TMSF devleri satışa çıkarıyor

Erciyes Anadolu Holding ve Koza Altın gibi büyüyen şirketlerin hukuki süreci tamamlanmadan satışının mümkün olmadığını söyleyen TMSF Başkanı Muhiddin Gülal, “Aynes Gıda, Alfemo, Aker Tekstil ve Central Hospital’in ise bu yıl satışı düşünülüyor” açıklamasında bulundu.

TMSF devleri satışa çıkarıyor
TMSF devleri satışa çıkarıyor
GİRİŞ 18.01.2021 13:19 GÜNCELLEME 18.01.2021 13:19
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal, Erciyes Anadolu Holding, Koza Altın gibi büyüyen ve kâr eden şirketlerin hukuki süreci tamamlanmadan satışının mümkün olmadığını söyledi. TMSF’nin faaliyetlerine ilişkin düzenlediği sohbet toplantısında konunaş Gülal, 15 Temmuz’dan sonra Fon yönetimine geçen şirket sayısının 797 olduğunu belirtti. Gülal, şirketlerin aktif olarak yüzde 64, öz kaynak büyümesinin de yüzde 60 seviyesine geldiğini kaydederek, “TMSF kayyumu döneminde irtifa kaybeden herhangi bir şirketimiz olmadı” dedi. Gülal, şirketlerle ilgili yol haritasının çizilmesi için hukuki süreçlerin kesinleşmesi gerektiğini kaydederek, “Özellikle içi boşaltılmış şekilde devraldığımız şirketler var. Naksan Grubu ve Aynes gibi zarardaki şirketleri çalışır hale getirdik. Naksan ve Royal Halı’da satış süreci yaşadık ama talihli olmayınca (İhaleyi ileri tarihte tekrarlarız) diye öteledik” diye konuştu.

 

 

Fon’da 8-10 tane büyük grup olduğunu ifade eden Gülal, “Bu gruplar toplam aktifin yüzde 80’ine tekabül ediyor. Bizim konsantrasyonumuz bunların üzerinde. Erciyes Anadolu Holding, Yargıtay aşamasında, müsadere kararı çıktı. Koza’da da müsadere kararı çıktı ama istinaf aşamasında. Diyoruz ki (Koza Altın, altın üretiyor, eğer hukuki süreçleri kesinleşirse bunu Türkiye Varlık Fonuna devredebiliriz), bu bir opsiyon. Erciyes Anadolu Holding’de çok ciddi bir yapılanmaya gittiler, markaları ayırdılar. Halka arz bir metot olabilir. Pırıl pırıl şirketlerimiz var, şartlar oluştuktan sonra satış da gündeme gelebilir. Her halükarda hukuki süreçlerinin kesinleşmesi lazım ki bu projeksiyonları daha sağlıklı yapalım. 2021’de Aynes Gıda, Alfemo Mobilya, Aker Tekstil, Mark Antalya AVM ve Central Hospital’ın satışı düşünülüyor” diye konuştu.

ATAŞEHİR MODERN SATIŞINDAN 1 MİLYAR

 

 

Gülal, Balkaner Grubu’na yönelik çalışmalar kapsamında Ataşehir’de “Ataşehir Modern” adında bir inşaat projesi yürüttüklerini dile getirerek, “Lansman yaparak satışa çıkacağız. Bin 113 konutluk, 3 bloklu bir proje. 70 ticari alan var, 1 artı 1’den, 5 artı 1’e kadar farklı büyüklükte daireler var. Oradan 1 milyar lira kamu alacağı tahsili yapabiliriz diye öngörümüz var. Onunla da Balkaner dosyasını kapatmış olacağız” dedi.

KOZA ALTIN’IN SATIŞI DA MÜMKÜN

KOZA Altın’ın Türkiye Varlık Fonu’na devrine ilişkin soru üzerine Gülal, “Öyle bir ihtimal var. Sonuçta Varlık Fonu, Türk Madencilik AŞ diye bir firma kurdu. Varlık Fonu’nun elindeki şirketlere baktığımızda oraya mobilyayı koyamazsın ama Koza altın üretiyor ve stratejik de bir firma. Koza Altın ülkede üretilen altının üçte birini üretiyordu. Projeksiyon olarak söylüyorum, hukuki süreci kesinleşince Varlık Fonuna devredebiliriz.

İADE EDİLMESİ SÖZ KONUSU DEĞİL

HUKUK reformuna ilişkin çalışmaların hatırlatılması üzerine Gülal, “Bu şirketlerin hukuk reformuyla iade edilmesi söz konusu değil. Bunu çok net olarak ifade edeyim. Şu an hukuki süreçler kesinleşmediği için mülkiyet hakkı hala eski sahiplerinde. Bundan bir dönüş olma ihtimali terörle mücadele noktasında çok mümkün değil” diye konuştu.

Fİ YAPI’DA ÇÖZÜM ZOR

TMSF kapsamında yönetilen inşaat şirketlerinden Fi Yapı konusunun çözümsüz olduğunu ifade eden Gülal, şirketin kasasında para olmadığını söyledi. Gülal, “Ne devlet ne TMSF geri alamayacağı bir kuruşu buraya koyar. Fi Yapı’nın Dikili’de bir tane adası var. Adanın satışıyla en azından mağduriyetlerin bir kısmını gideririz diye düşünüyoruz. Ada için 50 milyon euro değerleme yapıldı” diye konuştu.

KAYNAK: HÜRRİYET
YORUMLAR 14
 • Talas 3 yıl önce Şikayet Et
  Yıllarca 300 kişinin çalışacağı fabrikalara 1800 kişiyi doldurduk. Sonuç ortada biz böyleyiz hem siyasilerimiz hem de halkımız siyasi iltiması seviyoruz. Bunun çaresi kesinlikle özelleştirmedir. Devlet don ,gömlek üretir mi, tuz üretir mi. Üretirse batar, özel sektörü öldürür ,sermaye merkezi yönetimde çoğalır sonuçta Batıdaki gibi girişimci sınıfı oluşturamayız. Devlet memurlarının rüşvet ve ayak oyunlarıyla yerli sanayinin de belini kırarız. Örnek mi, devrim otomobili, Vecihi Hürkuş, Nuri Demirağ, Nuri Killigil ve dahi niceleri. Lütfen biraz saniyi tarihi okuyalım.
  Cevapla
 • zafer 3 yıl önce Şikayet Et
  Koza altını kesinlikle satmayın, diğerlerini satın gitsin.
  Cevapla
 • Ali 3 yıl önce Şikayet Et
  özellestirme en mantiklisi, Batida özellestirilen firmalar daha iyi uretim yapiyor, bide devlete vergi veriyorlar, öyle olmasa yöneticiler isten anlamayan tanidigini koyar ve o firma ilerde batar
  Cevapla
 • Talas 3 yıl önce Şikayet Et
  Yıllarca 300 kişinin çalışacağı fabrikalara 1800 kişiyi doldurduk. Sonuç ortada biz böyleyiz hem siyasilerimiz hem de halkımız siyasi iltiması seviyoruz. Bunun çaresi kesinlikle özelleştirmedir. Devlet don ,gömlek üretir mi, tuz üretir mi. Üretirse batar, özel sektörü öldürür ,sermaye merkezi yönettimde çoğalır sonuçta Batıdaki gibi girişimci sınıfı oluşturamayız. Devlet memurlarının rüşvet ve ayak oyunlarıyla yerli sanayinin de belini kırarız. Örnek mi, devrim otomobili, Vecihi Hürkuş, Nuri Demirağ, Nuri Killigil ve dahi niceleri. Lütfen biraz saniyi tarihi okuyalım.
  Cevapla
 • Tamam 3 yıl önce Şikayet Et
  Niyek kurumun başına batıracak kişileri atayacak kişileri seçiyoruz.
  Cevapla
 • Adil 3 yıl önce Şikayet Et
  Büyük firmalar satılmasın Kamulaştırılırsın.
  Cevapla
 • 74. 3 yıl önce Şikayet Et
  Anlayamadığım şey kar eden bi şirketi devlet işletemiyomu.İllaki yabancıya mı verilmesi lazım
  Cevapla
 • Silver 3 yıl önce Şikayet Et
  Komunuzimde gördük devlet yönetimiyle olmuyor iş adamları işini devlette kendi işini yapaçak. Sanayi iş adamına askeriye uzay araştırma gibi şeyler henüz devlette kalmalı.
  Cevapla
 • Metin 3 yıl önce Şikayet Et
  Gelişmiş hiç bir ülkede devlwtin şirketi yotur olmaması da gerekir emniyet sağlık eğitim
  Cevapla
 • Vatandas 3 yıl önce Şikayet Et
  Merak etme yabancıya gitmez 5 mutahıtten biri alıverır alıskanlık oldu memlekette
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle