Dünyanın ilk elektrikli traktör için geri sayım başladı

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, "Herkesin korumacılığa yöneldiği, stoklamaların arttığı dönemde fiyatlar biraz arttı ancak ben bu ilkbaharda üretimin arttığı dönemde fiyatlarda geriye doğru bir çözülmenin olacağına inanıyorum. 3 ay içerisinde, dünyanın ilk elektrikli traktörünü hazırlayacağız. 8 saat şarj süresi ile yüzde 80 daha tasarruflu bir ürünle çiftçimiz çok daha rahat üretim yapabilecek" dedi

Dünyanın ilk elektrikli traktör için geri sayım başladı
Dünyanın ilk elektrikli traktör için geri sayım başladı
GİRİŞ 18.01.2021 18:14 GÜNCELLEME 18.01.2021 18:27
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle gıda fiyatlarında yaşanan artışın ilkbaharla düşeceğine inandığını söyledi.

Bakan Pakdemirli, kentteki bir otelde, gıda sektörü temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen "Kovid-19 Süreci ve Sonrasında Gıda Sektörü Değerlendirme Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, Manisa Organize Sanayi Bölgesinin doğru planlamış, örnek bir tesis olduğunu, 226 firmanın önemli bir dış ticaret hacmi oluşturduğunu söyledi.

Kentten yapılan ihracatın yaklaşık yüzde 25'ini gıda ürünleri oluşturduğuna işaret eden Pakdemirli, geçen yıl tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgınında gıda arzını iyi yönettiklerini, yaptıkları hazırlık ve aldıkları tedbirlerle süreci sorunsuz geçirdiklerini belirtti.

Pakdemirli, tüketici psikolojisinin de iyi yönetildiğini, tüketicilerin marketlerde her zaman dolu raflarla karşılaştığını, paniğe kapılmadan herkesin alışverişini yaptığını kaydetti.

Özellikle geçen yıl hem hasat hem de ekim dönemin olduğu aylarda sokağa çıkma kısıtlaması varken çiftçiyi kısıtlamadan muaf tutarak, tarımsal üretiminin devamını sağladıklarını vurgulayan Pakdemirli, "Bu sayede tarım sektörü yüzde 5,3 büyüdü. Doğru işler yaptık ve bu neticeleri aldık. Herkesin korumacılığa yöneldiği, stoklamaların arttığı dönemde fiyatlar biraz arttı ancak ben bu ilkbaharda üretimin arttığı dönemde fiyatlarda geriye doğru bir çözülmenin olacağına inanıyorum." diye konuştu.

Pakdemirli, çiftçinin her zaman yanında olduklarını belirterek, "Çiftçinin bu döneme gelen kredi borçlarını 6 ay faizsiz erteledik. Boş alan arazi kalmasın mantığı ile atıl hazine arazilerini çok cüzi fiyatlarla üreticiye kiralayarak üretimle tanıştırdık. Geçen yıl sonuç olarak ülkemizde meteorolojik kuraklık olmasına ve pandemi riskleri olmasına rağmen bitkisel üretimi yüzde 6 arttırarak, 124 milyon tona yükselttik ve Cumhuriyet tarihinin rekorunun kırdık." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin yerli elektrikli traktörünün üretim bantlarından inmek üzere olduğuna dikkati çeken Pakdemirli, "3 ay içerisinde, dünyanın ilk elektrikli traktörünü hazırlayacağız. Yüzde 8 saat şarj süresi ile 80 daha tasarruflu bir ürünle çiftçimiz çok daha rahat üretim yapabilecek." dedi.

ETİKETLER
EKONOMİ
YAZDIR
YORUMLAR 18
 • Sedat 4 ay önce Şikayet Et
  Uzun zamandir zaman zaman haber yapilan bir konu. Prototipi yapılmıştı ancak halen haberden öte geçemedi. Bekliyoruz...
  Cevapla
 • Arif 4 ay önce Şikayet Et
  Adını chp koyunki chp bbuna belki karşı çıkmaz
  Cevapla
 • birisi 4 ay önce Şikayet Et
  Piller çok pahalı. Traktörü nasıl ucuza satacaklar merak ediyorum. Teşvik veya vergi indirimi olmazsa bu traktör satılmaz. Ayrıca ilk elektrikli traktör değil. Sürücüsüz, elektrikli traktörler var. Tarlayı kendi başına sürüyor.
  Cevapla
 • Altıok. Abdullah 5 ay önce Şikayet Et
  Güzel 1500 tl elektrik faturası gelince görürüz köylüyü
  Cevapla
 • Metin 4 ay önce Şikayet Et
  Altıok , Sendeki oklardan bi ot olmaz. Türkçe okumayı öğren .
  Cevapla
 • Mehmed 4 ay önce Şikayet Et
  Bakan %80 tasarruflu olacak diyor. Normal traktöre 500 TL aylık mazot koyuyorsa, elektrikli traktör ile aylık 100 tl elektrik harcayacak demektir.
  Cevapla
 • Vahim 5 ay önce Şikayet Et
  Köylülerin hala pek çoğu özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde yüzyıllarca doğup büyüdükleri topraklarda İŞGALCİ gibi yaşarken Tarım nasıl olacakta Elektrikli Traktör kurtaracak...Hala Mülkiyet probleminin çözülmediği köylünün maduriyeti ne zaman bitecek.
  Cevapla
 • Deli Dumrul 5 ay önce Şikayet Et
  Başkasının toprağında doğup büyümek, oranın sahibi olmanızı mı sağlıyor?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle