En çok online alışveriş yapan il İstanbul oldu! Ankara ve İzmir peşinde...

Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD), 2020 yılının e-ticaret verilerini açıkladı. ETİD verilerine göre; koronavirüs salgının da etkisiyle, 2020 yılında online alışveriş harcamaları geçen yıla göre yüzde 85 büyüdü. En çok online alışveriş yapılan iller sıralaması ise İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Konya oldu. Rekor büyüme yaşayan e-ticaret sektörünün 2021 hedefi ise yüzde 400 milyar TL...

En çok online alışveriş yapan il İstanbul oldu! Ankara ve İzmir peşinde...
En çok online alışveriş yapan il İstanbul oldu! Ankara ve İzmir peşinde...
GİRİŞ 17.01.2021 11:26 GÜNCELLEME 17.01.2021 13:28
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Bu yıl e-ticaret sektöründe pandemi dönemiyle beraber önemli gelişmeler yaşandı. İnsanlar evlerinden çıkmadan eski alışveriş alışkanlıklarını yeni alışveriş türleriyle dijitale taşıdı. Tüketicilerin yeni alışveriş alışkanlıkları edindiği bu süreçte e-ticaret itici bir güce sahip oldu. Arz ve talepte yaşanan bu artış daha önce fiziki satış yapan birçok markayı online satış yapmaya yöneltti. Bu sebeple daha önce dijitalleşmeyen birçok marka e-ticaret sektörüne adım attı.

Yeni farklı iş modelleri gelişerek e-ticaret pazarına giriş yaptılar. E-ticaretin büyük bir artış gösterdiği 2020 verilerini değerlendiren ETİD Yönetim Kurulu Başkanı Emre Ekmekçi, “Pandeminin etkisiyle 2020’de sektör rekora imza atarak, yüzde 85 oranında büyüdü. E-ticaret sektörünün yılı 250 milyar TL hacimle kapatmasını bekliyoruz. Pandemi tedbirleri kapsamında vatandaşların alışveriş davranışları değişerek online alışverişe ve online işlemlere geçişi hızlanarak artış gösterdi. Yılın lider online alışveriş kategorisi süpermarket oldu. Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre pandemi döneminde online market alışverişi beş kat arttı. Taze ve soğuk zincir gıda alışverişi e-ticaretin yükselen yıldızları oldu. Yaş skalası olarak baktığımızda eskiden online alışverişi 45 yaş altındaki kişilerin tercih ettiği gibi bir algı vardı. Bugün ise bu skala 18-70 yaş arası olarak değişti. Ortalama sepet tutarları kartlı işlemler için 178,8 TL, havale, EFT ve diğer ödemeler için 63,2 TL ve kapıda ödeme için 70,6 TL oldu. En çok online alışveriş yapılan iller sıralaması ise İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Konya olarak gerçekleşti” dedi.

E-TİCARET YAPAN KOBİ SAYISI 100 BİNE YÜKSELDİ!

Arz ve talepteki artış sonucunda yeni iş modellerinin hayata geçtiğinin altını çizen Ekmekçi, “Pandemi tedbirlerinin getirdiği fiziki kısıtlamaları aşıp e-ticarete yatırım yapan, satış ve hizmetlerini e-ticaret üzerinden gerçekleştiren küçük-büyük ölçekli her kuruluş kazandı. Pandemi nedeniyle hem fiziksel kanalda hem de dijital kanalda satış yapan KOBİ'lerin yüzde 63'ü fiziksel kanallarında yaşanan sıkıntılar sebebiyle ciro düşüşü yaşadı. Dolayısıyla dijital kanalda satışları olmasaydı bu KOBİ'lerin yaklaşık yarısı için ciro düşüşü yüzde 50 daha fazla olacaktı. Bu yıl e-ticaret yapan KOBİ sayısı 69 binden 100 bine yükseldi. Türkiye’de toplamda 68 bin 457 işletme e-ticaret faaliyeti yürütüyor. Sektörün yoğunluğunu taşımakta zorluk çekmeye başlayan kargo şirketleri yeni iş modelleri ve büyüyen altyapıları ile hizmet vermeye başladı. Geçtiğimiz yıl yaşanan lojistik ve kargo sorunlarını bu yıl yaşamadık. Sektör bu yıl indirim kampanya dönemlerinde daha hazırlıklı olarak ilerledi. O nedenle lojistik ve kargo konularında şikayetler de azaldı. Özellikle yeni yıl alışveriş kampanyalarında saat 16.00’ya kadar verilen siparişler, aynı gün teslimat ile evlere ulaştı. Sokağa çıkma kısıtlamalarının olduğu günlerde kargolar çalıştı, planlı bir şekilde tüketicilere siparişleri sorunsuzca ulaştırıldı’’ şeklinde konuştu.

“PANDEMİ DÖNEMİYLE ZİHİNLERDE OLUŞAN TABULAR ORTADAN KALKTI”

Pandemi sonrasında da sektördeki büyümenin ve yatırımların aynı şekilde devam etmesini beklediklerini belirten Ekmekçi, “Pandemi döneminde tüketiciler özellikle e-ticaretteki uygun fiyat seçeneklerine ve kolay alışverişe alıştı. Aynı şekilde üreticiler ve perakende sektörü de e-ticaretin ulaşılabilirliği, düşük maliyeti ve fırsatlarına uyum sağlamaya başladı. E-ticaretin artmasıyla geleneksel alışveriş yöntemlerinin zarar vereceğine dair endişeler olabiliyor. Ancak geleneksel ve e-ticaretin birlikte yürüyeceği sistemleri başarı ile yürüten sektör temsilcilerimiz bulunuyor. Online alışveriş sıklıkları artarken yeni ödeme yöntemleri ile tüketicilere kolaylık sağlandı. Sipariş mekanizmalarının dahi dijitalleştiği bir dünya ortaya çıktı. Bugün baktığımızda online bir stratejisi olmayan bir firma, perakendeci düşünemiyoruz. Pandemi dönemiyle zihinlerde oluşan tabular da ortadan kalktığı için e-ticaret yapan kuruluş sayısının önümüzdeki dönemde artacağını öngörüyoruz. Bu artış sürecinin yine tüketici taleplerine yönelik yapılacak yatırımlarla 2021’de 400 milyarı geçmesini öngörüyoruz. Bu yılın aynı zamanda vergi indirimleri, devlet destekleri ve global platformların yatırımları ile e-ihracatın büyük bir ivme kazanacağını düşünüyoruz. 01 Ocak itibari ile yürürlüğe giren internet üzerinden yurt dışına satış yapan mikro ihracatçıya yüzde 50 vergi muafiyeti devletimizin ileride vereceği destek paketlerinin de bir öncü habercisi oldu. Öte yandan 2021 teslimat konusunda yenilikçi iş modellerinin yılı olacak. On binlerce e-ticaret teslimat noktasının hayata geçmesi hedefleniyor. Bu kapsamda AVM'ler, esnaf ve benzin istasyonları teslimat noktası olabilecek. Bu yeni düzenlemelerle lojistik alanındaki istihdamın da iki kat artmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

YAZDIR
YORUMLAR 7
 • Vatansever 4 ay önce Şikayet Et
  bende artık internetten alıyorum 100 lira fazla olsun internet olsun esnaf halkı dolandırmaktan başka birşey yapmıyor 3 liralık ürüünü 20 liraya aatıyorlar.
  Cevapla
 • Capla hama 4 ay önce Şikayet Et
  Ben bile kredi kartı var diye bi sürü borç yaptım resmen borca girin diye her şeyi yaptırıyorlar
  Cevapla
 • Osman bey 4 ay önce Şikayet Et
  Dikkat edin sahtekarda çok. Telefon aldım. Adı duyuluş firmalardan birinden. Kutusu bandrolü açık olarak geldi.
  Cevapla
 • Fenerbahçe 4 ay önce Şikayet Et
  hilekar esnaftan almıyorum. internetten tüm bu ihtiyaçlarımı karşılıyorum. evimin koltuğuna kadar internetten aldim. giyim dahil esnaftan aldigim tek parça yok son iki senedir. 20 liralik mali 120 sayan esnafa ders olsun.
  Cevapla
 • Vatansever 4 ay önce Şikayet Et
  yiğen madem oda esnaf neden ürününü internette daha ucuza satıyor dükkanında pahalıya mal mı bu.
  Cevapla
 • Fenerbahçe 4 ay önce Şikayet Et
  yiğen, ne kasdettigimi anlamış olman lazim. internetten alınca aldığın sitenin garantisinde oluyor. 14 gün içinde koşulsuz degistirme veya iade hakkimiz var. ama esnaftan alirken iyi verirken en kötüsü sensin
  Cevapla
 • yiğen 4 ay önce Şikayet Et
  İntetneten aldığın uzaydan gelmiyor. Onlarda başka bir ildeki esnaf :) e ticaret siteleri üzerinden ürünlerini satıyorlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle