Yurtdışı, TCMB'den değişim beklemiyor

Piyasalar Merkez Bankası'nın faiz kararını açıklayacağı perşembe gününde... Rabobank ve JPMorgan ise TCMB'nin faizi değiştirmesini beklemiyor.

Yurtdışı, TCMB'den değişim beklemiyor
Yurtdışı, TCMB'den değişim beklemiyor
GİRİŞ 19.01.2021 10:23 GÜNCELLEME 19.01.2021 11:30

JPMorgan, TCMB'nin gelecek hafta yapacağı Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizini yüzde 17,0 seviyesinde tutmasını, faiz politikasında bir sonraki adımın faiz indirimi yönünde olmasını beklemeye devam ettiklerini vurguladı.

Banka bugün yayınladığı raporda, "TCMB'nin son 2 toplantıda yaptığı toplam 675 baz puanlık sıkılaştırmanın Merkez Bankası'nın planlarındaki kademeli dezenflasyonun sağlanması için yeterli olacağına inanıyoruz. Ayrıca, bizim görüşümüze göre, yapılan sıkılaştırma politika kredibilitesinde ciddi bir artışın başarılması için de yeterli" değerlendirmesini yaptı.

TCMB'nin son beklenti anketinde gelecek 12 ay için enflasyon beklentilerinin yüzde 10,8 seviyesinde durduğunu, TCMB'nin hali hazırda yüzde 2,1 reel Faiz oranı sunduğunu belirten JPMorgan, "Bu reel faiz oranı yalnızca 2018 yılındaki piyasa oynaklığı sırasında verilenden daha düşük. TCMB'nin cari kredibilitesi ve politikalarının çok daha güçlü olduğu, talep baskılarının daha düşük olduğu ve daha önemlisi liranın herhangi bir baskı altında olmadığını dikkate alındığında daha yüksek faizler için herhangi bir temel neden görmüyoruz. Bunun sonucu olarak TCMB'nin politika faizini değiştirmeyerek yüzde 17,00'da tutmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Ancak güvenin hala kırılgan ve fiyat baskılarının göreceli olarak güçlü olduğunu belirten JPMorgan, TCMB'nin şahin duruşunu devam ettirmesini ve para olitika yönlendirme cümlesi olan "Para politikası duruşunun sıkılığı kararlı şekilde devam ettirilecek" ifadesinin tekrarlanmasının büyük olasılık olduğunu da vurguladı.

TCMB'nin faiz konusunda bundan sonra atacağı ilk adımın faiz indirimi yönünde olmasını beklemeye devam ettiklerini ifade eden JP Morgan, temel senaryolarında ilk faiz indiriminin ikinci çeyrekte 100 baz puan olacağını öngördüklerini belirtti. Ancak JPMorgan para politikasında gevşemenin zamanlamasına ilişkin belirsizliğin artmakta olduğuna da dikkat çekti.

Rabobank, TCMB'nin faizi değiştirmesini beklemiyor

Bankanın döviz stratejisti Piotr Matys, TL'nin görece stabil seyrettiği ortamda TCMB'nin Perşembe günkü toplantısında faiz oranlarını değiştirmeyerek %17 düzeyinde bırakacağı tahmin edildi.

Matys, "Eğer dolar/TL paritesi 8,0 düzeylerine hareket etseydi yeni bir faiz artırımı ihtimali daha yüksek olurdu" ifadelerini kullandı. Yönetici, bu yılki ana senaryolarının TL'nin bu yıl 7,0 düzeylerine yükseleceği şeklinde olduğunun altını çizdi.

Stratejist öte yandan TCMB'nin enflasyon hedefine ulaşmak için faizi bu yılın büyük bölümünde hatta belki 2022 yılının başına kadar %17 seviyelerinde tutmasının gerekeceğini de belirtti.

YAZDIR