliyor
Bakan Varank duyurdu: Yatırım haberleri peş peşe geliyor
GİRİŞ 19.01.2021 11:37 GÜNCELLEME 19.01.2021 12:58
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Uluslararası Fuar Merkezi'nde düzenlenen, 71'i Ford Otosan tarafından hibe edilen, 3'ü belediye kaynaklarıyla alınan "Başiskele Belediyesi 74 Hizmet Aracı Teslim Töreni"nde yaptığı konuşmada, Başiskele Belediyesine hediye edilen hizmet araçlarının teslim töreninde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Varank, 2 günlük Mersin, Adana, Gaziantep ve Kilis'e uzanan yoğun programlarının ardından, bugün Kocaeli'ye geldiklerini, kentin adeta "ikinci evleri" olduğunu söyledi.

Türkiye sanayisinin kalbinin burada attığını, bu yüzden farklı vesilelerle yolunun sürekli Kocaeli'ye düştüğünü aktaran Varank, sadece Kocaeli değil, Türkiye'nin her yanında üretim ve yatırım gündeminin yoğun şekilde devam ettiğini kaydetti.

Varank, Adana'da petro kimya ve enerji, Mersin'de nükleer santral, Kilis'te yeni OSB projelerinde geldikleri son aşamaları bizzat yerinde değerlendirdiklerini anlatarak, "Gittiğim her yerde şunu çok net görüyorum; Türkiye üreterek büyümenin tadını aldı. Bu yüzden ülkemizin dört bir köşesinden yeni yatırım haberleri peş peşe geliyor. Güçlü sanayi altyapımız, çalışkan iş gücümüz, tedarik zincirlerindeki avantajlı konumumuz, dünyanın her yanından yatırımcılar için Türkiye'yi cazip kılıyor." diye konuştu.

FORD OTOSAN'DAN 2 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM KARARI

Bugün aslında bunun bir örneği için Kocaeli'de olduklarını dile getiren Varank, şöyle devam etti:

"Ford Otosan, bulunduğu şehre daha fazla katkı sağlama şuuruyla Başiskele Belediyemize 71 hizmet aracı hibe ediyor. Ancak bu sosyal sorumluluk projesi çok daha büyük bir anlamı ihtiva ediyor. Bu bağış, Ford Otosan'ın ülkemizde yapacağı yeni yatırımın ilk kazanımlarından biri. Bildiğiniz gibi otomotiv sektörünün lider üreticilerinden olan Ford Otosan, 'Gelecek Nesil Ticari Araç ve Batarya Üretimi'ne ilişkin Başiskele'de yeni yatırım kararı aldı. Yaklaşık 2 milyar avro tutarındaki bu yatırım, ülkemiz ekonomisine çok önemli bir ilave katma değer sağlayacak"

3 BİN KİŞİYE İSTAHDAM SAĞLANACAK

Yatırımla birlikte araç üretim kapasitesinin yıllık 210 bin adete çıkacağını, 3 bin kişiye doğrudan istihdam sağlanacağını belirten Bakan Varank, "Tabii tedarik zincirleri vasıtasıyla 10 binden fazla ilave istihdama da katkı sağlayacak. Yeni kurulacak tesiste sadece konvansiyonel araç üretimi yapılmayacak. Dünyadaki trendlere uygun olarak tam elektrikli araçlar ve bunların bataryaları da burada üretilecek. Yani bu yatırım, ülkemizin elektrikli araç üretiminde önemli bir merkez olmasına da katkı sağlayacak. Hükümet olarak bu topraklara değer katan tüm yatırımcılarımızın her zaman yanında olduk, olmaya devam ediyoruz. Ford Otosan'ın bu yatırımını da geçtiğimiz aralık ayında yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile proje bazlı teşvik kapsamında destekliyoruz. Ford Otosan'ın yatırım kararını, her şeyden önce Türkiye'ye olan güvenin bir nişanesi olarak görüyorum." ifadelerini kullandı.

25 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT

Bakan Varank, Türkiye'nin çok güçlü bir otomotiv üreticisi konumunda olduğunu vurgulayarak, otomotiv sektörünün 2020 yılında yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen 25 milyar doların üzerinde bir rakamla yine ihracatın sürükleyicisi olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin 5 kıtada 200 ülkeye ihracat yaptığını, 200 binin üzerinde çalışanın bu sektörden evine ekmek götürdüğünü belirten Varank, muazzam bir üretim ve inovasyon ekosisteminden bahsettiklerini anlattı. Varank, otomotiv sektöründe yapılan yatırımların sanayinin diğer alanları için de gelişim ve ilerleme fırsatları sunduğuna işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tedarikçileri besliyor, büyütüyor, yeni oyuncuları ekosisteme kazandırıyor. Bu anlamda Türkiye'nin otomotiv sektöründeki gücünün, dünyanın her yanından yatırımcılar için bir fırsat kapısı olduğunun tekrar altını çizmek istiyorum. Ford Otosan zaten bu gücün en önemli aktörlerinden biri olarak, yeni yatırım kararını da bu vizyonla aldı. Yüzde 70'e yakın yerlilik oranı, yüzde 90'a varan ihracat oranıyla Ford Otosan firmamızın gerçekleştireceği bu yatırım inşallah ülkemiz ekonomisine büyük katkılar sunacak. Bu karar için tüm şirket yetkililerini tebrik ediyorum. Elbette bu işlerde yerel paydaşlar çok önemli. Yatırımın gerçekleşeceği Başiskele Belediyemiz sağ olsun, hükümetimizin yatırımcı dostu bakış açısını onlar da sergiliyor. Hem ilçe belediyemiz hem Büyükşehir Belediyemiz bu süreçte firmamızın yanında olmaya devam edecek.

Özellikle küresel firmalar, yerelle iş birliğinin önemini iyi bilir. Ford Otosan da bu vizyonla hareket etti. Bu yerel birlikteliğin en güzel örneği de işte bugün bağışlanan 71 hizmet aracı. Bu araçların güzel hizmetlere vesile olmasını temenni ediyorum. Tabii hizmet aracına sahip olmak her şey demek değildir. Önemli olan; onları halkın hizmetinde akıllı ve planlı bir şekilde kullanabilmektir."

TÜRKİYE AVRUPA'NIN ÜSSÜ OLACAK

Akıllı telefon üreticisi Tecno, Türkiye'de yerli üretim için 25 milyon dolardan fazla yatırım yapacak. Şirketten yapılan açıklamaya göre, Tecno üretim planlaması için gerekli adımlar çoktan atıldı ve ilk yerli Tecno, mart ayı içerisinde üretilmiş olacak.

Bu somut adımla birlikte Tecno, Türk ekonomisine olan güvenini ifade ederken, hatırı sayılır miktarda iş imkanı oluşturacak ve Türk tüketicisinin beklentilerine kulak veren, pazara uyumlu cihaz üretecek. Bu yatırım hamlesi, markanın Türk pazarında önemli bir oyuncu olma kararlılığını gösteriyor.

BİRÇOK DÜNYA MARKASININ SPONSORU

Dünyada tanınan, Manchester City gibi birçok dünya markasının global sponsoru olan Tecno, aralık ayında Türk pazarı ile 3 modeli sayesinde tanışmıştı. Hemen ardından Türkiye'deki yerli ortağı ile birlikte üretim sürecini hemen başlatarak Türk tüketicisinin yakından tanıdığı, tercih ettiği, yerli bir marka olmayı hedefliyor.

FABRİKA PENDİK'TE KURULACAK

İstanbul Pendik'te olacak fabrika, öncelikli olarak Türk tüketicisinin hem fiyat hem kalite beklentilerine hizmet vermek ve aynı zamanda Avrupa pazarına dağıtım sağlayacak bir üretim üssü olmak için kuruluyor.

YAZDIR
YORUMLAR 23
 • Hamdi 1 ay önce Şikayet Et
  2 milyar dolarlik yatirim..10 milyar dolarlik ulkemden doviz cikisi demek..dovize ihtiyacimiz var
  Cevapla
 • Sss 1 ay önce Şikayet Et
  Senne dion diuon be
  Cevapla
 • önce adam gibi oku 1 ay önce Şikayet Et
  2 milyar dolar değil avro...
  Cevapla
 • milletin ferdi 1 ay önce Şikayet Et
  2 Milyar Dolarlık net döviz girişi olan bir yatırımdan bahsediliyor... 10 Milyar Dolarlık döviz çıkışını nereden çıkarıyorsunuz? Tam tersine üretime geçince de ihracat artacağı için Ülkemize döviz girişi de devan edecek...
  Cevapla
 • Vatandaşın biri 1 ay önce Şikayet Et
  Bu yatırım, Doları 2 tl ye düşürecek mi, pazar market, ekektrik, su, doğalgaz, internet fiyatlarını 1/3 oranında düşürüp halkı refaha kavuşturacak mı.??
  Cevapla
 • milletin ferdi 1 ay önce Şikayet Et
  Tabi ki 2 milyarlık bir döviz girişi ile yapılacak bir otomotiv fabrikası nedeniyle bu dediklerinin olması mümkün değil. Bir otomotiv fabrikası elektrik, doğalgaz, su, internet mi üretiyor da bunların fiyatı düşsün? Yani bunlar olmayacaksa istemezük, hiç üretim artmasın, hiç ihracat artmasın, hiç kimse istihdam edilmesin mi mı diyorsun?
  Cevapla
 • f.d 1 ay önce Şikayet Et
  wv gibi olmasın
  Cevapla
 • bekir 1 ay önce Şikayet Et
  yüksek ötv yüzünden otomobilin iç pazarı daraldı önceden 200.000 km'deki araça ölmüş bitmiş derken 300.000 km'deki araca düşük km diyenler türedi . otomobilin iç pazarı kendini çeviremiyor bitik halde . 10 yıl önce 10 yaşında 100.000 km 'ye ulaşmamış aracı 10.000 liraya alıyorduk dolar 2 liraydı 5000 dolar eder şimdi 10 yaşında 100.000 km aracı 5000 dolara bulabilirmisin . ÖTV kademeli olarak sıfırlanıp MTV kademeli olarak ortalama Yıllık 3000 liraya çıkmalı . Doğana 30.000 lira vereceğine 10.000 liraya satın alacak ama 100 lira yerine yıllık 1000 lira vergi verecek . ÖTV sıfırlanınca çoğu insan sıfır otomobile erişecek hatta orta-sınıf tekrar 3-5 yılda bir sıfır araç alacak .
  Cevapla
 • Reklâmlar 1 ay önce Şikayet Et
  Yerli milli araba üretimine neden katılmadı. Yerli Milli proje teklifi yapıldığında alay edercesine gülüp olmaz öyle şey , mümkün değil diyen bu grup değilmiydi. Bir de neyin karşılığı 71 araç hibe etmiş acaba, bunu da sorgulamak lazım. Yatırım yapmışsa kendine yapmış, ülkeye değil.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle